Bakan'dan sert tepki: 'Cumhurbaşkanı işçilerle yüz yüze gelmeli'

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bir süredir Bergama Belediyesi önünde işe geri alınma taleplerini duyurmaya çalışan işçilerin alınan bir kararla alandan uzaklaştırılması kararına yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

POLİTİKA 22.02.2020, 13:13 22.02.2020, 13:29
Bakan'dan sert tepki: 'Cumhurbaşkanı işçilerle yüz yüze gelmeli'

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bir süredir Bergama Belediyesi önünde işe geri alınma taleplerini duyurmaya çalışan işçilerin ilçe emniyet müdürlüğü tarafından alınan bir kararla alandan uzaklaştırılması isteğine karşı yazılı bir açıklama yaptı. Bakan “40 yıl geçti, bu belediyecilik anlayışı değişmedi,” dedi

CUMHURBAŞKANI İŞÇİLERLE YÜZ YÜZE GELMELİ

Bugün (22 Şubat 2020 Cumartesi) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bergama Belediyesi’ni ziyaret edeceğinin altını çizen Bakan, “İlçe Emniyet Müdürlüğü bir yazı yazarak belediye önünde direnen işçilerin alandan uzaklaştırılacağını belirtiyor. Bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilçeye gelişiyle gerekçelendirmişler. Modern bir ülkede Cumhurbaşkanı hak arayanlarla yüz yüze gelir, onlarla konuşur ve sorunun çözümü için hareket ederdi,” dedi. Kaymakamlığın AKP teşkilatının dediklerini yaptığını belirten Bakan, “Belli ki ilçedeki bir kriz Cumhurbaşkanına taşınmasın ve bir 'dert' olsun istenmiyor. Burada talebin kimden gittiği de önemli. Belediye ve AKP teşkilatları ilçe emniyet müdürlüğüne yasalarda olmayan bir şeyi yaptırmaya çalışıyor. Kaymakamlık da açıklamasında 5442 sayılı il idaresi kanununa atıf yapmak zorunda kalmış. Halbuki bu hak arama talebinde hiçbir şiddet unsuru yok,” dedi.

DÜN BÜYÜKŞEHİRDE, BUGÜN İLÇELERDE

Bakan, AKP’nin büyükşehirleri kaybettiğini belirten açıklamasında “Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde, belediyelerde solculara, ilericilere, devrimcilere ve Atatürkçülere mobbing uygulanmıştı. Yüzlerce personel sırf kendi rızalarıyla işi bıraksınlar diye aylarca ellerine metre verilip yollara çıkarılmış, teknik kadrolara dahi görev alanlarında olmayan işler yaptırmışlardı. Masalarına dosyalar yığdılar, çalışanları belediyenin en zor birimlerine atadılar ve insanları canlarından bezdirdiler. Aradan 40 yıl geçti, anlayışları hiç değişmedi. Bergama Belediyesi çalışanlarına halen mobbing uygulanıyor, hak arayanlara ise kolluk kuvveti reva görülüyor,” dedi.

NE OLDU?

31 Mart yerel genel seçimlerinde CHP’den AKP’ye geçen Bergama Belediyesi’nde bazı personeller işten çıkarıldı. Direnişe geçen işçiler uzun bir süredir oturma eylemi yapıyor. Bergama İlçe Emniyet Müdürlüğü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Şubat 2020 Cumartesi günü Bergama Belediyesi’ni ziyaret edeceğini ilan etmesinin ardından direnişçilere müdahale edileceğini bir yazıyla kamuoyuna belirtti.

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Anonim 1 yıl önce
Erdoğanın Elin Ayağın Az Yeyin Erdoğan Boyda Başınıza Daş Düşsün Varsa Erdoğan Yoksada Erdoğan Yeter Artığ Birdefede Çebhe Kötüdü Deyin Çebhe Estafula Peyğenber Deyilki Sefi Olmasın En Kötü İşleri Çebhe Görür İnsanlar Görmek İstemir A Tebi Çebhe Geleçik İktidarı Olaçağ Ona Göre Kim Bilir Hayatı Çebhe İktidare Geleneçen Zelzele Dünyanı Dağıdaçağ Çin Virusu Sonunuzu Getireçrk
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?