“Erdoğan hem meclise hakaret ediyor hem meclisten başkanlık istiyor”

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay Halk TV'de katıldığı Fatih Ertürk'ün hazırlayıp sunduğu Türkiye Nereye programında yeni Anayasa tartışmaları ve Rusya ile yaşanan krizi değerlendirdi, Erdoğan'ı ve AKP'yi ağır bir dille eleştirdi.

POLİTİKA 01.02.2016, 12:35 01.02.2016, 12:35
“Erdoğan hem meclise hakaret ediyor hem meclisten başkanlık istiyor”

Erdoğan'ın parlamenter sisteme hakaretler yağdırdığını vurgulayan Balbay şunları söyledi:

"Bir Cumhurbaşkanı parlamenter sistemi ıslah etmek mümkün değil derse orada ıslah edilmesi gereken biri var demektir. Siz başkanlık sistemini kimden istiyorsunuz; Meclis'ten. Halka gitmek isteseniz bile bunun iznini Meclis'in vermesi gerekiyor. Bu durumda Erdoğan Meclis'e sen intihar et, ben yeni bir düzen kuracağım diyor. AKP'liler bu intiharı kabullenebilir ama muhalefet partileri buna karşı dikkatli bir plan uygulamalı."

Erdoğan'ın gündemiyle Türkiye'nin gündeminin örtüşmediğine dikkat çeken Balbay, “Erdoğan’ın ille de başkanlık diye nutuk attığı gün Güneydoğu'dan 5 şehidimiz memleketlerine uğurlanıyordu “dedi.

Rusya ile ilişkilerimizin soğuk savaş günlerinden bile kötü hale gelmesinin başlıca sorumlusunun Erdoğan ve güdümündeki iktidar olduğunu söyleyen Balbay şu görüşleri savundu:

"Rusya ile geçmişte de karşı karşıya geldiğimiz zamanlar oldu. Ancak her iki taraf da geleceği ve halklarını düşünerek hareket etti. Örneğin Türkiye'deki pek çok rafineri o dönem iki ülkenin işbirliğiyle gerçekleşti. Şimdi tam bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyayız. Rusya bir uçak verdi Suriye'yi aldı. Biz ise 'Ruslar hava sahamızı ihlal ederse karşılığını alır' ile 'uçağın Ruslara ait olduğunu bilseydik düşürmezdik' demeci arasında gidip geliyoruz."

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?