Yeni Akit bildiğimiz gibi! İstanbul'dan Soyer'i hedef aldılar!

AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve ayrımcı, hedef gösteren yayınları ile dikkat çeken Yeni Akit Gazetesi’nin bugünkü sayısında İstanbul İstihbarat Şefi olarak çalışan Muhammed Uzun imzalı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştiren bir haber yer aldı. Haberde Tunç Soyer’e ağır ithamlarda bulunuldu.

GENEL 08.10.2020, 11:02 08.10.2020, 11:12
Yeni Akit bildiğimiz gibi! İstanbul'dan Soyer'i hedef aldılar!

ÖZLEM KARA/ İZGAZETE- Geçtiğimiz günlerde AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in görev başında geçirdiği 18 aylık süre zarfında yaptığı çalışmaları eleştirmişti. Sürekli’nin eleştirilene de Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, yanıt vermişti. Akit gazetesinin bugünkü sayısında ise “Soyer zevk-ü sefada İzmir halkı cefada” üst başlığıyla içinde ağır ithamlar bulunan bir haber yer aldı. 

Dün eleştirilere Deniz yücel yanıt verdi. AKP’li İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin eleştirilerine karşı CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Tunç Soyer’in 18 aylık yaptığı çalışmalarla yanıt verdi.

DENİZ YÜCEL’İN SOYER’İN HİZMETLERİNİ ANLATTIĞI AÇIKLAMA ŞÖYLE;

‘’AKP’nin yaptığı, Tunç Soyer’in 18 aylık görev süresine ilişkin eleştirilere bakıldığında Soyer’in ve İzmir Büyükşehir belediyesinin çok başarılı bir 18 ay geçirdiğinin ortaya çıktığını ifade eden Yücel “ Eleştirilere bakılınca, yapacak bir eleştiri bulamadıkları için kendilerinin değimiyle lay lay lom yapmışlar” dedi.

İzmirlilerin, AKP’den “laf ola beri gele açıklamalar değil”, artık iyice arapsaçına dönmüş ülke yönetimindeki krizler hakkında ne yapacaklarını duymak istediğini belirten Deniz Yücel “Yoksa hem Soyer’in hem büyükşehir belediyesinin icraatlarını zaten İzmirliler görüyor ve destekliyor. Verilen desteği görmek için AKP’liler kendi yaptırdıkları anketlere baksınlar yeter” ifadelerini kullandı. Yücel açıklamalarında şunları dile getirdi.

ELEKTRİĞE YÜZDE 35 ZAM YAPANLAR…

İzmir’de yerel yönetimlere bakıldığında muhalefette olan AKP’nin Sayın Soyer’in yönetimine, büyükşehir belediyemizin icraatlarına eleştirileri olması son derece normaldir. Gerçekçi, yapıcı ve İzmir’in faydasına olacak eleştirilerinden eminim ki Sayın büyükşehir belediye başkanımızda faydalanmak ister. Ancak, yapılan eleştiriler Türkiye’nin ve İzmir’in gerçekleri ile alakası olmayan, tamamen tartışma yaratmaya ve karalamaya yönelik bir anlayışla yapılmış. Mesela İZSU zammından şikayet etmeye AKP’li yöneticilerin ne kadar hakkı var sorgulamak gerekir. AKP iktidarı elektriğe 2020 Mart ayına kadar 15 ay içinde, yüzde 35,58 zam yapmış. Suyu toplarken, arıtırken, hanelere ulaştırırken elektriğe ihtiyacınız var. Yaşanan krizler sebebiyle diğer altyapı çalışmalarındaki maliyetlerin artışını, iktidarın salgını bahane ederek, belediyelerin iller bankasından gelen ödeneklerine kesinti uygulamasını, dövizdeki rekor artışı bir kenara bıraktığınızda bile, elektriğe yapılan bu fahiş zam suya zammı kaçınılmaz kılmıştır. AKP’liler İzmir’de kaçınılmaz olan su zammını şikayet edeceklerine, elektriğe yapılan zamların hesabını versinler. Sayın Soyer’i karalamaya çalışarak, halkı ezercesine yaptıkları fahiş zamlardan kaçamazlar. Hadi kuldan utanmıyorlar, Allah’tan da mı korkmuyorlar?

İZMİR’DEN NASIL BU KADAR HABERSİZ OLURLAR ANLAMIYORUZ

İZSU üzerinden yapılan eleştirilere de cevap veren Yücel, “Derslerine o kadar kötü çalışmışlar ki, belediyemizin en iyi çalışan birimlerinden İZSU üzerinden eleştiri yapmaya kalkmışlar. Büyükşehir belediyemizin çoktan yapıp hizmete soktuğu ve tüm İzmir’in bildiği İZSU yatırımları ve icraatlarından bazılarını kendilerine anlatmak isterim” diyerek, İZSU hizmetleri hakkında şu bilgileri verdi;

İZSU, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisine dört büyük pompa istasyonunda 38 milyon TL. maliyetle koku giderim sistemleri kurdu.

Karşıyaka, Bayraklı, Gümrük ve Çiğli pompa istasyonlarında yaşama geçirilen proje sayesinde tesislerin çevresinde koku şikayeti sona erdi.

Bugün Meles’te en ufak bir koku yok. Arap Çayı’nda, Manda Çayı’nda, Bostanlı Deresi’nde çok önemli temizlik ve rehabilitasyon çalışmaları yapıldı.

Foça-Gerenköy Atık Su Arıtma tesisinin yapımı tamamlandı ve hizmete alındı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Manisa’daki Gördes Barajı’ndan gelen suyu arıtmak için Bornova’nın Kavaklıdere mevkiinde içme suyu arıtma tesisi kurup ön işletmeye aldı. Şimdi de, Kavaklıdere İçme Su Arıtma Tesisinden gelecek suyu, İzmir’in farklı bölgelerine ulaştırabilmek için entegre hat döşeniyor.

Dibi delik olduğu için su tutulmayan Gördes Barajı ile imza attıkları skandaldan hiç bahsetmeyenler İzmir’in birkaç bölgesindeki su sorununu dillerine dolamaktan geri kalmıyor. Ama bakın 550 günde o bahsettikleri sorunlarında da büyük adımlar atılmış durumda. Mesela, Foça’da şebeke ve iletim hatları ile birlikte yaklaşık 100 kilometrelik imalat devam ederken, ilçeye su aktaran 22 kilometrelik eski ve yetersiz iletim hattının yenileme çalışmaları bitirilip devreye alındı.

Bu hizmetleri bilmedikleri için belki kısa bir şaşkınlık yaşayabilirler. Ama bilsinler ki, daha bunlar gibi birçok hizmet İzmir için yapılıyor. Yani onlar konuşurken büyükşehir çalışıyor. Biraz zahmet olacak ama bir ara bu hizmetlerin götürüldüğü ilçelere gider, halkın arasına karışırlarsa, ne anlatmak istediğimizi yerinde görürler. İzmir’de yaşayıp da, nasıl İzmir’den bu kadar habersiz olunur? Anlamak mümkün değil.

SOYER HALKI YOKSULLUĞA VE YALNIZLIĞA TERK ETMEDİĞİ İÇİN AKP’NİN HEDEFİNDE

CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel, İzmir büyükşehir belediyesinin çevre, tarım, altyapı, ulaşım, istihdam, kültür ve salgınla mücadele konularında başarılı ve örnek gösterilen işlere imza attığını belirterek açıklamalarına devam etti. Yücel, mevkidaşının yaptığı “icraat yok göz boyuyorlar” suçlamasına da yanıt verirken. “Evet, Soyer göz boyuyor. AKP’nin batık hale getirdiği ekonomik düzende;

Tek kalemde 300’den fazla yepyeni otobüsü halkın hizmetine sunmak göz boyamaksa, göz boyuyor.

Kurmak istenen katı atık bertaraf tesisi iktidar tarafından yıllarca engellenirken, Çiğli’de kurulan Biyogaz tesisi sayesinde 96 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretmek, göz boyamaksa göz boyuyor.

Türkiye’de ilk kez kurulan Acil Çözüm Ekipleri ile sokak sokak sorunların hızlıca tespit edilmesi ve hızlıca çözülerek halkın derdine çare olunması göz boyamaksa, göz boyuyor.

Köylümüze ve üreticimize sadece 550 günde 206 milyon liralık destek vermek,

Kırsaldaki insanlar geçimini sağlayabilsin diye 321 köyde, 2 bin 772 üreticiye 10 binin üzerinde küçükbaş hayvan dağıtmak,

Ekonomik krize rağmen İzmir’in metro ağını adım adım Narlıdere’ye götürmek göz boyamaksa,

Evet, Sayın Soyer ve büyükşehir belediyemiz göz boyuyor. Ama döviz artışı almış başını gitmişken, işsizlik insanları intihar ettirecek boyutlara ulaşmışken, emekliler “açlıktan ölmek istemiyoruz” diye haykırırken, vatandaşa salgında 5 maske dağıtılamamış, çözüm diye insanlar daha da borçlandırılmışken; Sayın Soyer çıkıpta Türkiye uçuyor, ekonomimiz büyüyor yalanlarını söylemiyor. Birilerinin yaptığı gibi kafasını kuma gömüp, halka yalanlar söyleyip, saraylarda israf içinde yaşamıyor, halk ne hali varsa görsün demiyor. Bunun içinde AKP’nin hedefinde” dedi.

AKP KENDİSİNE YAKIŞANI YAPTI ELEKTRİK FABRİKASINDA İZMİR’İ ENGELLEDİ

İzmirliler olarak AKP’den umutlarını zaten kestiklerini ifade eden Yücel “Bu iktidarın İzmir ve Türkiye’ye verebileceği bir şey kalmadı. Bunu halkımızda görüyor. Ama en azından İzmirlinin malını İzmirliye bıraksınlar diye uğraşıyoruz, onunda önünde engel oluyorlar. Bunun en büyük örneği de Elektrik fabrikasıdır. 2019 yılında bu tarihi bina satışa çıkarıldı, 16 Nisan 2019 tarihinde ihaleyi büyükşehir belediyemizin iştiraki olan Grand Plaza şirketi kazandı. Tüm İzmir büyük bir sevinç yaşadı. Çünkü bu alan ranta kurban edilmeyecek, halka, eğitime ve İzmir’e kazandırılacak, yaşayan bir yer olacaktı. Ama bu iktidar İzmirlilerin bu sevincini de kursaklarında bıraktı ve bu ihaleyi, “sadece özel şirketler katılabilir” diyerek iptal etti. Oysaki, zaten ihaleyi kazanan belediye iştirakinin yüzde 50’si özel şirkete ait. Ama buna rağmen büyükşehir belediyemizin girişimleri sonuçsuz kaldı. O dönemde “aracı olacağız, ihalenin geçerli sayılması için çalışacağız” diye nutuklar atan AKP’lilerin bu söylemleri de boş çıktı. Şimdi kalkmış bu binanın müze olacağı gibi bir söylem üretmişler. Burası büyükşehir belediyemiz tarafından tıpkı eski DGM binasının meslek fabrikası yapılması gibi, işsizliğin önlenmesini, gençlerin eğitimi sağlamak, Ar-ge çalışmaları yapılmak için kullanılması, İzmirlilere fiilen hizmet etmesi gereken bir merkez olmalıdır. Ama AKP yine kendisine yakışanı yaptı ve İzmir’i bir konuda daha engelledi. Demek ki, kendilerini ne İzmirli hissediyorlar ne de İzmirlinin hakkını korumak gibi bir dertleri var. AKP’liler İzmir adına çalışıyorlarsa ispatlasınlar. Elektrik fabrikasını büyükşehir belediyesinin kazandığı ihale doğrultusunda İzmir’e kazandırsınlar, biz de samimiyetlerini görelim. Yoksa bir kez daha anlaşılacak ki, dillerinden dökülen İzmir’in hakkı, İzmir’e hizmet söylemleri sadece İzmirlileri oyalamak ve kandırmak içinmiş.

SOYER’İ HEDEF ALAN YENİ AKİT GAZETESİ’NDEKİ HABER ŞÖYLE;

Şehide yapılan yardımı çok görüp şarap ihaleleri açmaktan geri durmayan, ‘halkçıyım’ deyip teknelerden inmeyen, şatolarda keyif çatan Tunç Soyer başkanlığındaki CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe açığının 1 milyar liraya ulaştığı ortaya çıktı. Lağım kokularının bezdirdiği, su kesintilerinin bitmek bilmediği şehri kaderine terk eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin heykel, çiçek ve süs bitkisi gibi kalemlere 290 milyon, 3-4 kişinin çalıştığı özel kalem servisine ise 6.5 milyon lira harcadığı belirlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’yi İzmir gibi yöneteceğiz” diyerek övgüler yağdırdığı İzmir, topyekûn alarm veriyor. Alt yapı yetersizliğinden susuzluğa, lağım kokusundan çöp dağlarına kadar hiçbir sorunu çözemeyen CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, bütçede olağanüstü bir kara delik açtı.

CHP ‘kara delik’ açtı

Milletin parasıyla şarap ihaleleri açan, ‘halkçıyım’ deyip teknelerden inmeyen, şatolarda keyif çatan Tunç Soyer’in yönettiği CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi patlak verdi.

Borç batağında yüzen belediyenin harcamalarını daha da katlayan Soyer’in başkanlığı yaptığı CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 915 milyon 569 bin lira bütçe açığı verdiği ortaya çıktı. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin heykel yapımı, çiçek ekimi ve çevre düzenlemelerinin bağlı olduğu Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın bir yılda 290 milyon 194 bin 523 lira harcadığı belirlendi.

Özel kalem saltanatı

CHP’li Tunç Soyer, özel kalem harcamalarında da sınır tanımadı. Belediyelerin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan faaliyet raporunda, 6 milyon 410 bin 253 liranın özel kalem saltanatında kullanıldığı kaydedildi. “Halk yoksullukla mücadele ediyor. Bu insanlar ne yiyecek?” diyen CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan opera binasının inşaatına 120 milyon lira bütçe ayrıldığı tespit edildi. Sadece şovlarıyla gündeme gelen Soyer’in sadece bir yılda 297 konser ve dans etkinliği düzenlendiği, konser organizasyonlarına akıtılan paranın 8.5 milyon liraya ulaştığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı’nın, bütçeden yaptığı harcama miktarının ise 66 milyon 257 bin 844 lirayı bulduğu bildirildi. CHP yönetimindeki İzmir’in son faaliyet raporunu inceleyen Akit, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iflasa doğru sürüklendiğini gözler önüne serdi.

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerden bu yana başkanlık koltuğunda oturan Tunç Soyer, daha önce de Twitter’da troll hesap yerine kendi hesabı üzerinden PR paylaşımı yaparken yakalanmıştı. Tunç Soyer, Kerem Ziya Yangöz adlı Twitter kullanıcısının kendisi hakkında paylaştığı, “Her sabah Belediye’ye gelirken durup kuşları beslediğini biliyor muydunuz?” yazılı paylaşımını, “Sadece insanların değil İzmir’deki bütün canlıların başkanı” açıklaması ve emojileri ile başkasının hesabıymış gibi şahsi hesabından paylaşarak kendisini övmüştü.

Şaraba parayı bulmuştu

Gazetemiz Akit, 01 Ekim 2019 tarihinde yayımladığı “Şaraba var şehide yok” başlıklı manşet haberinde, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son 4 yılda 248 bin 780 TL’lik içki alımı yaptığını yazmıştı. Aziz Kocaoğlu döneminde 210 bin 780 TL’lik şarap alımı yapan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut başkan Soyer döneminde ise 38 bin TL’lik şarap satın aldığı belirtilmişti. CHP’li Soyer, şehit düşen kahraman vatandaşlarımıza yardım yapılmasına ise karşı çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Valencia 15 19
11. Osasuna 14 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 15 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?