CHP’li Sındır: ‘Saraydan alınan egemenlik, millete verildi’

İZ WEB TV’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılına özel gerçekleşen canlı yayının konuğu, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır oldu. Sındır, günün önemine vurgu yaparak, egemenliğin saraydan alınarak millet egemenliğine verildiğini söyledi.

POLİTİKA 23.04.2020, 20:47 23.04.2020, 21:05
CHP’li Sındır: ‘Saraydan alınan egemenlik, millete verildi’

İZ GAZETE- İZ WEB TV’de Nil Kahramanoğlu’nun sunumuyla , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılına özel gerçekleşen canlı yayının konuğu  CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır soruları cevapladı. CHP’li Sındır, "Gerçek anlamda 23 Nisan’ı kutlayacağımız gün, parlamenter sistemin ve rejimin mutlak olduğu andır" ifadelerini kullandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılının kutlamasının öneminden bahseden Sındır, “ Bugün, Atatürk’ün önderliğinde başlayan milli mücadele hareketinin önemli aşamalarından birisidir. Samsun’dan başlayan ve adım adım katledilen bir süreç. Saraydan alınan egemenlik millete verilmiştir. Bugün ne durumdayız dersek, kağıt üzerinde anayasamızda egemenlik kayıtsız şartsız yine milletindir. Ama öyle bir süreç içerisindeyiz ki saray yine var . Tek kişinin iki dudağı arasında yürütülen bir hükümet var.” dedi

‘DEMOKRASİNİN TEMEL İLKESİ : ÇOĞULCULUKTUR’

Günümüzde yaşanılan sıkıntıların temelinde 2017 yılında yapılan referandumdaki anayasadaki değişikliğin Türkiye’de büyük bir kırılmaya neden olduğunda da bahseden Sındır, “ Yargı sistemini eline geçirmeye çalışan yürütme anayasa değişiklik değişikliğiyle bunu büyük oranda eline geçirdi. Çoğulculuk demokrasinin en temel ilkesidir. Çoğulculuk, azınlığında ortak akılla sözlerine düşüncelerine değer verip doğruyu veren bir anlayıştır. İktidar bundan oldukça uzaktır ve çoğunluk diktatörlüğü ilan edilen bir anlayıştadır. Yasama ve yürütmenin mutlak hakimiyetini elinde bulundurmaktadır. En son yapılan referandum da başbakanlık ve bakanlar kurulu ve seçilmişlerin meclis içerisinden oluşturulan yürütme anlayışını terk edip, tek kişinin Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Egemenlik saraydan ulusun egemenliğine dönüştü diyoruz. Aslında bugün içinde bulunduğumuz durumda  adına saray dediğimiz bir kişinin iki dudağına sıkıştırılmış bir egemenlik söz konusudur. Gerçek anlamda 23 Nisan’ı kutlayacağımız gün, parlamenter sistemin ve rejimin mutlak olduğu andır.” açıklamasında bulundu.

‘KUVVETLER AYRILIĞI EGEMEN KILINMALI’

Koronavirüs salgının yayıldığı ülkemizde yerel yönetimleri siyasi bir rakip olarak gören iktidara eleştiride bulunan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Türkiye bütün bitkisel ve hayvansal ürünlerin tamamın açık arayla ithalatçı konumdadır. Dolayısıyla gıda egemenliğimizi yitirmişiz, tarımda küresel sermayeye teslim olmuşuz, iç pazarımız tamamen onların kontrolüne girmiştir. Türkiye ve dünya yeni bir döneme sürece evriliyor. Kapitalist anlayışın tarımda, gıda da ,sağlık alanlarında şuan ki Amerika, Almayan,İspanya ve İtalya’da baktığınız da bundan uzaklaşan sağlık sisteminin sorunları daha da devletçi, halkın sosyal refahın geniş halk kitlelerine yayılması gerektiğine işaret ediyor. Burada biz demokrasiden, özgürlüklerden, tek adam sisteminden uzaklaşarak kuvvetler ayrılığını egemen kılan bir anlayışın yanında olmak durumundayız. Bunu da hep beraber yerine getireceğiz. Bu Korona salgın sürecinde hayatını ortaya koyarak görevini yapan sağlık çalışanlarımıza sevgiler sunuyorum. Yerel yönetimleri siyasi bir rakip gibi gören bir anlayışla salgınla mücadele edilmez. “ açıklamasında bulundu

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?