CHP'li Purçu: 'İstanbul'un sorunları büyük, İmamoğlu'nun çözümleri daha büyük'

CHP’nin Roman vekili Özcan Purçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Roman STK başkanları ve temsilcileri ile birlikte ziyaret etti.

POLİTİKA 09.10.2019, 15:08 09.10.2019, 15:14
CHP'li Purçu: 'İstanbul'un sorunları büyük, İmamoğlu'nun çözümleri daha büyük'

Türkiye’nin ilk Roman milletvekili CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, beraberindeki Roman STK temsilcileri ile birlikte ziyaret ettiği İmamoğlu’na Romanların umudu olduğunu belirterek “Romanlar hem 31 Mart hem de 23 Haziran’da Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na tam destek verdiler. Sayın Ekrem İmamoğlu da Romanların sosyal, ekonomik ve kültürel sıkıntılarının farkında. İstanbul’un sorunları çok büyük farkındayız ancak Sayın İmamoğlu’nun çözümleri daha da büyük” dedi.

BOYNUMUZUN BORCU

CHP’li Purçu, Ekrem İmamoğlu’na Roman vatandaşların sorunları ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Görüşmede Roman çocukların eğitime ulaşımının öneminden bahsederek eşit eğitim hakkından yararlanamayan Roman çocukları için özellikle eğitim desteğini önemsediklerini dile getirdi. Bunun yanı sıra kreş, eğitim ve kültür merkezlerinin Romanlar için önemini vurgulayan Purçu “Roman çocuklarının geleceğini sağlamak boynumuzun borcu” dedi.

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

Roman kültürü ve Roman halkının yanında olduğunu adaylığının ilk günlerinden itibaren her fırsatta vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul'un gerçek sahiplerini arıyorsanız gidin Roman vatandaşlara, Romanlar 500 yıla yakın bir süredir İstanbul’da yaşıyor. Ancak hala sosyal haklarını tam olarak elde edemediler. Başkanlığım döneminde İstanbul’da yaşayan Romanların Sosyal Belediyecilikten eşit şartlarda faydalanacaklarını, Roman çocuklarının da okul öncesi eğitim hakkını en kısa zamanda çözeceğimi, İstanbul’da tapu, kentsel dönüşüm ve barınma sorunu olan tüm Roman vatandaşların bu sorunları ile ilgili de özel olarak çalışacağımı belirtmek isterim” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
16°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?