Beko’dan İşçi sağlığı ve iş güvenliği  uyarısı!

Taşeron çalışanların sosyal haklarının verilmemesinin anayasaya aykırı olduğunu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı 30 bine yakın taşeron işçisinin hayatını kaybettiğini, 10 binlerce işçinin de iş kazaları sonucu engelli duruma düştüğünü hatırlattı. Beko taşeron sisteminin yasaklanmasını istedi.

POLİTİKA 16.01.2020, 15:37 16.01.2020, 15:42
Beko’dan İşçi sağlığı ve iş güvenliği  uyarısı!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Merkezi idarelerde kadroya, yerel yönetimlerde şirketlere geçirilen işçilerin ücret ve haklarının 696 sayılı KHK ile 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu'nun taşeron şirketler için karara bağlandığı toplu iş sözleşmesini hatırlatan CHP’li Beko, “Kamuya geçirilen işçilere eşit hak ve ücretler sağlanmadığı gibi işçilerin bünyesine geçtikleri kamu idaresi ya da belediye şirketindeki toplu iş sözleşmesinden yararlanması da engellenmişti. İşçilerin önemli bir kısmının geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketinin işkolundaki sendikalara üye olma, mevcut kadrolu işçiler ya da şirket işçileri ile aynı sendika çatısı altında bir araya gelmesine de engel getirilmişti. 696 sayılı KHK ile işçilere yılda yüzde 4+4 ücret artışı getirilirken, işçilerin sosyal yardım, prim ve tazminatları için herhangi bir artış söz konusu değil. Enflasyonun yüzde 25'i aşması beklenirken, kamuya geçirilen işçilerin reel ücretleri ciddi biçimde geriliyor, taşeron işçiler yoksullaşıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

ANAYASAYA AYKIRI İŞLER

Kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçiye kadro sözü sonrası bu işçilerin bazılarına kadro verildiğini hatırlatan CHP’li Beko İz gazeteye konuştu. Taşeronların sosyal haklarının hala verilmediğini ifade eden Beko, “ Yerleştirmeler yapıldıktan sonra geride kalan 750 bine yakın taşeron işçisi şirketlere geçirildi. Kanun hükmünde kararnameyle geçen bu işçilere 2020 yılı sonuna kadar toplu iş sözleşmesi yapılmayacak, ikramiye ve sosyal haklar verilmeyecek; sadece ilk altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda yüzde 4 olmak üzere zam yapılacak. Bu durum eşitliğe ve Anayasa'ya aykırıdır. Bu yıl içerisinde 750 bine yakın taşeron işçisi, gerçek enflasyon yüzde 25, pazar enflasyonu yüzde 40 iken ekonomik, demokratik, sosyal haklarının ne olacağını merak ediyor. Bu konuyla ilgili vermiş olduğum kanun teklifinin bir an önce ele alınıp 750 bin çalışanın sorunu mutlaka çözülmesi gerekmektedir” hatırlatmasında bulundu.

GÖRMEYENİN KALBİ KURUSUN

Kamuya geçirilen taşeron işçilerin 2020’ye kadar kısıtlanan ekonomik, demokratik ve sendikal haklarının verilmesini meclis genel kurulunda dile getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Gerçek enflasyon yüzde 25 Pazar yüzde 40 asgari ücretliye yüzde 15 işçi emeklisine yüzde 6,5 memur emeklisine yüzde 5,5 verilirken, taşeron işçilerine ilk 6 ay yüzde 4 ikinci 6 ay yüzde 4 çok demiyorum ama taşeron işçisine layık görülen bu rakamı içinize sindirebiliyor musunuz? Yüzde 4 ile taşeron işçilerin maaşına 93 tl zam yapılmıştır. Bu bir aylık su parası bile değil. 2020 Yılında yaşanan iş cinayetlerini görmeyen gözler, duymayan kulaklar varsa kalbi kurusun” sözleriyle tepki gösterdi.

UTANÇ TABLOSU

2002 yılı kamu yönetimi temel kanunu çıkarıldığı günden bu yana kamu işletmeleri belediyeler ve özel idareleri iktidar yanlısı taşeron şirketlere teslim edildiğini kaydeden CHP’li Beko, bu şirketlerin işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı 30 bine yakın taşeron işçisinin hayatını kaybettiğini söyledi. 10 Binlerce işçinin de iş kazaları sonucu engelli duruma düştüğünü hatırlatan Beko, “Bu çalışanlarımıza başta devlet olmak üzere özel sektörde de iş verilmediğinden dolayı, 30 bine yakın işçi ailesinin ocakları sönmüş yada dağılmıştır. Maalesef iş cinayetlerinde Avrupa’da 1. Dünyada ise 3. Sıradayız. Bu Türkiye için bir utanç tablosudur. AKP iktidarları insan yaşamına hiç mi hiç önem vermediği bu rakamlardan da görülmektedir. İktidar işçi ölümlerinin bir daha yaşanmamasını istiyorsa… Soma, Siirt Şirvan, Ermenek, Pamucak gibi bir çok felaketten ders çıkararak taşeron sistemini bir an önce yasaklaması gerekmektedir.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?