"Birlikte izin vermeyeceğiz"

Türkiye'nin patates ambarı Ödemiş'te üreticiyle buluşan CHP yöneticileriyle birlikte çiftçinin sorununu dinleyen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, AKP hükümetinin tarım politikalarını eleştirdi, “AKP hükümeti yalnızca kadınlarımızı, kız çocuklarımızı eve kapatacak politikalar üretmiyor, çiftçiyi de eve kapatıyor" dedi.

POLİTİKA 04.06.2016, 12:21 04.06.2016, 12:35
"Birlikte izin vermeyeceğiz"

Ödemiş'te geçtiğimiz yıl tarlada 4 liraya satılan patatesin bu yıl 15 kuruşa kadar düşmesi ve işçi yevmiyelerinin yüksekliği nedeniyle tarlada kalan patatesin zararı ile boğuşan çiftçiyi ziyaret eden CHP'li Çam, “Son 12 yılın en kötü sezonunu yaşayan patates üreticimizin sorunu ne yağan yağmur, ne tüketim azlığı ne de verimsiz toprak. En büyük sorun AKP'nin yanlış tarım politikaları. Çiftçiyi, üreticiyi, köylüyü bitirmeye yönelik ne varsa adım adım gerçekleştiriyorlar. İktidarın tarım politikalarındaki yanlışlarına, dış politikada izlediği yanlışlar da ekleniyor ve bu ülkelere olan ihracat ağır darbeler alıyor. Bunu en son 2016'nın ilk dört aylık verilerine göre Rusya'ya yapılan ihracatta yaşanan yüzde 75'lik azalma ile gördük. Kız çocuklarını eğitim sistemindeki yanlışlar ile, kadınları sosyal politikalardaki yanlışlıklar ve söylemler ile eve kapatmaya çalışan AKP zihniyeti çiftçimizi de eve kapatma politikası güdüyor. Tüm dünyanın gıpta ile baktığı tarım ülkesi ülkemizde AKP, üretmeyen, söz sahibi olmayan, yoksul çiftçi yaratma peşinde" dedi.

""Tarım politikası olmayan ülkede çiftçinin de kendi kaderine terk edildiğini ifade eden Çam, “Süt üreticisinin de durumu aynı. Et fiyatlarının yüksek olması ve süt fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle birçok üretici süt ineklerini mezbahaya gönderiyor. Geçen yıl 500 binin üzerinde süt ineği kesime gönderilirken, bu yıl da düşük süt fiyatları nedeniyle kesimler devam ediyor. Ödemiş'te sanayi sitesini de gezdik orada da sorun aynı; üretilen satılamıyor, kazanç yok. Ülkenin tüm varlıklarını satan bir zihniyetin bu ülkenin geleceğini satmasına, yok etmesine hep birlikte izin vermeyeceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
15°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?