Beko'dan MHP'li Kalyoncu'ya: 'Soyer sel, deprem ve pandemi gibi felaketlerle taviz vermeden mücadele etti'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'i çalışmamakla eleştiren MHP'li Kalyoncu'ya yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen MHP'li Manisa Belediyesi'ni anımsatan CHP li Beko, göreve başladığı günden itibaren yangın, sel, deprem ve pandemi gibi felaketlerle taviz vermeden mücadele eden Soyer'in işsizliğe çözüm arayan, en önemli atılımları yapan, mütevazi ve başarılı bir kent projecisi olduğunu anımsattı.

POLİTİKA 12.07.2021, 22:08 12.07.2021, 22:12
Beko'dan MHP'li Kalyoncu'ya: 'Soyer sel, deprem ve pandemi gibi felaketlerle taviz vermeden mücadele etti'

Cengiz Aldemir/ANKARA- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i,  çalışmamakla eleştiren MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu'ya tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İz gazeteye yaptığı açıklamada, iki dönem Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminin ardından, 31 Mart 2019 dan sonra, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Soyer'in, kentsel dönüşümden ulaşıma, tarımdan kent vizyonuna kadar yaptığı çalışmaları anımsattı.

KRİZ BELEDİYECİLİĞİNİ YÖNETEN SOYER

Soyer'in göreve başladığı 2 yıllık süreçte, dünyanın korkuyla ve çaresizlikle teslim olduğu coronavirüs ile birlikte deprem, sel, tsunami, hortum ve tarihindeki en büyük yangınını yaşadığını vurgulayan Beko, "İzmir'de son iki yıl adeta doğaya karşı mücadele verdik. Değerli Başkan Tunç Soyer, göreve geldiği ilk aylarda kent tarihindeki en büyük orman yangınını yaşadı. Bu büyük afetin yaralarını sararken Covid-19 salgını baş gösterdi. Ekonomik ve sosyal yaşamın alt üst olduğu, tüm önceliklerin yer değiştirdiği bu dönemde kriz belediyeciliği adını verdiğimiz, bu kez toplumun yaralarını sarmaya yönelik bir uygulama sürecini başlattı. Maskeye ulaşımın bir krize dönüştüğü günlerde Tunç Soyer maske üretip ücretsiz olarak topluma sunma görevini üstlendi. Sayın Kalyoncu, Başkan Soyer, 6,5 milyon maskeyi yurttaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtırken siz İzmir'de değil miydiniz?

Toplu ulaşımda kullanılan akıllı kartlarla çalışan Maskematik’ler aracılığıyla İzmirlilerin haftalık maske ihtiyacını karşılarken, gelirini kaybedenler için dayanışma kampanyaları başlattığında MHP'li Kalyoncu neredeydi" diye sordu.

KALYONCU MHP'Lİ BELEDİYELERE BAKSIN

Sosyal demokrat belediyeciliğin başarısını hazmedemeyen Kalyoncu'nun, İçişleri Bakanlığı’nın iş insanı Hacı Nuh Kaya’nın MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk yapıldığı ve bazı yöneticilerin görevi kötüye kullandığı iddiasını araştırmaya davet eden Beko, Soyer'in son yüzyılın en büyük depremini ve tsunamisini yaşayan İzmirli yurttaşlara 'bir yuva bir kira' seferberliği başlattığını, bir ay gibi kısa bir süre içinde de taahhüt ettiği çadırda yaşayan tek bir İzmirli bırakmadığını anımsattı.

BELEDİYECİLİKTE TAVİZ VERMEYEN BAŞKAN

Şubat ayının başında yüzyılın en şiddetli yağışları sonrasında Çeşme, Alaçatı ve Urla’da yaşanan felaketler sonrası, başkan Soyer'in sosyal belediyecilikten taviz vermeden yatırım yapmaya devam ettiğini vurgulayan Beko, kentin geleceğini gerçekçi bir anlayışla planlayan Soyer'in İzmir'i başarılı bir şekilde yön ettiğinin altını çizdi.

İZMİR TARİHİNİN EN ÖNEMLİ ATILIMLARI

Soyer'in 2 yıl içinde tarımdan ulaşıma, kentsel dönüşümden sosyal projelere kadar İzmir tarihinin en önemli atılımlarını başlattığını söyleyen Beko, MHP Kalyoncu'ya seslenerek, " CHP'li belediyelerin ufku açıktır. Sosyal demokrat belediyecilik günübirlik değil, bunu Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde metro, yerleşim projelerinde çok net görebilirsiniz. Bugün dikkatle bakıldığında CHP'li belediyelerin projeleri kısa vadeli ve ranta dayalı değil uzun vadeli, halkın hizmetine, refahına, huzuruna dayalı bir belediyecilik anlayışına dayanmaktadır. Elbette hemen çözüm bekleyen sorunlar var. Sayın Soyer, bir yandan onları da çözmek için çalışıyor. Ama biz sorunların kaynağına eğilmeden palyatif çözümler üretme anlayışında değiliz. İzmir 70-80 yıldır göç alıyor, nüfusu sürekli artıyor. Bununla baş etmek tabi ki kolay değildir. Nüfusu 35 yılda iki kat artan bir kentte sağlıklı bir planlama yapamaz, yaptığınız planları uygulayamazsınız. 3-5 yılda bir çıkan imar afları, seçime endeksli tavizlerle Türkiye’nin bütün büyük şehirlerini büyük köylen haline getiren MHP'nin destek verdiği Tek adam yönetimi değil midir? Sayın Kalyoncu sen nerede yaşıyorsun?" diye sordu.

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM ARAYAN BAŞKAN

Soyer'in kentin fiziksel durumunu düzeltmeye devam edeceğini, kentsel dönüşümü hızlandırdığını ve çağdaş bir altyapı üzerine yoğunlaştığını belirten Beko, "Sayın Soyer Belediye şirketi İZBETON’u bu yüzden devreye soktu.

İkincisi trafik ve ulaşım sorununu kent tarihinin en büyük yatırımlarıyla birlikte çözüyor, raylı sistem ağını büyütüyoruz. Üçüncüsü İzmir Tarımı başlığı altında hayata geçirdiğimiz kırsal kalkınma modeli ile insanlarımızın doğduğu yerde doymasını sağlıyor, kente göçü durdurup, işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlıyor" diye konuştu.

SOYER MÜTEVAZİ KENT PROJECİSİ

Soyer'in tarımda dışa bağımlılığı sona erdirecek yeni ve farklı tarım projelerini de anımsatan CHP'li Beko, İzmir ve ilçelerinde yaşayan milyonlarca insanın sağlıklı, güvenilir ve ekonomik gıdaya erişmesinin önünü açtığını söyledi. Soyer'in metro ve ulaşım projeleri nerede vurgu yapan Beko, "

Tek adam yönetiminin İzmir için veremediği kredileri, Başkan Soyer uluslararası finans kuruluşlarında  tamamlama aşamasında. Soyer'in başkanlığında metro çalışmaları, aynı şekilde 6 bölgede kentsel dönüşüm projeleri tüm hızıyla sürüyor. Sayın Soyer

gösterişli makam odalarından, çakarları ışıldayan eskort araçlarından, çevresini saran korumalardan alan bir kamu idarecisi değildir. İzmir'de yaşayan 4,5 milyon insanın hakkını, hukukunu koruma sorumluluğu bilincinde olan bir başkana sahibiz. Ben mütevazi kişiliği ve kent projeciliğinden dolayı Başkan Soyer'e teşekkür ediyorum, sayın Kalyoncu'ya da Partisi ne olursa olsun başarılı belediyeciliğin takdir edilmesi gerektiğini ve nasıl yapıldığını sayın Soyer'den öğrenmesini tavsiye ediyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?