Hayvanları Koruma Kanunu, TBMM Komisyonu'nda kabul edildi!

Sahipli sahipsiz hayvan ayrımını ortadan kaldıran hayvan hakları yasa teklifi komisyondan geçti. Düzenlemeyle hayvanlara zarar vermeyle ilgili suç kapsamında değişikliğe gidildi. Buna göre, artık hayvanlar 'mal' statüsünden çıkarılıp 'canlı' olarak sayılacak.

POLİTİKA 07.07.2021, 17:04 07.07.2021, 17:07
Hayvanları Koruma Kanunu, TBMM Komisyonu'nda kabul edildi!

Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon'unda kabul edildi.

Düzenlemeyle hayvanlara zarar vermeyle ilgili suç kapsamında değişikliğe gidildi. 

Buna göre, artık hayvanlar 'mal' statüsünden çıkarılıp 'canlı' olarak sayılacak. Hayvanların icra konusu olması da ortadan kalkacak. 

Teklifle sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı da ortadan kalkıyor. Sahipli ya da sahipsiz, nesli tükenmekte olan bir hayvanı öldürme, acımasız muamelede bulunma, hayvan dövüştürme fiileri suç olarak düzenleniyor. 

Kara ve su sirkleri ile yunus parklarının açılması ve işletilmesi de yasaklanıyor. 

4 TÜRE YASAK

Teklif aynı zamanda tehlikeli olduğu belirtilen köpek türleriyle ilgili de düzenlemeler içeriyor. Buna göre; Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio türlerinin Türkiye'ye girişi yasaklanacak.

Bu türlerin satışı ya da reklamını yapanlara hayvan başına 11 bin TL idari para cezası verilecek. Hayvanlara da el konulacak. (SPUTNIK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?