"Hedef almaktan çekinmiyorlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, bugünün, Can Dündar, Erdem Gül ve tutuklu akademisyenlerin hâkim karşısına çıkacak olması nedeniyle önemli olduğunu söyledi.

POLİTİKA 22.04.2016, 11:37 22.04.2016, 11:37
"Hedef almaktan çekinmiyorlar"

İz Gazete - CHP Genel Başkan Yardımcısı Altıok, 22 Nisan 2016 Cuma (Bugün), Türkiye hukuk sisteminin, adalete olan inanç ve demokrasi tarihi açısından son derece önemli olduğunu ifade ederek, “Bugün Can Dündar ve Erdem Gül duruşmasının yanı sıra tutuklu akademisyenler Kıvanç Ersoy, Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı hâkim karşısına çıkacak, adalet arayacaklar” dedi.

Düşüncelerini ifade ettikleri için 4 akademisyenin tutuklu olmasını, hukukun, temel hak ve özgürlüklerin, demokrasinin ve insanlığın en temel ilkelerinin yok sayıldığı anlamına gelmesi olarak yorumlayan Altıok, “Gazeteciliğin asli görevi olan kamuyu aydınlatma görevini yerine getirdikleri için 92 gün tutuklu kalan, haklarında müebbet hapis cezası istenen Can Dündar ve Erdem Gül davası ise Cumhurbaşkanı’nın iki dudağının arasına sıkışmış yargı sisteminin açık bir örneği olarak şimdiden kayıtlara geçmiştir” şeklinde konuştu.

“Saraylarında oturup ülkeyi karanlığa sürükleyenler, adaletin merkezi olması gereken adliyeleri de kendilerine benzetip “Adalet Saraylarına” dönüştürdüler” diyen Altıok, “Her gün demokrasi, özgürlükler ve insan hakları mücadelesi veren aydınların, gazetecilerin, yazarların, siyasetçilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin yargılandığı bir ülke haline gelmiş durumdayız” ifadelerinde bulundu.

Altıok’un açıklamasının devamı şu şekilde:

“Her türlü yalana, talana, yağmaya rağmen kendilerine dokunulmasını istemeyenler,  akademisyeni, gazeteciyi, sanatçıyı hedef almaktan çekinmiyorlar. Haklının anında cezalandırıldığı; haksızın, hırsızın, katilin ödüllendirildiği günlerden geçiyoruz. İfade özgürlüğüne müdahalenin, cezasızlık politikasının Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın 2015 yılına dair insan hakları raporuna girdiği, Avrupa Birliği’nin, İlerleme Raporu’nda akademisyenlere yönelik sindirme ve yargılamalardan, basın özgürlüğünün engellenmesinden endişe duyduğunu belirttiği, ülkemizin dünyaya rezil edildiği bu karanlık günlerin geçeceğine olan inancımız tamdır.”

“CHP olarak demokrasi, özgürlükler ve insan hakları mücadelesinde bedel ödeyen, mağdur edilen tüm yurttaşlarımızın yanında olmaya ısrarla devam edeceğiz. Hem tutuklu akademisyenler hem de Can Dündar ve Erdem Gül davasında adaletin yerini bulmasını, davaların beraatla sonuçlanmasını bekliyor, her iki davayı da takip edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. “

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208