İzmirli vekillere 'Hayır' oyu çağrısı

İZMİR'de DİSK, KESK ve TMMOB, İzmir milletvekillerini TBMM'de yapılacak dokunulmazlıkların kaldırılması oylamasında 'Hayır' oyu vermeye davet etti.

POLİTİKA 18.04.2016, 15:06 18.04.2016, 17:15
İzmirli vekillere 'Hayır' oyu çağrısı

İzmir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri Eğitim-Sen 1 No'lu Şube binasında basın toplantısı yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarış, KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç'ın da yer aldığı toplantıda ortak açıklamayı TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Melih Yalçın okudu. Yalçın, AK Parti iktidarının, başkanlık sistemini hayata geçirmek için seçmen iradesini yok sayma yolunda adımlar attığını öne sürerek şunları söyledi:

"Hırsızlıkları, yolsuzlukları dünyaca bilinir olanlar, Meclis'te bu fiillerine ilişkin hiçbir fezleke bulunmadığından dokunulmazlık zırhının ortadan kalkmasından hiçbir şekilde etkilenmeyeceklerdir. Yani bu zırh, sadece muhalefet partilerine mensup vekiller, fikirlerini ifade ettikleri için, demokratik talepleri ve eylemleri nedeni ile yargı kıskacında olanlar için ortadan kalkacaktır. Yargı bağımsızlığından söz edilmesinin mümkün olmadığı günümüz koşullarında, dokunulmazlıklar herkes için ortadan kaldırılsa bile, bu durumun sadece iktidar partisinin ayrıcalıklı vekillerine hiçbir etkisinin olmayacağı bilinen bir gerçektir. Bu gerçeklik, AKP milletvekili Galip Ensarioğlu'nun bir televizyon programında sarf ettiği 'Yasama bizim elimizde, yürütme bizim elimizde, yargı bizim elimizde' sözleri ile ifadesini bulmuştur." 

'YASAL SİYASET YOLUNU KAPATMAK DEMİK'
Dokunulmazlıkların kaldırılması girişiminin milyonlarca insanın oyu ile seçilmiş, onların iradesini temsil eden milletvekillerini Meclis'ten uzaklaştırmak, yani yasal siyaset yolunu kapatmak demek olduğunu belirten Melih Yalçın bunun çatışmaların, savaşın önünü açmak, ateşe körükle gitmek anlamına geldiğini, yasal alanın daralması sonucunda çatışmaların artabileceğini söyledi. Yalçın, "Meclis'teki tüm siyasi partilerin, bu durumu göz önünde bulundurarak demokrasi çerçevesinde ve aklıselim karar vermesini umuyoruz" dedi.
Dokunulmazlıkların yargının adil kararlar verdiği, adaletin herkes için eşit işlediği bir Türkiye'de, kürsü dokunulmazlığı ile sınırlı kalmak üzere kaldırılması gerektiğini savunan Melih Yalçın, "İzmirli milletvekillerini 'hayır' oyu vermeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208