CHP'li Arslan olası İzmir depremine karşı önlemlerin yetersizliğine tepki gösterdi

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İzmir'de meydana gelebilecek büyük bir depreme karşı alınmayan önlemlere dikkat çekti.

POLİTİKA 05.02.2019, 11:42
CHP'li Arslan olası İzmir depremine karşı önlemlerin yetersizliğine tepki gösterdi

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan geçtiğimiz ay İzmir’de yaşanan depremi hatırlatarak, kamu binalarında depreme ilişkin önlemlerin yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Arslan açıklamasında İzmir’de 25 Ocak 2019 tarihinde saat 23.20'de merkez üssü Menemen olan 4.4 büyüklüğünde meydana gelen depremi hatırlatarak Türkiye'de yaşanan büyük depremlere dikkat çekti.

"GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK MI?"

"İstanbul, İzmir gibi illerimiz deprem riski altındadır. Depremler değil, alınmayan önlemler can ve mal kaybına yol açmaktadır. Bizim gibi deprem kuşağında yer alan Japonya gibi ülkeler bu alanda büyük ilerleme kaydetmiş ve önlemler konusunda uzmanlaşmışlardır. Çok yüksek büyüklüklere sahip depremlerde bile can ve mal kaybı yaşamadan üstesinden gelmektedirler. Bu da bize alınacak önlemlerin sonucunda ülkemizde de can ve mal kaybını en aza indirmenin mümkün olacağını göstermektedir. Peki biz depremlere ne kadar hazırız ve gerekli önlemleri aldık mı?" sorusunu soran Arslan İzmir'de olası büyük bir depreme karşı alınan önlemlerin yetersizliğine tepki gösterdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI YETERSİZ Mİ DAVRANIYOR?

Açıklamasında "Sağlık Bakanlığının 29.08.2018 tarihli yanıtında İzmir genelinde 2018 yılı Haziran ayı itibariyle depreme dayanıklı yapılar yüzde 49, depreme hazır hale getirilmesi gereken yapılar ise yüzde 51 olarak belirtilmiş.Depreme dayanıklı hale getirilmesi gereken yapıların yüzde 20’sinin ise yenilenmesi gerektiği yönündedir. İzmir’de yüksek şiddette bir deprem yaşanması halinde hastanelerin yüzde 51 büyük risk altındadır." ifadelerini kullanan Arslan şu verileri kaydetti; "Milli Eğitim Bakanlığı’nın 18.09.2018 tarihli yanıtında ise 2011-2017 yılları arasında depreme yönelik önlemler için 10.660.000 TL. ödenek ayrıldığı 222 okulda deprem tahkiki yapıldığı, 46 okulda güçlendirme çalışmasının tamamlandığı, 69 okul için çalışmaların proje aşamasında olduğu 2018 yılında ise çalışmaların devam ettiği şeklindedir. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının İzmir’de ikili ve tekli eğitim veren okul sayılarına ilişkin bilgi edinme talebime gelen yanıtı ile İzmir’de 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 342 okulda ikili, 1607 okulda ise tekli eğitim yapılmakta olduğu belirtilmiştir. Bu da toplam 1949 okulda eğitim öğretime devam edildiğini göstermektedir. Bir diğer ifade ile İzmir’de bulunan okulların yaklaşık yüzde 83’ünde deprem tahkiki, güçlendirme projesi ya da güçlendirme çalışması yapılmamıştır. Bu veriler İzmir’de deprem önlemlerine ilişkin tablonun ne kadar yetersiz ve vahim olduğunu göstermektedir. İzmir bir deprem bölgesidir. Şimdi yetkililere sormak istiyorum tedbir almak için büyük bir deprem yaşanması mı gerekmektedir. Görünen o ki deprem Türkiye’nin gerçeği, alınmayan önlemler ise acı yüzüdür.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?