İzmir Büyükşehir Meclisi'nde beş parti yer alacak

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 5 yıl boyunca görev yapacak 176 üye, netleşmeye başladı.

POLİTİKA 03.04.2019, 17:16
İzmir Büyükşehir Meclisi'nde beş parti yer alacak

İzmir'de Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görev yapacak isimler, netleşmeye başladı. Resmi olmayan sonuçlara göre; 176 üyeye sahip olacak mecliste; CHP, AKP, MHP, İYİ Parti ve DSP'nin üyeleri yer alacak.

Cumhur İttifakı'nın ortaklarından MHP, 5 ilçede belediye başkan adayı çıkardı. 25 ilçede de AKP'li isimleri destekledi. Resmi olmayan sonuçlara göre MHP İzmir genelinde 59 meclis üyesi çıkardı. Aliağa, Bergama, Gaziemir'den birer kişi olmak üzere toplamda 3 kişi, Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gitmeyi başardı. MHP, İzmir'de tek belediyesi olan Aliağa'da, seçimleri yeniden kazandı. Serkan Acar'ın galip ayrıldığı seçimlerde, meclis çoğunluğu ise CHP'de. Aliağa'da CHP 14, MHP ise 11 meclis üyesi çıkardı. İlçede üyelerden 8'i MHP, 3'ü de AKP'li. AKP'li Hakan Koştu'nun belediye başkanlığını kazandığı Bergama'da da meclis üyesi aday listesinde fermuar sistemi (bir aday AKP, bir aday MHP) uygulandı. MHP, resmi olmayan seçim sonuçlara göre bu ilçede 7 meclis üyesi çıkardı.

İYİ PARTİ 46 MECLİS ÜYESİ ÇIKARDI

İzmir'de Millet İttifakı ortaklarından olan İYİ Parti de, 5 ilçede belediye başkan adayı çıkardı. Kiraz ve Tire'de CHP, İYİ Partili Mehmet Emin Avşar ile Salih Atakan Duran'ı destekledi. Karşıyaka, Selçuk ve Urla'da ise İYİ Partili adaylar, CHP'den bağımsız olarak seçime katıldı. İYİ Parti İzmir genelinde 46 belediye meclis üyesi çıkardı. Meclis üyelerinden 8'i, seçildikleri ilçelerin yanı sıra Büyükşehir Belediye Meclisi çatısı altında hizmet verecek. İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, CHP listelerin seçime giren meclis üyelerinin, istifa ederek İYİ Parti'ye geçeceğini söyledi.

DSP DE BÜYÜKŞEHİR'E 1 ÜYE GÖNDERDİ

DSP, Kiraz ilçesinde 6 meclis üyesi çıkardı. CHP Kiraz İlçe Başkanı İsmet Korkmaz'ın oğlu Hasan Korkmaz, DSP'nin listesinin birinci sırasında kendine yer buldu. Korkmaz, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak da çalışmalarını sürdürecek. DHA


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
18°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?