HDP İzmir'den Afrin açıklaması

HDP İzmir İl örgütü ikinci yılında Afrin işgalini bir kez daha kınadıklarına dair bir açıklama yaptı.

POLİTİKA 21.01.2020, 12:17 21.01.2020, 12:26
HDP İzmir'den Afrin açıklaması

HDP İzmir İl örgütü ikinci yılında Afrin işgalini bir kez daha kınadıklarını açıkladı.HDP İzmir İl örgğtü yaptığı açıklamada:'İktidarın Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni ve Asurilerin ortak meclisleri eliyle demokratik bir yönetim inşa ettiği Afrin’e yönelik işgalinin ikinci yılını geride bıraktık.20 Ocak 2018’den bu yana Afrin’de en az 545 sivil yaşamını yitirmiş, en az 670 kişi yaralanmış, 60 kadın çetelerin tecavüzüne maruz kalmıştır. Çoğunluğu Kürt yüzbinlerce insan Afrin’den zorla göçertilip,  bu insanların mal ve mülklerine AKP-MHP iktidarının desteklediği çetelerce el konulmuştur.  Afrinlilerin temel geçim kaynağı olan zeytinlikler talan edilmiş, on binlerce ton zeytin yağmalanmıştır. Yine bu dönemde tarihi mekânlar tahrip ve talan edilmiştir. Uluslararası hukuka da aykırı olan ve Afrin’i yerleşik halkından ve tarihinden koparmaya çalışan bu hamle ölüm, acı ve yıkımdan başka bir şey getirmemiştir. Etnik temizlik ve nüfus mühendisliği ile sınır boyundaki Kürtleri yerlerinden edip yerlerine Selefi ideolojiye biat edenleri yerleştirerek bir kemer oluşturmak isteyen iktidar, benzer yöntemleri Serêkanî (Rasulayn) ile Grê Spî’de de (Tel Abyad) yaygın olarak uygulamaktadır. Buralarda da yüzbinlerce insan yerinden edilmiş, insanların mal ve mülklerine el konulmuş, buğday ürünü savaş ganimeti mantığı ile talan edilmiştir. 
AKP-MHP iktidarı bu süreçte, ülke içerisinde de başta Kürtler olmak üzere tüm muhalif kesimlere yönelik baskı ve sindirme politikalarına hız vermiştir. Savaşa savaş, işgale işgal demenin dahi suç sayıldığı bu iki yıl boyunca yüzlerce insan ‘savaşa karşı barış’ dedikleri için gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. 2’inci yıldönümü vesilesi ile, Türkiye ve uluslararası demokratik kamuoyunu, Afrin ve diğer bölgelerde devam eden işgale karşı bir kez daha ses yükseltmeye, tavır almaya çağırıyoruz.' ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (1)
Fatih 6 ay önce
Ciglide aynur celik istifa yada bunu chp ye gonderin ilkeler disi davraniyor halka ya istifa yada myk istifa bizleri temsil edecek bi yonetim istiyoruz yandas degil oturup cay parlemet icme degil terbiyesisles meyin cok kizginim neyse dahasi var bu insani siz sectiniz ya ilkeli olsun yada birakin chp de kalsin utamazlar
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?