‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde buluşarak, gazeteci Hrant Dink’i, ölümünün 13. yılında andı.

POLİTİKA 19.01.2020, 16:00 19.01.2020, 16:06
‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’

ASYA YAŞARİKİZ / İZ GAZETE - İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Hrant Dink’i andı. Sık sık ‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’ sloganı atılananmada basın açıklamasını Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Necip Vardal okudu.

‘SORUMLU AKP’

Konuşmasına ‘Hepiniz oradaydınız hepiniz failsiniz.’ sözleriyle başlayan Vardal, Dink’in katilini ‘milliyetçilik hastalığına tutulmuş biri’ olarak niteledi. Davanın üzerindeki sis perdesinin kalkmadığının altını çizen Vardal şöyle konuştu; “O’nu hedefe koyanlar korundu. Gerçek sorumlular hiçbir şekilde yargılanmadı. Cinayete adı karışanlardan bazıları ödüllendirildi. AKP cinayette hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi Gülen cemaatine sorumluluğu atıyor.”

İktidara seslenen Vardal, “Hepiniz o gün polisinizle jandarmanızla valinizle oradaydınız.” diyerek Dink’in hedef haline getirilmesinde ve gerçek katilin bulunmamasında AKP’nin önemli bir rol üstlendiğine dikkat çekti.

‘MUHALİFLER ÖLDÜRÜLÜYOR’

Anmada konuşan TMMOB İzmir Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Melih Yalçın ise muhaliflerin ölümle susturulmaya çalışıldığını belirterek “Ölüm emri verenler yargılanmıyor ama barışı isteyen bizler buna alışmayacağız. Barış uğruna yitirdiğimiz dostlarımızı anmaya, unutmamaya devam edeceğiz.” sözleriyle faili meçhul cinayetlere tepki gösterdi.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
11°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?