Gizem TABAN ŞEBER- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Cemil Tugay, partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 48.9 oy alarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu oturan Tugay, seçildiği ilk günde önce Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nı, ardından CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nu ve il yönetimini ziyaret etti. Başkan Tugay ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tugay İzmir'e çok yakışacak

Ziyaret sonrasında yapılan basın açıklamasında konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Çok güzel bir sabaha uyandık. 14 Mayıs’ta umudunu yitirmiş gençlerimiz umutla güne gözlerini açtı. Bu duyguları vatandaşlarımıza yaşatan Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, parti yöneticilerimize, parti emekçilerimize gönülden teşekkür ediyoruz. İktidar bundan sonra hangi gün gideceğini düşünerek güne uyanacak. Bir seçim biter diğer seçim başlar, CHP’nin iktidara emin adımlarla ilerlediğini düşünüyoruz. Bu dönem boyunca partimizi, partimizin emekçilerini, partimizin kimliğini üst planda tutan bir adayımız oldu. İlk günden itibaren partili arkadaşlarıyla mücadele etmenin değerini çok iyi bildi. CHP kimliğini vatandaşlarımıza doyasıya yaşattı. Yoldaşı olmaktan gurur duyduğumuz Cemil başkanımızı tebrik ediyoruz. İzmir’e çok yakışacak. Cemil başkanımız adaylığı boyunca çok çalışkandı, basmadık toprak bırakmadı. Her yerde müthiş bir enerjiyle, coşkuyla örgütlerimizle birlikte çalıştı. Emekleri için çok teşekkür ederiz. Nazik ziyareti için de çok teşekkür ederiz. Yolumuz açık olsun” ifadelerini kullandı.

Neyi temsil ettiğimizi biliyordum

İzmir’de seçimi kazanacaklarına zaten emin olduğunu vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Cemil Tugay, “Örgütümüze teşekkür etmek için buradayım. CHP’nin üyeleri, bize gönül vermiş tüm yol arkadaşlarımız büyük bir mücadeleyi çok büyük bir zaferle neticelendirdiler. Hem İzmir’de hem Türkiye’de gurur verici ve umut aşılayıcı bir sonuç elde ettik. Toplamda 420 belediyeyi CHP kazandı. Açıkçası bizler ne kadar bu görevleri istediğimizi halkımıza anlatmaya çalıştık, başarılı olmak için çok çalışmaya hazır olduğumuzu anlatmaya çaba gösterdik. Yıllar içinde beklemediğimiz sonuçlar ala ala endişe içerisindeydik ancak ben İzmir’den her zaman emin oldum. İzmir’de neyi temsil ettiğimizi biliyordum. İzmir, Cumhuriyet değerleri, Atatürk ilkeleri, çağdaş yaşam, laiklik, sosyal adalet benimsediği için kendisini temsil etmeye en yakın parti olan CHP’yi desteklemiştir. O yüzden dünkü sonuçtan emindim” diye konuştu.

Sorumluluğumun farkındayım

Yeni döneme dair mesajlar veren Başkan Tugay, “Hayalimiz tüm ilçeleri kazanmaktı 2 ilçeyi küçük farklarla kaybettik. Ama 30 ilçede en büyük oy yine bana verildi. Bu da Büyükşehir’de benden çok iyi hizmet beklediklerinin, bana inandıklarının ifadesidir. Bana verdikleri görevin anlamını biliyorum, bu görevi yerin getireceğim. Bu görevleri tek başımıza yapmıyoruz; belediye emekçilerimizle, parti örgütümüzle, halkımızla yapıyoruz. Hizmette adaletimizin olacağını defalarca dile getirdim. Bugün itibarıyla nereden ne kadar oy aldığımızın önemi yok, tüm ilçelerimize hizmet vereceğiz. Bu güvenin devamını diliyorum. Bu sabah Karşıyaka’da, Alsancak’ta yürüdüm, umudu, mutluluğu insanlarımızın yüzünde gördük. Bunlar çok özel şeyler, çok anlamlı, bize yüklediği sorumluluk çok büyük. Bizim üzerimize düşen çalışmak, ilkelerimizden asla ödün vermemek. Böyle bir belediye hizmeti dönemi görecek İzmir’imiz ve Türkiye’mizin dört bir köşesi…” açıklamalarında bulundu.

İktidar yürüyüşümüz başladı

Bugünün CHP’nin iktidara yürüyüşünün başlangıcı olduğunu kaydeden Başkan Tugay, “Her biri çok emek veren parti emekçilerimizi, parti örgütümüzü, sandık görevlilerimizi kutluyorum. Her birine çok büyük minnet borçluyuz. Bize duydukları güveni boşa çıkarmayacağız, bugünden sonra Türkiye başka bir ülkedir, umutlu dolu bir ülkedir. O nedenle çok çalışacağız. Genel Başkanımızı özel olarak tebrik etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Parti yöneticilerimizi, milletvekillerimiz, parti örgütümüzü tebrik ediyorum. 1 Nisan CHP’nin iktidara yürüyüşünün ilk günüdür” dedi.

Editör: Özlem Çimen Durmaz