İzmir Barosu’ndan Feyzioğlu’na : ‘Makbul birlik başkanı’nda ısrarcı...'

Aralarında İzmir Barosu’nun da bulunduğu 12 ilin barosunun Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula gitmesi yönünde yapılan davete ilişkin İzmir Barosu yazılı bir açıklama gerçekleştirdi.

POLİTİKA 08.11.2019, 12:46 08.11.2019, 12:54
İzmir Barosu’ndan Feyzioğlu’na : ‘Makbul birlik başkanı’nda ısrarcı...'

İZ GAZETE - Türkiye Barolar Birliği’ne, aralarında İzmir Barosu’nun da bulunduğu 12 baro yönetimi tarafından yapılan olağanüstü genel kurul çağrısı üzerine İzmir Barosu yazılı bir açıklama yaptı.

Öte yandan Adli yıl açılışına katılan Metin Feyzioğlu’na ‘Saray’a gitmeyin’ çağrısını İzmir Barosu gerçekleştirmiş, İzmir Barosu’nun çağrısı yurt çapında yankı uyandırmıştı. İzmir Barosu Yargıtay’ın Saray’da gerçekeleşecek olan tören davetini geri çevirmişti.

Konuya ilişkin İzmir Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada “Alınan bu karar, sadece biz avukatları ve avukatların bağlı oldukları meslek örgütlerini ilgilendiren bir karar değildir. Bu karar; ismi, ideolojisi, ilkeleri ya da ideali ne olursa olsun, yargı bağımsızlığına zarar verecek her türlü söylem, eylem ya da eylemsizliğe karşı, savunmanın bağımsızlığını korumak için gösterilen bir karşı duruştur” denildi.

‘TOP BAROLAR BİRLİĞİ YÖNETİMİNDE’

Konuya ilişkin daha evvel İz Gazete’ye özel açıklamalarda bulunan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, sürece ilişkin 12 baro yönetimin bir araya geldiğine dikkat çekerek “Top Barolar Birliği yönetiminde” açıklamasında bulunmuştu.

‘ÖZELEŞTİRİ YAPILMADI’

Gelinen süreçte avukata şiddet haberlerinin normalleştiğine dikkat çekilen yazılı açıklamada ise Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yargı bağımsızlığını yok eden iktidara olan yakınlığının Feyzioğlu’na yönelik güveni sarstığına vurguda bulunuldu. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Birlik Başkanı, bundan birkaç sene önce avukatlara ve barolara gözdağı olarak verilen ve bugün de tehdit niteliğini muhafaza eden “Baroların seçim sisteminin değiştirilmesi” tartışmalarına ve baroların bizzat Sayın Feyzioğlu önderliğinde baştan revize edileceği söylemine karşı bilinçli bir suskunluk içerisindedir. Oysa bu siyasi gözdağı; tahakküm niteliğinden hiçbir şey kaybetmediği gibi, maalesef Birlik Başkanımız üzerinde başarıya ulaşmış ve kendi madununu yaratmıştır. Bu sebeple alınan karar; savunma makamını temsilden uzaklaştığına inandığımız ve 22 Eylül’ de yapılan başkanlar toplantısında hiçbir özeleştiri yapmadığı gibi, bu yeni “Makbul birlik başkanı” duruşunda ısrarcı olacağını bir kez daha gördüğümüz Sayın Metin Feyzioğlu’nu, bu düşüncemizin haksızlığını ispat etmeye bir davettir”

‘DEMOKRATİK BİR DAVET’

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun tarihi bir fırsat ve sorumluluğunun altınin çizildiği açıklamada yapılan davetin Türkiye Barolar Birliği’nin kurumsal kimliğini sarsmaya değil aksine baroları hedef gösteren, ayrıştıran anlayışa karşı olduğuna dikkat çekildi.

Açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Bu davet; maddi sıkıntıları nedeniyle canına kıyan, korumalarca ya da polis memurlarınca hunharca darp edilen, haciz mahallinde öldürülen, ekonomik kaos ve sömürü düzeninde çalışmaya zorlanan, bölünmüş adliyeler arasında koştururken, o adliyelere üzerleri aranarak girebilen ve baştan kriminalleştirilen, her gün siyasallaşan bir hukuk düzeninde hayatta kalmaya çalışan ve tüm bu sorunların, evet kavga etmeden ama biat ederek değil, 80 baro ve 125 bin avukatın örgütlü gücü ile dik durarak çözülebileceğine inanan avukatların, seçimle gelen Birlik Başkanlarına yönelttikleri demokratik bir davettir”

Yorumlar (1)
ç 9 ay önce
bununda sıçarken göt resminimi çektiler yoksa eski fetocumuydu
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
31°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?