Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZELMAN’da örgütlü Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası (Genel-İş) İzmir 1 ve 3 No’lu şube basın açıklaması yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilciliği binasında yapılan açıklamada İZELMAN emekçilerinin ikramiye ve gıda kartları ödemelerinin yapılmadığı belirtilerek İzBB yönetimine çağrı yapıldı. Emekçilerin, ödeme yapılmaması halinin devam etmesi durumunda iş bırakacakları ifade edildi.

Kimsenin ekmeğine yağ sürmüyoruz

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Genel-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, ödemelerde yaklaşık 2 yıldır aksilik yaşandığını belirterek emekçilerin hakkının bir an önce verilmesini talep etti.

İzBB yönetimine tepki gösteren Topal, ödemelerin yapılmaması halinde iş bırakacaklarını kaydederek şunları söyledi:

“Her gittiğimizde ayrı bir bahaneyle karşılaşmamız bizi bu duruma getirdi. İkramiyelerin ve gıda kartlarının ödemesi yapılmadı. DİSK’in 18 bin üyesinin olduğu yerde dalga geçilir gibi karşılık almak bizi çok üzdü. Çok kez sabrettik, siyasi kargaşaya alet olmayalım diye elimizden gelen frenlemeyi yaptık. Ama her defasında önümüze pişirip pişirip seçimi koydular. Lafa gelince ‘emek en yüce değerdir’ ama icraata gelince para yok. Biz yağmur çamur, gece gündüz demeden işimize gidiyoruz, hiç bahanemiz olmadı. Kimse burada ‘X partinin ekmeğine yağ sürüyoruz’ mantığı çıkarmasın. Biz ekmeğimize sahip çıktığımız kadar siyasi anlayışımıza da sahip çıkarız. Sadece emeğimizin karşılığını gününde almak istiyoruz. Kimse buradan başka bir şey çıkarmasın, çıkaracaklarsa da onların sorunudur. Hakkımızı istiyoruz. Alamazsak iş bırakacağız, otobüsleri durduracağız.”

İzmir’i büyük bir grev bekliyor

Ramazan ayının ilk günü olan 11 Mart akşamına kadar belediye yönetiminden haber bekleyeceklerini ödeme yapılmazsa iş bırakacaklarını açıklayan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, “Ayın 11’inin akşamına kadar haber gelmezse işinden evine, evinden işine giden İzmir halkı otobüssüz kalacak. Bunun sorumlusu da biz değiliz. Biz artık paranın öncelikle işçiye verilmesini istiyoruz. 11 Mart’ta kadar ödemeler yatmazsa İzmir’i çok büyük bir grev bekliyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Duygu Kaya