Aksoy soruşturmasına Özel'den sert tepki: 'Bunu izah edebilecek biri varsa beri gelsin'

Geçtiğimiz günlerde, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, hakkında “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” iddiasıyla soruşturma açılmış, bu birçok tepkiye sebep olmuştu. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, bu konuya yönelik Meclis'te bir konuşma yaptı.

POLİTİKA 01.07.2020, 00:41 01.07.2020, 01:14

İZ GAZETE- Geçtiğimiz günlerde, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, hakkında “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” iddiasıyla soruşturma açılmış, bu birçok tepkiye sebep olmuştu. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, bu konuya yönelik Meclis'te konuşma yaparak tepki gösterdi.

Özgür Özel, "Bütün Türkiye'ye bir meseleyi izah etmemiz lazım ki nasıl bir kumpasla karşı karşıya olduğumuzu bilelim. Geçtiğimiz günlerde gazeteleri açanlar şok oldu, ben de şok oldum. Menemen Belediye Başkanımız hakkında bir dava açılıyor, iddianamede belediye başkanımız THKP-C, Devrimci Yol, Devrimci Gençlik, MLKP, MKP, HKO, TKP/ML, TİKKO, KP/İÖ örgütlerine üye olmakla suçlanıyor. Okudum inanamadım, dizgi hatasıdır dedim. İnternetten baktım öyle, 9 tane örgüte üye, 9 örgütten faaliyetini sürdüren yok. 1984'de faaliyetini sürdürüp tamamlamış olan örgütlere üyelikle suçlanıyor. Deniz Gezmiş'in 3 ay üye olmakla suçlandığı THKO'ye üye olmakla suçlanıyor" diye konuştu.

'İNSANIN KANINI DONDURAN İDDİANAME'

CHP'li Özel, Aksoy haberinin ardından arayıp iddianameyi istediğini ifade ederek, "Gözlerimle gördüm. Suç şu: Serdar Aksoy İlçe kongresinde konuşma yapıyor. Konuşmada, "Biz kim miyiz? Biz Sivas’ta, Maraş’ta katledilen canlarız. Biz Başbağlar’da katledilen insanlarız. Biz Uğur Mumcu’yuz, Bahriye Üçok’uz. Biz Kim miyiz? Biz Kızıldere’de öldürülen Mahir’iz. Biz kim miyiz? Biz Diyarbakır cezaevinde ser verip sır vermeyen İbrahim’iz. Biz kim miyiz? Biz; 6 Mayıs 1972 de altındaki sehpayı kendisi itekleyip şehit düşen Deniz Gezmiş’iz. Biz; Mustafa Kemalin askerleriyiz” diyor. Serdar Aksoy bunu diyor ya, yönteme bakın, hayatını kaybeden, geçmişte asılan devrimcilerin isimlerine bakıyorlar, onların üye olduğu ya da üye olmakla suçlandığı örgütlere bakıyorlar. 9 örgüte üyelikten terör soruşturması açıyorlar. Aklın durduğu, insanı kanının donduğu bir iddianame" dedi.

'BUNU İZAH EDECEK BİRİ VARSA BERİ GELSİN'

Özel, "Bu şaka gibi geliyor hepimize. Ama gerçek tarafı şu. Serdar Aksoy'un seçimde AKP'li rakibi ama seçimden sonra İçişleri Bakanlığı'nda hukuk müşaviri olarak görevlendirilen İdris Akkoyun. Menemen' de yaşıyor, Serdar Aksoy'un her adımını takip ediyor. Onunla ilgili bir hevesi var ama Belediye Meclisi CHP'de olduğu için kayyum atayamayacak. Doğal olarak terör suçu bulacak, bula bula bunu bulmuş. Deniz Gezmiş izlemiş, THKO üyesi diye Serdar Aksoy' a dava açıyor. Arkadaşlar, bunu izah edebilecek, buna evet diyebilecek biri varsa beri gelsin" dedi.

'UTANIRSINIZ BUNDAN'

Aksoy'a yönelik ihbarı yapanın da İdris Akkoyun olduğunu ifade eden Özel, "Akkoyun'un kurucu başkanı olduğu FETÖ'den kapatılmış ama belediye başkanımızı terör örgütü üyeliği suçlaması yapıyor. Eski ilçe başkanınız Ankara' da olması gerekirken İçişleri Başkanlığı hukuk müşavirliğini Menemen'de sürdüyor. Özel ilgi alanında, helikopter gibi belediyenin üstünde uçacak, onu görevden aldırıp kendisini atandıracak. Arkadaşlar, darbeci eylemleriniz öyle muhterislerin ihtiraslarını kabartıyor ki akıllara gelmeyecek şeyler oluyor. Utanırsınız bundan. Bunun, savunulacak tarafı değil, susulacak tarafı yok. Buna bir kelime söylemeniz lazım" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?