HDP'den aday olan Aydınlar ve Yılmaz'a hapis cezası

HDP İzmir Milletvekili adayları Pınar Aydınlar ile Hacay Yılmaz, 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına mahkum oldu.

POLİTİKA 02.03.2017, 15:31 02.03.2017, 15:50
HDP'den aday olan Aydınlar ve Yılmaz'a hapis cezası

İzmir'de 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde HDP seçim bürosu açılışı sırasında yaptıkları konuşmada, terör örgütü propagandası yaptıkları iddiasıyla yargılanan HDP İzmir Milletvekili adayları Pınar Aydınlar ile Hacay Yılmaz, 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına mahkum oldu. Aynı etkinlikte söylediği şarkıda suç ve suçluyu övdüğü iddia edilen yerel sanatçı Murat Elmastaş ise beraat etti.

Buca İlçesi'nde 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesi seçim bürosu açılışı sırasında konuşan dönemin HDP İzmir milletvekili adayları Hacay Yılmaz ile Pınar Aydınlar hakkında, 'Terör örgütü propagandası yapmak', aynı etkinlikte şarkı söyleyen yerel sanatçı Murat Elmastaş hakkında ise 'suç ve suçluyu övmek' suçlarından soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet savcısı, Hacay Yılmaz ile Pınar Aydınlar hakkında, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 ila 5 yıl, Elmastaş hakkında ise 'Suç ve suçluyu övmek' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugün yapılan 7'nci celsesine, avukatlar Fatma Demirel ve Şerif Çelikten katılırken, HDP'li sanıklar Pınar Aydınlar, Hacay Yılmaz ve yerel sanatçı Murat Elmastaş gelmedi. Duruşmada söz alan Aydınlar'ın avukatı Şerif Çelikten, daha birkaç gün önce CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratları hakkında İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada verilen kararda, sanıklar hakkında toplanan delillerin usul ve yasaya uygun bulunduğunu, delil olarak değerlendirilemiyecenin belirtildiğini, beraat kararı verildiğini hatırlattı. Bu davada da konuşmalarla ilgili dosyada bulunan ses ve görüntü kayıtlarının hukuka aykırı olarak alındığını öne sürüp, hükme esas alınmamasını talep etti. Aydınlar'ın avukatı Şerif Çelikten, "Müvekkilim orada ifade özgürlüğü çerçevesinde konuşmalar yapmış ve hiçbir yerinde terör örgütünü övücü, insanları şiddete yönlendirici bir konuşma yapmamıştır. Seçim yasasından kaynaklanan propaganda serbestesini kullanmıştır. Beraatine karar verilsin" dedi.

Mahkeme heyeti, Pınar Aydınlar ve Hacay Yılmaz'ı 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırdı, diğer sanık Murat Elmastaş'ın ise beraatine karar verildi.

Ceza alan sanıkların avukatları kararın temyizi için İstinaf Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirtti.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?