AKPM’den iktidara, çocuk istismarı uyarısı! 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yürüttüğü çalışmalar hakkında İz Gazeteye konuşan CHP İzmir Milletvekili ve AKPM üyesi Selin Sayek Böke, AKPM’nin gündemini değerlendirdi.

POLİTİKA 04.02.2020, 16:41
AKPM’den iktidara, çocuk istismarı uyarısı! 

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, 47 üye ülke içinde olan ve kurucuları arasında yer alan Türkiye’nin 1949 yılından bu yana Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (APKM) üyesi olduğunu hatırlattı. AKPM’nin insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi değerlerine verdiği öneme değinen Böke, 830 milyon üye ülke vatandaşını temsil eden 324 milletvekili olarak, basın özgürlüğünden, toplumsal cinsiyet eşitliğine, kurumun kendi siyasi araçlarından, insan ticaretine kadar pek çok konunun karara bağlandığını söyledi.

Böke, “Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazlarındandır. Bugünlerde demokrasi olağanüstü dönemlerden geçiyor. Bu da olağanüstü adımlar atılmasını gerektiriyor. Üye ülkelerin pek çoğunda, yaygın bir biçimde basın özgürlüğünün sınırlandığı ve basın emekçilerinin güvencesiz ve tehlikeli koşullara mahkum edildiği çok açık. Sorun çok yaygın ve çözümü de bir o kadar acil. Tam da bu hafta AKPM’de bir ortak karar alındı. Haber yaptığı için gazetecilerin hapse atılmadığı, muhalif seslerin güçlüler kadar duyulabildiği, gazetecilerin güvende ve güvenceli bir şekilde hissettikleri bir ortamın yaratılabilmesi için, ülkemiz de dahil olmak üzere neredeyse bütün üye ülkelerin atması gereken önemli adımları ortak bir karara bağladık” dedi.

SON BEŞ YIL İÇİNDE…

Uluslararası Çalışma Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in verilerini paylaşan CHP’li Böke, dünyada 40 milyon insanın modern kölelik diye de tanımlanan insan ticaretine maruz kaldığına dikkat çekti. Böke, son 5 yıl içinde her gün kayıtlı göçmen çocuklardan birisinin ya öldüğünü ya da kaybolduğunu belirtti. Böke, “Tam da bu sorunlara çare üretmek, insan ticaretinin sonlandırılması, kayıp çocukların sorunlarının giderilmesi için, ulusal meclislerin ve uluslararası kurumların da atması gereken adımları da karara bağladır. Düzeni değiştirene kadar mücadeleye devam etme kararı aldık. Savaşları bitirip, barışı getirmediğimiz, sosyal devleti güçlendirip, neoliberal düzeni değiştirmediğimiz, ikiyüzlü siyasi pazarlıklarla insan hayatını ve mültecileri yok saydığımız sürece, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde siyaseti değiştirmediğimiz sürece, tartışmalarımız devam edecektir” diye konuştu.

İSTİSMARIN AFFI OLMAZ

AKPM’nin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönünde de önemli kararlı adımlar atmaya devam ettiğini söyleyen Böke, AKP iktidarının çocuk tacizi failleri ile tacize uğrayan çocukların evlendirilmesini içeren yasa teklifi konusunda uyarıda bulundu. Böke şu ifadelere yer verdi: “AKPM’nin en büyük siyasi grubu olan ve benim de başkan yardımcısı olarak parçası olduğum, Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller grubu tam da bu ilkeler ışığında; AKP hükümetinin önümüzdeki günlerde TBMM’ye getirmeye hazırlandığı çocuk istismarı yapan faillerle istismara uğrayan çocuğun evlendirilmesi istenen af düzenlemeden acilen vazgeçilmesi konusundaki açık çağrısını bu bildiri ile ortaya koydu. Çocuk istismarının affı olmaz. Bu kapsamda Avrupa Konseyi’nin, İnsan Hakları Sözleşmesi’nden sonra gelen en önemli belgelerinden bir tanesi de Avrupa Sosyal Şartı. Sosyal ve ekonomik haklarını hazırlayan, güvence altına alan ve bu şartın tarafı olan üye ülkeleri de bu hususlarda denetleyen bir yapı. Tüm dünyanın bugünkü gibi içinden geçtiği ağır sosyal ve ekonomik adaletsizliklerin olduğu bir dönemde, buna çözüm üretebilecek her fırsat çok önemli.” n CENGİZ ALDEMİR/ANKARA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
17°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?