Bayır: 'AKP emeklinin cebinden elini çekmiyor'

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, yerel seçim çalışmalarını kapsamında, DİSK Emekli Sen Balçova Şubesinin düzenlediği kahvaltıya katıldı.

POLİTİKA 23.03.2019, 12:57
Bayır: 'AKP emeklinin cebinden elini çekmiyor'

Tacettin Bayır, ekonominin kötü gidişatına dikkat çekerek, "Türk Lirası her geçen gün değer kaybediyor. Damat açıklama yapıyor. Dolar aynı gün içinde 35 kuruş artıyor. İthalata bağımlı bir ülke hale geldiğimiz için de bu durum hayatımızı olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla olan yine, emekliye, çalışana, yaşamını zorlukla devam etmeye çalışan vatandaşa oluyor" dedi.

“YENİ ZAMLAR KAPIDA”

Yıllık enflasyon rakamının yüzde 20,3 olduğunu ancak emekliye verilen zam oranının yüzde 10,64 olarak verildiğini hatırlatan Bayır, "Normalde yapılması gereken zam, enflasyon oranı eş değer olandır. Ama iktidar, bunu yapmayarak, emeklinin cebindeki paraya da göz dikti. Emeklerimiz yıllarca çalıştı. Emeklilik zamanlarını insanca yaşayabilecekleri bir yaşam istiyorlar. Çok şey mi istiyorlar? Emekliye görülen değer bu mu?  Fiyatlar artık cep yakıyor. Torbalar giderek küçülüyor. İnsanlar bir şey alırken kılı kırk yarıyor. İndirim günlerini bekliyorlar. Malın sağlıklısını değil, ucuzunu arıyorlar. Yeni zamlar kapıda" dedi.

“EKONOMİK KRİZİN HESABI 31 MART’DA SANDIĞA YANSIYACAK”

Vatandaşın, yaşadığı bu ekonomik krizin hesabını 31 Mart'ta sandığa yansıtacağını belirten Bayır, " Üretim durdu. Esnaflar kepenk kapattı. İşsizlik arttı. AKP iktidarı 17 yıldır ülkeyi yönetemedi. Halkımızı açlığa, yoksulluğa, işsizliğe terk ettiler. Vatandaşımızın içine sürüklendiği ekonomik durum ortada. Yandaşın cebini doldurmak için, adrese teslim ihalelere imza attılar. Yandaşlar haricinde halinden memnun tek bir kesim kalmadı. Ülkemizi basiretsiz bir yönetim sonucu tarihinin en büyük krizinin içine soktular. Bugün sanayicisinden, üreticisine, öğrencisinden, işçisine, çiftçisinden, gazetecisine, akademisyenine kadar herkes gelecek kaygısı ve endişesi yaşıyor. Anayasal özgürlüklerinin kısıtlandığı bir ülkede, bırakın yatırım yapmayı, günü borçsuz harçsız kurtarmak, evine ekmek götürebilmek için insanlar adeta çaresizlik içinde çırpınıyor. Tüm bu ekonomik ve toplumsal çöküntünün nedenleri, temel ve etik değerleri hiçe sayan, kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden AKP hükümetin uyguladığı zihniyetidir" diyerek sözlerini bitirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?