Beko’dan İş Bankası tepkisi!

İktidarın İş Bankası ısrarına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, asıl amacın bankanın bugünkü piyasa değeri olan, ‘’yirmi beş milyar yedi yüz milyon beş yüz altmış dokuz bin" TL para olduğunu söyledi. Beko İş Bankasında görev alan CHP’li üyelerin liyakatlarına dikkat çekti.

POLİTİKA 17.02.2020, 14:40
Beko’dan İş Bankası tepkisi!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Meclis'teki grup toplantısında yaptığı konuşmada "İş Bankası, Hazine'nin malı olacaktır" dedi, bankanın hisseleri satışla dalgalandı. Toplumun bir çok kesiminden tepki yağmaya devam ediyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "İş Bankası Atatürk'ün vasiyeti: Vasiyet herkesin yapabileceği ve hukuk güvencesi altında olan bir iradedir. Atatürk de ölmeden önce kendi el yazısıyla yazıyor. Şimdi o bankaya el koyacağım diyor. Kenan Evren de aynısını söylemişti. Sen de aynısını söylüyorsun. O da diktatör sen de diktatörsün.” Sözleriyle tepki göstermişti.

“İş Bankası Tüm Çeklerinde ‘’ATATÜRK" logosunu kullanan tek bankadır” diyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko İz gazeteye konuştu. Beko, İş Bankası çalışanlarının paylaşımlarına da yer verdiği açıklamasında iktidarı hedef alarak, “Erdoğan'ın İş Bankasındaki Atatürk'ün hisselerine el koyulması konusundaki bütün gerçeği biliyoruz. Bu gerçekleri ülkemin her ferdi de bilmelidir” dedi.

BANKANIN PATRONU YOK

Ekonomide yaşanan krize ne içeriden ne de dışarıdan kredi bulamayan, cumhuriyetin kazanımlarını sata sata bitiremeyen iktidarın gözünü Atatürk’ün hisseleri olan İş Bankası’na diktiğini söyleyen CHP’li Beko, İş Bankası'nın yüzde 40.12'sinin banka çalışanlarına ait olan Munzam Sandık Vakfına ait olduğunu hatırlattı. Türkiye ve dünyada çalışanlarının ortak olduğu bu büyüklükte başka bir banka kuruluşunun olmadığını kaydeden Beko, İş Bankası’nın patronu olmadığını, değişebilen profesyonel banka genel müdürlerinin olduğunu vurguladı. Beko, “ İş Bankası'nın yüzde 28.09’u Bu Bankanın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait olup, bu hisseleri de Atatürk adına Cumhuriyet Halk Partisi temsil etmektedir. Temettü gelirlerini de Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bağışlamaktadır. CHP iş bankasından 1 kuruş gelir alamamaktadır” hatırlatmasında bulundu.

ASIL AMAÇ PARA

İş Bankasının yüzde 31.79’unun Halka açık, İş C, İş B , İş A gibi hisselere sahip olduğunu ifade etti. İş Bankasının bugünkü piyasa değerinin ; 25.700.569.000 TL (Yirmi beş milyar yedi yüz milyon beş yüz altmış dokuz bin TL) olduğunu söyledi. Beko, “ Ülkesini Harami gibi soyup soğana çevirenlerin, soymaya yeni kaynaklar arayışına girmelerinden dolayı, CHP bahanesiyle saldırmalarının asıl altında yatan gerçek bu paradır. İş Bankasının Yönetim kurulu 11 kişiden oluşmaktadır, 7 üye bankanın kendi içinde bankanın çalışanlarından, ( Yani alaylı) oluşmakta, 4 üye de CHP li temsilcilerdir. Dolayısıyla CHP li üyeler isteselerde tek başlarına iş bankasında siyası karar alamazlar, ve banka buna müsaade etmez. “ diye konuştu.

LİYAKATLI YÖNETİM

İş Bankası yönetiminde görev yapan CHP Temsilcilerinin liyakatına dikkat çeken Beko, “Bankanın CHP’li yönetim kurulu üyelerine bir bakın…Murat Karayalçın, DPT de Uzman, Ankara Belediye Başkanlığı yapmış, SBF Mezunu Deneyimli siyasetçi. Fazlı Bulut, ABD’de New Hampshire College’da iktisadi kalkınma alanında yüksek lisans yapmıştır. 1985-1997 yılları arasında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nda Hesap Uzmanı ve Baş Hesap Uzmanlığı görevlerinde bulunmuş Rahmi Aşkın Türeli ; Maliyeci, SBF mezunu, Ekonomist. Özcal Korkmaz ; İktisatçı, Hesap Uzmanı, Maliyeci Bu temsilci sıfatlarını niye yazdım ; Salt İmam Hatip Okulu Mezunu diye bu görevlere atanmadıklarını anlatmak için, TÜBİTAK başkanlığında olduğu gibi. İş Bankası Tüm Çeklerinde ‘’ATATÜRK" logosunu kullanan tek bankadır. İş Bankası hisselerinin yüzde 40.47'si Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'na ait. Atatürk hisselerinin oranı ise yüzde 28.09 seviyesinde bulunuyor.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
18°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?