CHP'li Beko: Bir alkış da onlara…

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, salgın sürecinde alanda çalışan sağlık emekçileri ve diğer sektör çalışanlarının yanı sıra temizlik işçilerinin de olduğunu hatırlattı. Beko, Birçoğunun risk sınıfına giren akciğer ve koah hastası olarak çalıştıklarına dikkat çekti. Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen Beko, “Bir alkış da Temizlik işçilerine yollayalım” dedi.

POLİTİKA 10.04.2020, 16:21 10.04.2020, 17:04
CHP'li Beko: Bir alkış da onlara…

Cengiz Aldemir/ANKARA - Dünya genelinde on binlerce kişinin ölümüne yol açan korona virüsü salgının en yoğun olduğu günlerde sağlık emekçileri gibi çalışmak zorunda kalan bir diğer kesimin de temizlik çalışanları olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, çalışanların fiziksel, kimyasal, biyolojik faktörler nedeniyle risk altında oldukları uyarısında bulundu.

BİR ALKIŞ DA ONLARA

CHP İzmir Milletvekili Kanı Beko, temizlik işçilerinin salgın sürecinde yaşadıkları sıkıntıları İz gazete ile paylaştı. Korona virüsüne yakalanma riskinin en yüksek olan kesimlerin başında Temizlik çalışanlarının geldiğine vurgu yapan Beko, bir çoğunun akciğer ve astım hastası olduğuna dikkat çekti. Sokağa çıkma riski olanların başında astım, akciğer ve koah gibi hastaların geldiğini hatırlatan Beko, “ Zaten temizlik çalışanlarının bir çoğu bu hastalıklarla mücadele ederken halen sokaklarda risk altında çalışıyorlar. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bir çoğunun taşeron olarak çalışan temizlik emekçilerinin bu durumunu gözden geçirmeliler. Sağlıkçılarımız baş tacımız, bu salgında her şeye rağmen alanda çalışan diğer sektör emekçileri gibi bir alkışta bu sabahtan akşama kadar halkın sağlığı için çalışan Temizlik çalışanlarına gelsin diyorum” önerisinde bulundu.

Daha temiz bir kent sunmak adına gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Beko, kendisinin de yılar önce temizlik işçiliği yaptığını hatırlatarak, “Yaşamın sürmesi adına çok önemli bir görev üstleniyorlar. Doktorlarımız, güvenlik güçlerimiz kadar belediye çalışanları da canla başla çalışarak virüsü yok etmek için çalışıyor. Çöpleri topluyor, konteynerleri boşaltmanın arkasında yıkanıp ve ilaçlıyorlar. Neden mi? virüs daha fazla yayılacak imkan bulamasın diye. Onlar görevlerini yaparken yaşadıkları en büyük tehlike ise çevreye yeterince saygı duymayan insanların kullandıkları maskeleri, eldivenleri gelişigüzel sokağa atmalarıdır. Bu şekilde hem o yoldan geçen vatandaşların hem de bu çöpleri temizleyen işçi kardeşlerim hastalıkla karşı karşıya bırakıyorlar.” uyarısında bulundu.

ONLAR OLMAZSA HAYAT DURUR

Belediye temizlik çalışanları ile ilgili istatistikleri paylaşan Beko, yüzde 87’sinin sendikasız olduğunu, işçilerin dörtte birinin ise hiç yıllık izin kullanmadığına dikkat çekti. CHP’li Beko, İşçi gruplarının en önemli sorununun düşük ücret ve işsizlik olduğunun altını çizdi ve ayrımcılığın önemli bir sorun olarak öne çıktığının altını çizdi. Beko, “ İşçilerin yüzde 14’ü en yüksek oranla siyasi görüş ve düşünceleriyle ilgili ayrımcılığa uğruyor. Çalışma hayatının her aşamasında ayrımcılığa uğrayan kadınların yüzde 23.2’si işe alım aşamasında bu duruma maruz kalıyor. İşçilerin yüzde 44’üne göre işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yetersizdir. İşçilerin en sık zaman ayırdıkları sosyal faaliyet ise TV izleme ve sosyal medyadır. Hiç televizyon izlemeyenlerin oranı ise yüzde 2.0'de kalıyor. Durum bu…Yetkililer emeğe ve emekçiye saygı duymalıdırlar. Sorunları giderilmelidir. Onlar olmazsa hayat durur” hatırlatmasında bulundu.

DURUMLARI İYİLEŞTİRİLSİN

Cumhurbaşkanının söz vermesine rağmen 696 sayılı KHK ile yerel yönetimlerde şirketlere geçirilen işçilerin ücret ve hakları, 2020 yılının sonuna kadar Yüksek Hakem Kurulu'nun taşeron şirketler için karara bağladığı iki toplu iş sözleşmesine endekslenmişti. İşçilerin önemli bir kısmının geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketinin işkolundaki sendikalara üye olmasına engel getirilmiş, Kanun hükmünde kararnameyle geçen bu işçilere 2020 yılı sonuna kadar toplu iş sözleşmesi yapılmayacak, ikramiye ve sosyal haklar verilmeyecek; sadece ilk altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda yüzde 4 olmak üzere zam yapılması karara bağlandı. Belediyelerde bu kapsamda şirketlere geçirilen ve istihdam edilen temizlik görevlilerinin, aylık maaşlarının yetersiz olduğunu söyleyen Beko, maaşların belediyeden belediyeye, sözleşmeden sözleşmeye değişiklik gösterdiğine dikkat çekti. Beko, “. Bazı belediyelerin temizlik çalışanlarına ortalama bin 600 TL ile 2 bin 500 TL arasında maaş verdiğini, bazı belediyelerin ise sözleşme ücretlerinin 3 bin 800 neredeyse 4 bin liraya yakın maaş verdiğini belirtti. Beko belediyeler arasındaki farların giderilmesini ve düşük alan işçilerin ücretlerinin en yüksek alanla eşitlenmesini istedi. Beko yetkililerden kadrosuz ve sendikasız olan işçilerin de kapsam içine alınmasını ve durumlarının iyileştirilmesini talip etti. Kamuda, belediyede, özel idarelerde çalışan şirket işçilerinin tamamına Cumhurbaşkanı vermiş olduğu sözü tutsun, kadro verilsin.”

Yorumlar (1)
Gönen Çıbıkcı 1 yıl önce
Korunma kurallarına uyulmadığını kanıtlayan bir durum. Yazık. Kötü bir örnek. Sosyal mesafe 2 m yok. Maske yok...Yazık. Bana kızmayın! Kurallara herkes uymalıdır ki salgınla mücadele edilebilsin.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?