Çelebi’den deprem öncesi uyarılar!

İzmir ve ege bölgesinde yaşanan depremleri meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, İzmir’in depreme hazır olmadığını ileri sürdü. 

POLİTİKA 03.02.2020, 15:15 03.02.2020, 15:26
Çelebi’den deprem öncesi uyarılar!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - İzmir’in bütün ilçelerinin risk altında olduğuna dikkat çeken Çelebi, en riskli yerlerin Karşıyaka Çiğli, Bayraklı, Menemen ilçeleri ile Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir semtleri olduğunu kaydetti.Bir depremin yıkıcı etkisinin zemin çürüklüğü ve gevşekliğinin yanı sıra bir takım mühendislik çalışmalarının etkin bir biçimde yapılmamasıyla ortaya çıktığını hatırlatan CHP’li Çelebi, binaların statik projelerinin, belirli standartlarda olması gerektiğini belirtti. Çelebi, bina veya zeminin güvenli de olsa aktif bir fay hat üzerinde yer almasının yıkıcı etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

UYARILAR

Dünyanın en etkili fay hatlarının Ege bölgesinde olduğunu hatırlatan Çelebi, “1999-2018 yılları arasında 193 tane 5 ve üzeri deprem olmuş. Bunların yüzde 24’ü Ege Bölgesi’nde meydana gelmiştir. Bunların yüzde 69’u yerleşim yerlerinde olmuştur. Bu nedenle İstanbul depremi kadar İzmir’in de konuşulması gerekmektedir. İstanbul’da deprem üretme potansiyeli olan tek bir fay hattı bulunmaktadır; Kuzey Anadolu Fay Hattı. İzmir’de ise 7,0 büyüklüğünde deprem üretebilecek 13 fay hattı bulunmaktadır. Bunlar güncel, aktif, diri fay denilen deprem üreten faylardır. İzmir’in kıyıyla bağlantılı güncel alüvyonlar üzerinde kurulan hemen hemen bütün ilçeleri risk altındadır. Özellikle bu ilçeler; Karşıyaka, Çiğli, Bayraklı, Menemen’dir. Kentte deprem açısından en riskli yerleşim yerleri Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir gibi deniz kenarı düz alanlar, en güvenli yerleşim yerleri ise dağlık kesimler olarak öne çıkmaktadır” dedi.
İzmir'deki 670 bin binadan 70 bininin, 7 ve üzerindeki bir depremde yıkılacağı veya ağır hasar alacağı bilgisini veren Çelebi, can kaybının ise 30 bin civarında olabileceği öngörülerini paylaştı. Yapılan araştırmalarda İzmir'deki 313 bin binanın kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerektiğini ve 313 bin binada 1 milyon 650 bin konut ve işyerinin yer aldığına dikkat çekti.

ÖNLEMLER

Çelebi önerilerini ise şöyle sıraladı:
“-İzmir depreme hazırlıklı değildir. 99’da hazırlanan İzmir deprem master planının revize edilmesi gereklidir. Günün koşullarına uyarlanmalı ve bu raporun üzerine bir afet planlaması yapılmalıdır.
-Binaların risk dereceleri belirlenmeli ve kentsel dönüşüm çalışmaları hızla hayata geçirilmeli bu sayede can kaybı yarı yarıya azaltılmalıdır. Öncelikle bir takvim belirlenmelidir.
-Deprem risk haritalarının çok ayrıntılı bir biçimde ortaya çıkarılması gerekmektedir.
-Depreme yönelik en büyük sıkıntılardan bir tanesi de etkin bir kamu denetimi olmamasıdır. Yapı denetiminde yapı güvenliğinin en önemli unsurlarından biri zemin çalışmasıdır ancak yapı denetiminde zeminle ilgili kontrol ve denetimi yapacak bir mühendislik biriminin tanımlanmaması Türkiye’nin en büyük deprem ayıplarından biridir.
-2009 yılında yapılan Radius İzmir Deprem Master Planı ile 2012 Ulusal Deprem Strateji Eylem Planı çalışmaları sırasında İzmir'in yapı stokunun çıkarılması kararı alınmıştır. Bu kararın altında bakanlık imzası bulunmasına rağmen 2017 yılına kadar çıkarılması gereken yapı stoğu çalışması yapılmamıştır.
-Fay hatlarının haritalamalarının yapılması, imar planlarına işlenmesi gerekmektedir. İzmir’de bu 13 bölgede aktif fayların imar planlarına işlenmesi, gerekirse acele kamulaştırmaların yapılması gerekmektedir.”

Yorumlar (5)
Birgül kaçar 9 ay önce
Sonuna kadar haklisiniz deprem gibi cok ciddi olayi gormezden gelemeyiz izmirinde depreme hazir oldugunu dusunmuyorum acil gec kalinmadan onlemler alinmali.
Hasibe zambak 9 ay önce
Ben Bayraklı da oturuyorum.2010 senesinde Bayraklı Belediyesi bünyesinde kurulan Deprem Araştırma Merkezi tarafından yapılan inceleme neticesinde çıkan rapora göre riskli bulunan apartmanımız için bu güne kadar hiçbir çalışma yapılmamıştır. Artık Belediyeler ve devlet; deprem ile ilgili bir an önce kanun ve yaptırımlar yapmalıdır
fatma Mutlu 9 ay önce
40 yılık bir bınada oturuyorum kentsel dönüşüme gitmesi lazım AP sakinlerinden hiç ses yok
Hasibe zambak 9 ay önce
Devletin bir an önce gerekli kanunları çıkartıp bu konu ile ciddi bir çalışma yapması lazım.Vatandaş olarak bunu istemek hakkımızdır.
Taşkın Danacı 9 ay önce
Sizi yürekten kutluyorum.
Bizim belediyeler: İmar ve altyapı hizmetlerin de, çok başarılı değiller.
Karşı yakada: kentsel dönüşümde yerleşim alanların da deprem toplanma alanları, yok denecek kadar az. Çoğu yer de gökyüzü gözükmüyecek kadar yolları dar, sığınacak adamlarımız yeterli deyil.
Atanmış belediyeler: örgütü ciddiye almamakta. Gördüğüm bir anı; Mimar mühendis, karşıyaka da geçmigeçmiş dönem, her proje onayın da halkla ilişkiler wc. de 500tl. Rüşvetle işini çözüyor. Bu sadece bir örnektir.
Bilgilerinize SAYGIYLA duyuruyorum.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
15°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?