CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SÖZCÜ Gazetesi yazarı Uğur Dündar'ın TV100 kanalında sorularını yanıtladı.

“YOL HARİTASI ÇIKINCA SIRA ADAY BELİRLEMEYE GELECEK”

Dündar'ın “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Altı liderin oturduğu masada cumhurbaşkanı adayının nitelikleri konusunda görüş birliğine vardık. Son toplantıda cumhurbaşkanı adayı konuşulmadı. Bu konuda liderlerler acele etmiyor. Önce üzerinde görüş birliğinin sağlandığı bir hükümet programı, yol haritası olması lazım…Yol haritası çıkarsa sıra cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine gelecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, 30 Ocak'ta açıklanacak yol haritasının Türkiye'yi bugün içinde bulunduğu sıkıntılı ortamdan nasıl çıkarılacağıyla ilgili olacağını belirtti.

İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik siyasi yasak ve hapis cezası kararına değinen Kılıçdaroğlu, “Amaç Ekrem beyi bulunduğu yerden almak, ona siyasi yasak getirmek…Erdoğan mal varlıklarını korumakla yükümlü hissediyor kendini. Bu nedenle Ekrem Bey’e saldırıyor bana da saldırıyor” dedi.

“Nasıl bir demokratik tepki göstermeyi planlıyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu,  “Kimse cehennemin kapıları aralamasın dedim. Umarım bunlar olmaz. Ekrem Bey’e bu cezalar yazılmaz. Yargı hukukun üstünlüğüne göre karar verir ve her şey rayında gider, beklentimiz budur. Eğer bu beklenti olmazsa gereğini yapacağız. Şimdi açıklamayı doğru bulmuyorum ama gereğini yapacağız. Ekrem beyi niye almak istiyorlar? İstanbul'un rantı var. İstanbul'un rantından beslenmek istiyorlar. Bütün tavırlarımız demokrasiden yana olacaktır. Bu ülkeye demokrasiyi getiren partiyiz” diye konuştu.

“BİZİM DAĞILMA GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK” 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sayın Babacan'a soruyorlar ‘Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili altı lider beni seçerse kazanırım' diyor. Doğru, yanlış değil. 6 lider oturur, bir kişiyi cumhurbaşkanı adayı belirledikten sonra 6 lider de arkasında duracağız kazanması için çalışacağız. Sayın Babacan değil de başka birisi olursa yine 6 lider arkasında duracağız” ifadelerini kullandı.

“Saray’ın bütün hedefi Altılı Masa’yı nasıl dağıtırım. Bunun arayışı içindeler” diye devam eden Kılıçdaroğlu, “Ama kimse meraklanmasın. Bizim dağılma gibi bir niyetimiz yok. Biz bu ülkeye demokrasiyi, adaleti ya getireceğiz, ya getireceğiz” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARININ GÖREVLERİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı yardımcılığıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, “Eğer cumhurbaşkanı yardımcısı olunacaksa onların da birer görevleri olacak. Belli yerlere imza atacaklar. Oraya gelip de sadece oturup aynı kalmak yok. Sorunlar varsa beraber çözeceğiz. Cumhurbaşkanının daha çok iş yapmasını sağlamak için…Altı liderin bir arada olması işlerin süratle gerçekleşmesi için çok önemli bir fırsat. Altı lider oturup belli bir konuda karar verdiği andan itibaren bütün bakanlar aynı şeyi süratle yapacaklar” ifadelerinde bulundu.

ERDOĞAN’IN GEMİ VE KAPTANLI BENZETMESİNE YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altılı masa için yaptığı benzetmeye değinen Kılıçdaroğlu, “Bir kaptan ve kaptanın yardımcıları olacak. Bu işler böyledir. Uçağa bindiğinizde bile tek bir kaptan yoktur. Hiçbir iktidar bir kişiye emanet edilemez” dedi.

ERKEN SEÇİM İÇİN TARİH VERDİ

“30’undan sonra konu milletvekilliği listeleri olacak. Partiler, kendileri çalışmalar yapıyorlar. Bu seçimlerde partilerin aldığı oy oranları çok önemlidir” diyen Kılıçdaroğlu, erken seçim tarihiyle ilgili de “14 Mayıs olarak düşünüyoruz” dedi.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Kılıçdaroğlu, “Öğretmen açığı Sayıştay'ın raporunda 138 bin olarak gösteriliyor. 138 bin öğretmen açığı var. Biz ayrıca köy okullarını da açacağız. Cumhuriyetin yüzüncü yılında 100 bin öğretmen artı bir 100 bin öğretmen daha atamamız gerekecek. Bu yapıldığı takdirde öğrencilerle öğretmenleri büyük ölçüde evlerine yakın bir mekanda okulda buluşturmuş olacağız” diye konuştu.

“KIRSALIN MÜHENDİSİ, TEKNİSYENİ, VETERİNERİ OLACAK…”

Kırsaldaki sosyal politikaların nasıl geliştirileceğini da anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Anne baba kırsalı terk edip kente gelmeyecekler çocuğu okusun diye. Oraya öğretmen gidecek. Kırsalın imamı olacak. Kırsalın öğretmeni olacak. Kırsalın ziraat mühendisi veye teknisyeni, veterineri olacak. Bu tamamen bir sosyal politika. Kırsalı ayakta tutmamız lazım. Köyler boşaldı. Köyler boşalınca bizi kim besleyecek? Her şey dışarıdan geliyor. Kırsalda çalışan, üreten kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Orada çalışacaklar. Primleri yatacak. Yeri zamanı gelince de emekli olacaklar. Bunlara bu hakkı da tanıyacağız. Üretim zincirinin devam etmesi lazım.”

100 BİN ATAMA İSTEDİLER 200 BİN ATAMANIN SÖZÜNÜ VERDİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Denizli’deki kadın buluşmasında “Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılında 100 bin atama istiyoruz” taleplerine karşılık net konuşarak, “Yüzüncü yılda 100 bin atama bekliyorlar ama 100 bin değil en az 200 bin atama yapacağız” demişti.

Editör: Duygu Kaya