İzmir'de HDP'ye saldırı sonrasında emniyet müdürü ve valiye istifa çağrısı!

İzmir’de HDP il binasına yapılan saldırıda Deniz Poyraz isimli genç kadının hayatını kaybetmesinin ardından yapılan basın açıklamasından sonra alandaki emniyet güçlerine seslenen HDP TBMM Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e istifa çağrısı yaptı.

POLİTİKA 17.06.2021, 19:36 17.06.2021, 19:45

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Başkanlığı’na Onur Gencer adlı şahıs tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Çankaya’da bulunan il binasında gerçekleşen olayda Deniz Poyraz adındaki parti çalışanı, Onur Gencer adlı saldırgan tarafından öldürüldü. Saldırgan gözaltına alınırken olayla ilgili soruşturma sürüyor. Saldırı, HDP İl Binası önünde protesto edildi. Olay sonrası İzmir’e gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan saldırıya ilişkin il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından HDP TBMM Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, olay yerindeki emniyet güçlerine; HDP İl binası önünde bulunan evlat nöbeti tutan aileler için kurulan çadırın provokasyon niteliği taşıdığını belirterek çadırın kaldırılmasını talep etti. Beştaş, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’a istifa çağrısı yaptı. Beştaş, saldırganın sosyal medya paylaşımlarına değinerek, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik en küçük bir hakarette harekete geçildiğini ancak bu tür paylaşımlara tepkisiz alındığını ifade etti. 

‘SORUMLUSU İÇİŞLERİ BAKANIDIR’

Olay yerinde bulunan emniyet güçlerine seslenen HDP’li Beştaş, il binası önündeki çadırın kaldırılmasını istedi. Beştaş, “Bu çadırı kaldıracaksınız, kaldırmazsanız biz kaldıracağız. Bu çadır provokasyondur. Boş çadırları korumayın, insanları koruyun. İçişleri Bakanlığı’na sesleniyorum; bugünkü cinayetin sorumluluğu bu provokasyonu yürütenlerdir. Bu çadırı buraya kuranlardır. 24 saat bizim il binamızı gözetleyen bizim her etkinliğimizi kameraya alan, her arkadaşımızı gözaltına alan kolluk kuvvetleri, bugün burada göz göre göre cinayet işlendi ve kılını kıpırdatmadı. Bunun sorumlusu İçişleri Bakanıdır, bunun sorumlusu bu kolluğa talimat veren ve kanunsuz bu emri yerine getiren herkestir. Deniz Poyraz’ın katili sadece tetiği çeken değildir, onun arkasındaki güçlerdir. Biz HDP olarak bugün vekillerimizle buradayız, burada kalacağız. Eş başkanlarımız da yarın geliyor. Bu provokasyonu bitirin. Siz devlet gözetiminde il binamızın önüne çadır kuruyorsunuz bu provokasyonu devlet yapıyor. Sonra da çıkıp timsah gözyaşları dökmesinler. İzmir Emniyet Müdürü ve İzmir Valisi bugün istifa etmelidir. İzmir’in göbeğinde bir il binasının içinde genç bir kadın öldürülüyorsa ve siz bunu her zaman gözetlediğiniz bir binada engelleyemiyorsanız istifa edin, bu görevi yapmayın!” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?