HDP’li Çepni çıkarılan işçileri Meclis’e taşıdı

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Deriteks Sendikası’na üye 4 kadın işçinin düşük performans gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı.

POLİTİKA 20.02.2020, 09:42
HDP’li Çepni çıkarılan işçileri Meclis’e taşıdı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Çepni, “Deriteks Sendikası üyeleri Pınar Toy, Nurcan Köksal, Ayşe Erim ve Sevcan Sarıoğlan İzmir Gaziemir Serbest Bölgede üretim yapan SF Trade Tekstil’de çalışırken düşük performans sebebiyle tazminatsız şekilde işten çıkarıldılar. İşçiler asıl sebebin sendikal faaliyet haklarını kullandıkları olmasını söyleyerek direnişe başladılar” dedi.

‘MÜCADELE SÜRECEK’

Sendika hakkının engellenmeye çalışıldığını belirten Çepni, “Tüm bu uygulamalara karşı sendikalaşan işçilerin işten çıkarılması, hala çalışan sendika üyesi işçilere baskı uygulanması ile Anayasal hak olan sendika hakkı engellenmek istenmektedir. 110 günü aşkın süredir fabrika önünde direnen işçiler hem hukuki hem de fiili meşru mücadelelerini sürdürme kararlılıklarını belirtmeye devam etmektedirler” şeklinde konuştu.

HDP’li Çepni, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

1- Haksız yere işten çıkarıldığını iddia eden işçilerden ve direnişlerinden Bakanlığınızın haberi var mıdır? Bu konuda Bakanlığınız sürece dâhil olmak için bir girişimde bulunacak mıdır?
2- Bakanlığınız sendika üyesi işçilerin haklarını korumak amacıyla ne tür bir faaliyette bulunmaktadır
3- Şirket sahipleri anayasal hak olan sendika hakkının kullanılmasını engelleyerek ve üye olan işçilere sendikadan ayrılın diyerek suç işlemiş sayılmıyor mu? Bu suça karşılık Bakanlığınız bir inceleme ve cezai işlem başlatacak mıdır?
4- Bakanlığınız daha önce herhangi bir şirket hakkında sendikal hakkın kullanımının engellendiği tespitinde bulunmuş mudur? Bu duruma karşı nasıl bir çalışma gerçekleştirilmiştir?
5- Bakanlığınız işçilerin çalışma koşullarına dair düzenli bir denetleme mekanizmasına sahip midir? Çalışma koşulları uygun olmayan şirketlere Bakanlığınızca herhangi bir yaptırım söz konusu mudur?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?