'Dolar'ın yükselişine Böke'den yorum: İktidar düşman yaratmaya odaklı!

Türkiye haftaya doların rekor yükselişi ile başlamıştı. Bugün ise TL Dolar karşısında yine değer kaybetti. Doların fiyatı bugün 8,16 oldu. Sosyal medya hesabı üzerinden iktidarın ekonomiyi yönetmediğini dile getiren CHP İzmir Milletvekili ekonomist Selin Sayek Böke, ‘’Bu döviz krizinin tek bir sorumlusu var! O da bu iktidar. Saray rejimi. Hukuksuz, antidemokratik, ayrıştırıcı, rantçı anlayış sorumlu.’’ Sözlerini kullandı.

POLİTİKA 27.10.2020, 13:46 27.10.2020, 13:56
'Dolar'ın yükselişine Böke'den yorum: İktidar düşman yaratmaya odaklı!

İZ GAZETE- Doların rekor üstüne rekor kırması üzerine Twitter’dan açıklama yapan İzmir Milletvekili ekonomist Selin Sayek Böke, “İktidara güven yıkıldı. Ülkeyi yönetene güveni yıkan iktidar ülkemizin parasına da güveni yıktı. İktidar ekonomik krizi yönetmiyor. Toplumsal buhranı engellemek için adım atmıyor. Onun yerine krizin sorumluluğunu üzerinden atmak için düşman yaratmaya, algı yönetmeye odaklı” ifadelerini kullandı.

“BİZİM İKTİDARIMIZLA BU KRİZİ AŞACAĞIZ!”

Türk Lirası’nın an be an eridiğini dile getiren Böke, “Sabah 8,08 olan dolar kuru şimdi 8,16. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi %14,35’e çıktı. Günden güne riskimiz artıyor. 5 yıllık CDS primimiz 535’e çıktı. Peki ne oluyor? İktidar krizin zeminini hazırlıyor uzun süredir. Önce TCMB’deki uluslararası rezervi çarçur etti. Bitirince sanki TL değer kaybetse rekabet gücümüz artarmış gibi pazarlama faaliyetine girişti. Bir ekonomi yönetiminin ihtiyaç duyacağı tüm politika araçlarını bile, isteye yok etti. Faiz ekonomi politika aracı olmaktan çıktı, siyasi bir araca dönüştü. Bütçe ekonomi politika aracı olmaktan çıktı iktidarın siyasi yandaş besleme aracına dönüştü. Dış politika ülkenin politikası olmaktan çıktı iktidarın iç siyasetinin oyuncağına dönüştü. Sonuç ortada. Bu iktidara güven yıkıldı. Ülkeyi yönetene güveni yıkan iktidar ülkemizin parasına da güveni yıktı. İktidar ekonomik krizi yönetmiyor. Toplumsal buhranı engellemek için adım atmıyor. Onun yerine krizin sorumluluğunu üzerinden atmak için düşman yaratmaya, algı yönetmeye odaklı. Otoriterlik, düşmanlaştırma, kavga; hepsi iktidarın antidemokratik anlayışıyla uyumlu. O nedenle de artık yönetmesi imkansız olan ekonomik krizin sorumluluğunu yükleyeceği düşmanlar oluşturmak konusunda hiç zorlanmıyor! Oysa bu döviz krizinin tek bir sorumlusu var! O da bu iktidar. Saray rejimi. Hukuksuz, antidemokratik, ayrıştırıcı, rantçı anlayış sorumlu. Kamu yararı değil kendi iktidarını düşünen yönetim anlayışı sorumlu. Tüm birikimlerimizi çarçur eden yönetim sorumlu. Hepsi değişebilir! Türkiye bu yıkıma mahkum değil. Ekonomi politikası araçlarını halk için kullanacak, kamu yararını devlet yönetim anlayışı yapacak, üretim ve üretici güçleri güçlendirilecek, hukuk ve demokrasinin özgürlüğün ve hakların güvencesi olacağı, bizim iktidarımızla bu krizi aşacağız!” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?