Kani Beko İZBAN greviyle ilgili Ulaştırma Bakanı'nı göreve çağırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, TBMM Genel Kurulunda İZBAN grevi hakkında konuştu.

POLİTİKA 13.12.2018, 09:55
Kani Beko İZBAN greviyle ilgili Ulaştırma Bakanı'nı göreve çağırdı

İZ GAZETE - CHP İzmir Milletvekili ve DİSK eski Başkanı Kani Beko, TBMM Genel Kurulunda söz alarak İzmirlilerin gündemini oluşturan İZBAN grevi hakkında konuştu. Beko, işçilerin açlık sınırı altında yaşadıklarına dikkat çekerek uzlaşma çağrısı yaptı.

Beko, İZBAN grevi hakkında şu ifadeleri kullandı; "Ulaştırma Bakanını göreve davet ediyorum. İzmir'de İZBAN AŞ ile DEMİRYOL-İŞ Sendikası arasında bir süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını biliyoruz. Bu nedenle iki günden bu yana İzmir'de en büyük toplu taşıma aracı olan İZBAN'da çalışan işçiler greve çıkmışlardır. Grevin galibi olmaz. İşçilerin yarısı açlık sınırının altında, yarısı ise yoksulluk sınırının altında çalışırken bir an önce işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal ve sendikal taleplerinin yerine getirilmesi sağlanmalıdır. Günde 500 bine yakın insan, sabah evinden çıktığında işine gidememekte, akşam evine dönememektedir. Yüzlerce öğrencimiz okula gitmekte zorlanıyorlar. Aynı şekilde, hastalar hastaneye gidemiyorlar, üstelik kışın en soğuk günlerindeyiz, özellikle yaşlılar ve hastalar için bu durum kabul edilebilir değildir. Bu durum çözüme kavuşturulmalı."

Yorumlar (2)
Yıldırım 2 yıl önce
Emek kutsaldır ancak kimse Grev hakkını kötüye kullanmasın İzban çalışanları Türkiye şartlarında emsal iş kollarındaki ücreti dikkate alsınlar
Metin 2 yıl önce
Açlık sınırında mı yaşasınlar bu kriz şartlarında? "Daha kötü ucret alanlar var greve çıkmayın" demek ile "Afrika'da aç kalanlar var, karın tokluğuna çalışın" demek arasında fark var mı? Hepimiz 3 öğün yemek yiyelim yeter sayın yıldırım uygun mudur sizin için? İzban da bu işçilerin sırtından milyarlarla oynasın o esnada size uyar heralde? Ki ne olursa olsun milyonlara para demeyen bir şirketten daha yüksek ücret/daha iyi şartlar istemektir grevin amacı budur zaten bunu yapınca nasıl 'kötüye kullanmış' oluyorlar? 'Yıldırım' isimli şahıs izbanin patronu gibi konuşmuş adeta. İșçileri sonuna kadar destekliyorum.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?