İnfaz yasası tepkisi: Karısını bıçakladı, infaz yasasından faydalandı, çıktı kızını öldürdü!

Dünya ülkelerinin salgın sürecinde ev içi erkek şiddetini önlemek için önlemler aldığını belirten HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Türkiye’de tam tersi yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. AKP ve MHP’nin infaz yasasını işaret eden Kemalbay, “Eşini bıçaklamaktan içeride yatan Müslüm Aslan cezaevinden çıkarak 9 yaşındaki kızını döverek öldürmüştür” örneğini verdi.

POLİTİKA 23.04.2020, 12:30 23.04.2020, 12:37
İnfaz yasası tepkisi: Karısını bıçakladı, infaz yasasından faydalandı, çıktı kızını öldürdü!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Birleşmiş Milletler (BM) korona virüs pandemisi nedeniyle Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkede ev içi erkek şiddeti uyarısında bulundu. Konyu meclis gündemine taşıyan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “ Devlet her türlü olağan üstü halde dahi kadına yönelik şiddetle mücadele, erkek şiddetini önleme, koruma, kovuşturma, politika geliştirme maddelerinin uygulanmasından yükümlüdür” denilen ve Türkiye’nin de imzası bulunan, İstanbul Sözleşmesini hatırlattı.

AFTAN YARARLANDI KIZINI ÖLDÜRDÜ

Türkiye’nin uluslararası sözleşmelere uymadığını ve infaz yasası adı altında çıkartılan afla tam tersi adımlar atıldığını ileri süren Kemalbay, “Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun Covid-19 Kapsamında İlave Tedbirler’ başlıklı yazısına dikkat çekerek, kadınlar lehine koruma ve uzaklaştırma kararları çıkartmanın zorlaştığını vurguladı. Kemalbay, “ Diyarbakır Büyükşehir kayyımı sığınak başvurularını durdurmuştur. AKP-MHP oylarıyla yasalaşan İnfaz yasası ile kadına ve çocuk istismarına yönelik suç işlemiş kişiler serbest kalmış, eşini bıçaklamaktan cezaevinde yatan Müslüm Aslan cezaevinden çıkarak 9 yaşındaki kızını döverek öldürmüştür” örneğini verdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e BM’nin çağrısı ile hangi düzenlemeler yapıldığını soran HDP’li Kemalbay şu sorularına da yanıt istedi:

Korona Virüs salgını döneminde dünyada ev içi şiddetin arttığı BM tarafından ilan edilerek ülkelere önlem almaları yönünde çağrıda bulunulmuştur, Türkiye bu çağrıya uymuş mudur? Hangi düzenlemeler yapılmıştır?

7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yasalaşırken 175 kadın ve LGBT+ örgütün devleti yasanın uygulanmasının yol açacağı kadına ve çocuğa yönelik suçlar konusunda acil tedbir almaya çağırdığı bir bildiri yayınladığı halde; eşini yaralamaktan dolayı cezaevinde yatan Müslüm Aslan’ın hiçbir önlem alınmadan eve gönderilme talimatını kim vermiştir?

9 Yaşında bir çocuğun, Ceylan Aslan’ın, cezaevinden çıkan babası tarafından feci şekilde dövülerek öldürülmesinde tedbir almadığı için sorumluluğu olanlar açığa çıkarılacak ve yargılanacak mıdır?

7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında “cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar” kapsamında cezaevinde olan kaç hükümlü tahliye edilmiştir? Suçun fıkralarına göre infaz oranlarının farklılığı nedeniyle tahliyelerin suçun fıkralarına göre dağılımı nasıl olmuştur?

7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Taksirle öldürme” suçundan cezaevinde olan kaç hükümlü tahliye edilmiştir? Tahliyelerin illere, yaşa, cinsiyete ve cezaevlerine göre dağılımı nedir?

7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında “kasten yaralama” suçundan cezaevinde olan kaç hükümlü tahliye edilmiştir? Tahliyelerin illere, yaşa, cinsiyete ve cezaevlerine göre dağılımı nedir?

7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında tahliye edilen veya izin adı altında salıverilenler tarafından kadın ve çocuklar başta olmak üzere tüm dezavantajlı grupların şiddet görme tehlikesinin önlenmesi ve şiddetten uzaklaşabilmeleri için İstanbul Sözleşmesi’nin “Risk değerlendirmesi ve risk yönetimi” başlıklı 51.maddesi doğrultusunda Eylem Planı hazırlanmış mıdır? Uygulanmakta mıdır?

7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında tahliye edilen veya izin adı altında salıverilenler tarafından kadın ve çocuklar başta olmak üzere tüm dezavantajlı grupların şiddet görme tehlikesinin önlenmesi ve şiddetten uzaklaşabilmeleri için İstanbul Sözleşmesi’nin 56. Maddesi’nin uygulanması yükümlülüğü yerine getirilerek mağdurun bilgilendirilmesi yapılmakta mıdır?

Adı geçen kanun kapsamında salıverilecek kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar faillerinin sistematik olarak etkin bir şekilde takibinin yapılması, koronavirüs nedeniyle kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar faillerine verilen “iznin” bir “tahliye” anlamına gelmemesi ve izinden dönmemenin fail üzerinde bir cezai yaptırımı ve denetim tedbirleri uygulanmasına yönelik olarak Bakanlığınızca bir çalışma yapılmış mıdır?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?