Kapıdaki tehlike! Temaslı PTT çalışanları görevlerine devam mı ediyor?

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Covid-19 testi pozitif çıkan çalışanlarla teması olan PTT personellerinin ısrarla çalıştırılmaya devam ettirildiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

POLİTİKA 07.12.2020, 12:14
Kapıdaki tehlike! Temaslı PTT çalışanları görevlerine devam mı ediyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) personellerine Covid-19 testi pozitif çıkan çalışanlarla temaslı olmalarına rağmen ısrarla çalıştırılmaya devam ettiği iddiasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Postacıların pozitif temaslı olduğu halde dağıtımlarına devam ettiğini belirten CHP’li Polat, müdürlerin sözlü olarak temaslı olanların listelerini vermemeleri konusunda baskı yaptığını ifade etti.

TEMASLILAR GİZLENİYOR

Salgın sürecinin iktidarın yönetimiyle önüne geçilemez bir hal aldığını belirten CHP’li Polat, “Vaka sayılarını Bilim Kurulu’ndan gizlediler. İnsanlar gerçek vaka sayılarını bilselerdi, daha net tedbirler alabilirlerdi. Ülkemizin ekonomik olarak ne kadar kötü yönetildiği toplumun her kesimi tarafından net bir şekilde bilinirken, yetmezmiş gibi salgının önüne geçecek önlemleri almadılar. Daha önce PTT çalışanlarıyla ilgili uyarılarda bulunmuştuk. Salgına karşı yeterli tedbirin alınmadığını, hatta bunu sosyal medyada dile getiren personele baskı uygulayıp sürgün edildiğini gündeme getirmiştik. Şimdi de pozitif vakalarla temaslı olanları gizlemek için personellere baskı yapıyorlar. İzmir’in en yoğun gişelerinden birinde testi pozitif çıkan bir personelin yanında çalışan ve teması bulunan diğer personel 3 gün çalıştırılmış, ardından yapılan testleri pozitif çıktıktan sonra izin verilmiş. Başmüdürler, personellere ‘pozitif çıktığınızda temaslı listesi vermeyin’ diye baskı uyguluyor” dedi.

İNSAN SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR

İnsan sağlığıyla bilinçli bir şekilde oynandığını vurgulayan Polat, “PTT çalışanları her gün yüzbinlerce kişiye temas ediyor. Gişeye gelip kendi postasını alan yurttaşlarımız var. Pandemi koşullarında bir postacıya performans baskısı altında en az 100 dağıtım yaptırmak ne kadar doğru? Bu emekçilerimizin ve yurttaşlarımızın sosyal yaşantılarında temas ettikleri insan sayısı çok fazla. Buradan da anlaşılacağı üzere koronanın önüne geçmeyi değil, ekonomik işleyişin devam etmesini istiyorlar. İnsan hayatıyla oynuyorlar. Bize gelen ve dile getirdiğimiz iddiaların araştırılarak, sorumlulara gereken cezanın verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?