CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlenen Roman Buluşması'nın ardından, belediye başkanları ve roman temsilcileriyle kapalı toplantı gerçekleştirdi. 

'GELİŞTİRMEK LAZIM'

Kılıçdaroğlu toplantıda Roman vatandaşların güzel sanatlara yönelik doğal bir yeteneği olduğunu ifade ederek, "Bu yeteneğin geliştirilmesi lazım. Belediye Başkanlarımız bu konuda güzel çalışmalar yapıyorlar. Müzik yeteneklerini geliştirmek lazım. Resim var, müzik var hemen hemen her alanda roman gençler, kadınlar var. Bunların önündeki tüm engelleri kaldırmamız lazım.Az önce gezerken güzel tablolar gördüm, İran, Suriye, Türkiye değişik coğrafyalara dağılmış romanların sanat eserleri vardı. Dolayısıyla sanatın, kültürü ve müziği roman dünyasında büyütmemiz ve bu konuda meraklı olan gençlerin özel eğitime tabi tutulması gerekiyor. Bunların eğitilmesi okula gitmesi gerekiyor"diye konuştu.

'KARARLIYIZ'

Kılıçdaroğlu, çocukların beslenmesinin, gelişim açısından hayati önem taşıdığını vurgulayarak, "Şunu da ifade edeyim; eğer bir çocuk yeteri kadar beslenmiyorsa çocuğun gelişimi tam olmaz. Bir annenin yaşadığı en büyük ıstırap çocuğunu yatağa aç yatırmasıdır. Dolayısıyla bu ıstıraba son vereceğiz, kararlıyız, bunu da bilin" açıklamasında bulundu.  

'AZ ÖNCE BİR TOPLANTI YAPTIK'

"Belediye Başkanı arkadaşlarımla yukarıda az önce bir toplantı yaptık" diye konuşan Kılıçdaroğlu, "Onlar kendi bulundukları kentlerde Roman kardeşlerimiz için yaptıklarını anlattılar. Onlara şunu söyledim: Öğrencilerin beslenme çantaları, onların beslenebileceği boyutta olsun, bunu mutlaka gerçekleştirin. Roman kardeşlerimizin sorunlarıyla birebir ilgilenin. Varsa sorunları çözmeye çalışın ve bu konuda hiçbir ayrım yapmayın. Bugüne kadar toplumun görmediği, görmek istemediği, siyaset kurumunun görmediği, görmek istemediği bir grupsunuz, milyonlarsınız, meydanlardasınız ama görünmüyorlar. Bu kardeşiniz sizi görünür kıldı, 'Milyonlar var' dedi. İlk kez 600'e yakın temsilci burada. Bu sizin Türkiye'de bütün siyasetçilere görünür olmanız için yaptığımız bir harekettir. Görünür olmanız lazım" dedi

'ACILARINIZA SON VERİN'

Seçim tarihini işaret eden CHP Lideri, "Tek isteğim sizden; önümüzdeki süreç yani büyük ihtimalle 14 Mayıs, yeni bir sürecin başlayacağı tarih olacak. İstediğim artık bugüne kadar çektiğiniz acılara siz son verin. Bugüne kadar sizi unutanlara siz ders verin, sizi görmeyenlere görünür olun. Dolayısıyla görünür olmanız, bütün siyasetçilerin dikkatini çekecek, bütün siyasetçiler sizinle ilgilenmeye başlayacaktır. Bütün siyasi partiler için söylüyorum. Biz sizi illa şu veya bu partiye oy verin diye zorlamıyoruz. İsteğimiz şu; biz sizi görünür kılabiliyorsak, belediye başkanlarımız Türkiye coğrafyasının neresinde olursa olsun, sizin sorunlarınıza kilitlenmişler ve onları çözmeye çalışıyorlarsa, sokakta kağıt toplayanların sigortalı olması, çiçek dağıtanların, satanların evlerine huzur içinde dönmesi için ortam sağlanması, müzik yapanların özel eğitime tabi tutulması ve görünür olması bütün bunların hepsi siyaset kurumunun sizi görmesi için başvurması gereken yollardır. Biz bunu yapıyoruz" dedi. 

'NASIL YAŞADIĞINIZI BİLİYORUM'

"Sizden tek isteğim sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın" diyen Kılıçdaroğlu, "Kendinizi, ailenizi, yaşadığınız ortamı düşünün. Sizin hangi koşullarda, İstanbul'da Kuştepe'de nasıl yaşadığınızı biliyorum. Kentin içindeki yerlerin ellerinden alınıp, onların İstanbul'un varoşlarına sürüldüğünü biliyorum. Haklarının teslim edilmediğini, alınterlerinin teslim edilmediğini biliyorum. Türkiye güzel bir ülke, Türkiye'de dürüst, namuslu siyasetçiler var ve sizin sorunlarınızı çözme kapasitesine sahibiz. En büyük desteği sizden bekliyorum" açıklamasında bulundu.

Editör: Duygu Kaya