CHP’li Kılıç: 'Milli tarım değil, milli talan projesi'

CHP Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, seçim çalışmaları kapsamında Buca’daki semt pazarlarında vatandaşları ve pazarcı esnafını ziyaret etmeye devam ediyor.

POLİTİKA 21.03.2019, 10:04 21.03.2019, 10:17
CHP’li Kılıç: 'Milli tarım değil, milli talan projesi'

CHP Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, iyi tarım projesini tanıttı. Üretim, işleme ve satış olmak üzere 3 aşamalı olacak projeyle Bucalılara ucuz ve sağlıklı gıda ürünlerini sunacaklarını söyleyen Kılıç, projenin istihdama katkı koyacağını söyledi.  3 yıl önce Ödemiş’te Binali Yıldırım tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi’ne gönderme yapan Kılıç, mutfaktaki yangını işaret ederek: “AKP ölü taklidi yapıyor” dedi. Pazar turunda vatandaşların sorunlarını dinleyen Erhan Kılıç, Buca’da gerçekleştireceği İyi Tarım projesini, halka tanıttı.

"ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYORLAR"

Vatandaşların isyanı üzerinde AKP'li adayların siyasi söylemlerine yüklenen Erhan Kılıç, “Seçim çalışmalarımıza başladığımız günden beri nereye elimizi uzatsak vatandaş pahalılıktan isyan ediyor.  Bu ülkeyi yönetenler ise vatandaşın mutfaktaki yangınını görmezden gelerek adeta ölü taklidi yapıyor. Bugün AKP’nin belediye başkan adaylarından saraya kadar herkes tek bir söylemin içinde vatandaşın aklıyla oyun oynuyor.  Ucuz siyasi söylemlerle, beka, terör tartışmalarıyla gündem değiştirilmeye çalışılıyor. Çamur at izi kalsın mantığıyla tüm adaylarımıza mesnetsiz iftiralar, lekeler atılıyor. Şunu çok net görebiliyoruz ki vatandaş için artık bıçak kemiğe dayandı. Halk bu söylemlere itibar etmiyor. Vatandaş bizlerden çözüm bekliyor” diye konuştu.

"MİLLİ TARIM DEĞİL MİLLİ TALAN PROJESİ "

Hükümet tarafından ekonomi ve tarım üzerine yapılan açıklara karşın rakamların alarm verdiğini söyleyen Kılıç, dönemin Başbakanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın 2016 yılında Ödemiş’te açıkladığı Milli Tarım Projesi üzerinden tarım politikalarına yüklendi. Kılıç, ”Türkiye’nin her yerinde boş, ayağı yere basmayan projeler açıklanıyor. Her konu hakkında yorum, açıklama yapılıyor. Ama hiç kimse tarım üzerine bir şey söyleyemiyor. Çünkü artık söylenecek söz kalmadı. Binali Yıldırım 3 yıl önce müjde nidalarıyla Ödemiş’te milli tarım projesi diye bir şey açıkladı, vaatler verildi, gözler boyandı. Sonuç ortada, rakamlar ortada, çiftçinin hali ortada, vatandaşın hali ortada. Milli Tarım Projesi’yle sebzede yıllık yüzde 95 enflasyon yarattılar. O gün açıklanan milli tarım değil; milli talan projesidir. Şimdi buyurun Ödemiş’e tekrar gidin. 2016’daki Ödemiş çiftçisinin, Ödemiş halkının halini elinizi vicdanınıza koyarak bugünle kıyaslayın” şeklinde konuştu.

"HAKÇA ÜRETİP HAKÇA BÖLÜŞECEĞİZ"

Mevcut tabloya karşı belediyeler olarak yerelde kalkınmayı gerçekleştireceklerini ifade eden Kılıç, İyi Tarım Projesi’ni anlattı. Projeyle, pazardaki esnafı, haldeki esnafı terörist ilan etmeden, vatandaşı görmezden gelmeden birlikte üretim yapacaklarını söyleyen Kılıç, “Vatandaş bize bir görev verdi. Bu fiyatları düşürün, derdimize derman olun dedi. Biz halkımıza bir söz verdik. Hakça üretip hakça bölüşeceğiz. Buca’da İyi Tarım Projesi’ni hep beraber hayata geçireceğiz. Tarımsal üretim olanaklarını yeterince kullanmayan başarısız üretim politikalarına oranla 5 kat daha fazla verim alacağız. Buca’nın kırsal kesimlerinde kuracağımız seralarda en az alanda en çok verimi alarak üretecek; ürettiğimiz ürünleri işleyerek Bucalıhemşerilerimize uygun fiyatla sağlıklı ve hijyenik ürünler tükettireceğiz. Vatandaş artık tanzim satışlardan değil kendi topraklarının ürünlerini istediği zaman uygun fiyata yiyebilecek” diye konuştu.

"3 AŞAMALI KALKINMA MODELİ "

Projenin 3 aşamada yerelde kalkınma sağlayacağını söyleyen Kılıç, “Projemizin ilk aşamasında, Buca’mızın elverişli alanlarında, teknolojik üretim seraları kuracağız. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre 10 kadar farklı ürünün üretimini gerçekleştireceğiz. İkinci aşamada, yetiştirdiğimiz ürünlerin işlenmesi için köyler bölgemizde üretim tesisleri kuracağız. Seralarımızda üretilecek mahsuller, üretim tesislerinde işlenerek paketli, sertifikalı ürünler haline gelerek toptan ya da perakende olarak satılabilecek hale getirilecek. Projemizin son aşamasında ise üretim tesislerinde işlenen ürünler, Buca’mızda bir marka haline getirilerek, öncelikle ilçemizde, sonrasında ilçemiz dışında da satışa sunacağız. Tüm bunları yaparken başta kadınlarımız ve gençlerimiz olmak üzere istihdama katkı sağlayacağız” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?