Güzelbahçe Gençlik Kolları seçimini yaptı

Güzelbahçe Gençlik Kolları'nda Kongre heyecanı yaşandı.

POLİTİKA 17.02.2020, 09:26 17.02.2020, 09:39
Güzelbahçe Gençlik Kolları seçimini yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Güzelbahçe Gençlik Kolları Kongresini yaptı, Devrim Seyrek tekrar başkanlığa seçildi.

CHP Güzelbahçe Gençlik Kolları seçiminde Devrim Seyrek tek aday olarak 2.kez başkanlığa seçildi. Kongre divan Başkanlığını eski Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız yaptı. Kongreye CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, CHP İl Yöneticisi Fulya Alçay, kadın kolları başkan ve yönetimi, meclis üyeleri, önceki dönem gençlik kolları başkanları ve partili gençler katıldı.

'ÖRGÜTÜN ÇAPACISIYIZ'

Kongrede konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “ 37 yıldır bu partinin çapacılık yapan birisiyim. Sizlerde hep genç kalmayacaksınız, bizlerin yaşlarına geldiğiniz de şunu söyleyeceksiniz hadi gençler biraz acele edin biz yorulmaya başladık size devredelim bu bayrağı. Milletvekillikleri, ilçe başkanlıkları, belediye başkanlıkları bunlar hepsi gelip geçer önemli olan bunları düzgün yapmak. Yaptıktan sonra göreviniz bittikten sonra hakkınızda iyi şeylerin söylenmesi önemlidir. Layıkıyla bunu yapmak önemli. 35 yıl sonra Milletvekili oldum. Ama bu sizi yıldırmasın, bizi eğer örnek alacaksanız çalışmamızı, çapacılığımızı örnek alın.  Genç arkadaşlarıma önerim şu; siyasette ön önemli şey birsinin adamı olmayın. O damga çok sıkıntılıdır. Kendi inandığınız siyasetini yapın. Davanızın peşine düşün ve bu dava için mücadele edin. Bir yere geliriz ya da gelmeyiz çok da önemli değil. Gençler sizden tek bir ricam var inansanız da sevseniz de sevmeseniz de birsinin adamı dedirtmeyin kendinize, kendiniz olun. O zaman göreceksiniz ki siyaset yapmış olduğunuz insanlar sizlere saygı gösterecektir. Bir şey karşılığında siyaset yapmadığınızı göreceklerdir ve sizde kendi inandığınız yolda ilerlemiş olacaksınız. Kongremizin hayırlı olmasını diyorum, sevgi ve saygılar diliyorum” dedi.

'SİYASETTE VEFASI OLMAYANIN BEKASI OLMAZ'

Divan başkanlı oalrak konuşma yapan eski Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, “Gençlik Kolları Başkanlığı dönemim de üç kere başkan seçildim, birini atama diğerini seçilerek gelmiştim. Şu anki Gençlik Kolları Genel Başkanımızla o dönem yarışa girmiştik. O zaman çekişmeli bir seçimdi ve favori aday Emre arkadaşımızdı, ben kazanma ihtimali zayıf görünen adaydım. Ağırlıklı olarak ana kademelerimizin desteği Emre’den yanaydı ama beni en çok gençler destekliyordu. Benim arkamda duran her zaman her yerde de söylerim bunu o zaman Güzelbahçe’nin bana desteği büyüktü. Ben şuna inanırım siyasette vefanın çok önemli olduğuna inanırım. Siyasette vefası olmayanın bekası olmaz. O dönem bana destek olmuş Güzelbahçe Belediye’ye başkanı, başkan yardımcısı ve Güzelbahçe ilçesine teşekkür ediyorum. Güzelbahçe’de ilçe, kadın, gençlik örgütü ve belediye bir biriyle barışık bir ilçe ve enderdir. 10 yıldır Güzelbahçe siyasetini bilirim, kendi içerisinde bu ortamı yaratmış bir ilçe örgütü var.  Bu örgütün dinamiği de gençlik kollarıdır. Güzelbahçe gençlik kollarının yapması gerektiğine gelince. Ben siyaseti hep bir savaş muharebesine benzetirim. İktidar, ana muhalefet ve diğer siyasi partiler. Bizim bir politikamız var bizim bu ülkeyi daha iyi yöneteceğimize ve daha doğru yöneteceğimize dair bir iddiamız var, biz bu iddiayı insanlara gidip anlatıp onların oylarını alarak iktidar olmak istiyoruz. Oyun bu savaş bu. Bunu da partilerimiz gönüllü bir şekilde mücadele vermektedir. Gençlik kolları işte bu mücadelenin yani bunu bir savaş olarak görürseniz Genel Başkanımız ordunun komutanı, gençlik kolları da onun elinde ki en önemli güçtür. Parti bir iddia koyduğunda, parti bir açıklama yaptığında, parti bir polemiğe girdiğinde 24 saat içinde onunla ilgili eylemselliği göstermek zorundadır. Bu yüzden gençlik kollarının parti içindeki önemi büyüktür ve gençlerin sadece bayrak asan, pankart toplayan olarak değil partinin önemli noktalarına gelmesi gereken en önemli güç olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bugün buradan çıkacak yeni kadrolar önümüzdeki seçimlerde sokakta, meydanda partisi için mücadele edecek gençler olacak. Şimdiden yeni yönetimi kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

'HAYAL ETTİĞİNİZ GİBİ GÖRÜN'

Gençlerin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini söyleyen CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, “ Ünlü düşünür Voltaire diyor ki ‘ gençleri bırakınız dünyayı hayal ettikleri gibi görsünler, büyüyünce nasıl olsa olduğu gibi görecekler’ o yüzden şu an hayal ettiğiniz gibi görün. Fakat ülkenin gerçekliği maalesef orta da dururken hayal bile edemez duruma getirildi gençler. Bugün üç gençten biri işsiz. İş arıyor ve bu iş arama esnasında da hayatta savuruluyorlar. Gençler arasında işsizlikten bunalan gençlerde intihar vakaları artmış durumda. Üç ‘Y’ yi yok edeceğini vadedeceğini söyleyenler yani yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları yok edeceklerini söyleyerek iktidara gelenler bugün bu söylediklerinin daya fazlasını yapıyor arkadaşlar. Maalesef bu yoksulluk içinde bütün gençlerimiz iş arıyor aş arıyor. Bugün burada sayımız azsa bunun sorumlusu şu anki iktidar. Çünkü insanların siyaset yapma özgürlüğünü kısıtlayıp, korkutarak siyasi bir partiye üye bile olmasını engelliyor. Çünkü genç işinden atılır ya da okuduğu bölümde gireceği sınavlarda kazansa da bir siyasi partiye üye olduğu önüne getirileceği için gelmiyor, partilere üye olamıyor. Ya benim partime üye olup iş bulabilirsin ya da işsiz kalırsın diyor. Bu zihniyeti devirmemiz gerekiyor arkadaşlar. Bu korkularla bu iktidar gitmez. Cesur olacağız ve halkın iktidarını kurmak insanlara özgürlük, demokrasi, adalet getirmek için çalışıp partimizi iktidar yapmalıyız. Bu genç kadrolarla bunların iktidarını yıkıp daha özgürlükçü daha adaletli ve daha özgür bir ülkeyi yeniden inşa edeceğiz” dedi.

'AİLEYİ KORUMAMIZ GEREKİYOR'

Son olarak adaylık konuşması yapan CHP Güzelbahçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Seyrek ise “Bugün burada gençlik kolları seçimimizi yapıyoruz. 2. dönem için adayım. Bu görevi bana layık gören öncelikle genç arkadaşlarımıza, partime çok teşekkür ediyorum. Burada değerli insanlar, parti büyüklerimiz güzel konuşmalar yaptılar kendilerine teşekkür ediyorum. Eleştiri denildi öz eleştiri denildi, evet ben kendi öz eleştirimi vereyim. 2019 yerel seçimlerinde genç bir arkadaşımızı meclis üyesi yapamamak benim en büyük hatamdır, bu hatam yüzünden genç arkadaşlarım beni affetsinler. Önümüzdeki seçimlerde bu konudaki tavrımız net olacaktır.  Vekilimiz sözüne katılıyorum kimsenin adama olmamak konusunda çok haklısınız. Fakat burada parti büyüklerimizin atladığı bir durum var. Ne olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Gençlik kollarında çalışmış, belki birkaç arkadaşımız dışında birçok arkadaşımız bir aş, bir iş sahibi oldu. Bunu istisnasız yapan bir ‘Adam’ vardı bugün rahatsızlığından dolayı aramızda olmadı, ben huzurunuzda minnetlerimi sunuyorum, önce gençlerin sorunu iştir aştır deyip bu konuya çok samimi yaklaşan Güzelbahçe Belediye Başkanımız Sayın Mustafa İnce’ye teşekkür ediyorum.  Ve belediye başkanlığı adaylığı sürecinde bu adayın peşinden gitmemizden daha doğal ne olabilir. Yani burada bir ‘adamcılık’ değil parti aidiyetini doğru bir şekilde ortaya koymuş bir insanın peşinden gitmek adamcılık olarak tanımlanmamalıdır. Biz bu parti içeresinde bir aileyiz. Bu aile aidiyetini iyi kurmamız ve korumamız gerekiyor. CHP Güzelbahçe ailesine girdiğim günden beri tabi ki zorlu zamanlar yaşadık. Fakat hep birbirini kucaklama hep bir birinin eksikliğini tamamlama mücadelesi oldu. Kimse kimseyi ötekileştirmedi ve olmaması içinde mücadele edildi. Bu konuda tüm eski başkanlara, yönetimlerine, kadın, gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Sözlerimi bitirirken şu an 239’uncu gününde  Grup Yorum üyeleri halen tutsak ve açlık grevindeler onlara buradan bir kez daha yalnız olmadıklarını belirmek istiyorum ve kongremizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde Devrim Seyrek 2. kez başkanlığa seçildi.

Yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Asıl Adaylar; Şeyda Çiftçi, Hakan Erbay, Dilşah İnce, Doğay Karaman, Hasan Kılıç, Erol Kırmızı, Can Berkan Serinsövüt, Hande Selen Yurtsever. Yedek Adaylar; Ayberk Sağlam, Irmak Özkeskin, Aykut Türkelli, Cansu Çelebi, Gamze Karaosman, Erol Erdoğan, Ozancan Demir, Cem Zeybek. İl kongre delegeleri; Şeyda Çiftçi, Devrim seyrek, Onur Günay.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
23°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?