Vali Köşger sahaya indi: İş yerlerine korona denetimi!

İzmir'in Balçova ilçesinde, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen 'Koronavirüs Denetimleri' konulu genelge kapsamında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve beraberindeki protokol üyelerinin katılımıyla iş yerleri denetlendi. Kurallara riayet edilmesi gerektiğini belirten Vali Köşger, "Beach club ve plajlarda sosyal mesafe kuralına, hijyene ve maskeye uyulmadığı hususu birkaç gündür gündemimizde. Çeşme'de bu konuyla ilgili uygulama yapılan mekanlar oldu. Kurallara uyalım, maskemizi takalım, sosyal mesafeyi ayarlayıp hayatımıza devam edelim" dedi. Öte yandan dün Süleyman Soylu’nun açıkladığı ‘geniş çaplı denetim’ duyurusundan sonra İzmir’de zabıta ekipleri harekete geçti. Kentin kalabalık noktalarında denetim yapan ekipler vatandaşları maske takmaları yönünde uyardı, talimatlara uymayanlara cezai işlem uyguladı.

GENEL 06.08.2020, 11:14 06.08.2020, 12:39
Vali Köşger sahaya indi: İş yerlerine korona denetimi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün sosyal medyadan "Yarın tüm Türkiye'de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz. Pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma, yollar, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, taksiler ve tüm yaşam alanlarında, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, esnaf ve ticaret odaları, kurum müdürleri, kolluk, zabıta, hepimiz sahada olacağız" açıklaması yaptı.Paylaşımın ardından Bakanlık tarafından 81 il valisine 'Koronavirüs Denetimleri' konulu genelge gönderildi. Genelge kapsamında İzmir Balçova ilçesinde, bugün saat 10.00'da denetimler yapıldı. Denetime İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir İl Sağlık Mehmet Burak Öztop, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve beraberindekiler katıldı. Köşger ve beraberindeki heyet, Vali Hüseyin Öğütçen Caddesi'ndeki restoran, kafeterya, fırın ve berber gibi birçok işyerlerinde koronavirüse karşı alınan önlemlere uyulup, uyulmadığını kontrol etti. Vali Köşger, girdiği iş yeri sahiplerinden bilgiler alırken, müşterilerle de sohbet etti. Kahvaltı yapan vatandaşlara afiyet olsun diyen Vali Köşger, o sırada maskesi takılı olan vatandaşa 'Kahvaltı yaparken maske takmaya gerek yok' diyerek takıldı.Denetimin ardından açıklamalarda bulunan Köşger, yeni normalleşme sürecine herkesin uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Vali Köşger, "Süreci en iyi yöneten ülkeler arasında yer alıyoruz. Yeni normalleşme sürecine daha iyi riayet etmeliyiz. Ancak biraz hızlı şekilde normalleşmeye başlanıldığını görüyoruz. İzmir bir turizm merkezi. Beach club ve plajlarda sosyal mesafe kuralına, hijyene ve maskeye uyulmadığı hususu birkaç gündür gündemimizde. Çeşme'de bu konuyla ilgili uygulama yapılan mekanlar oldu. Kurallara uyalım, maskemizi takalım, sosyal mesafeyi ayarlayıp hayatımıza devam edelim. Hayatın ve ekonominin de devam etmesi lazım. Ülkemizin üretmesi gerekiyor. Eğlenmek isteyen vatandaşlarımızın da kurallara uyması gerekiyor. Vatandaşlarımızdan, yeni normali hızlı bir şekilde içselleştirmeleri ve hayatlarına bu çerçevede devam etmelerini bekliyoruz. Gereksiz yakınlaşmalara girmemek gerekiyor. İhtiyaç değilse seyahatler yapılmasın. İnşallah bunun da üstesinden geleceğiz. Ülke ekonomisini ve hayatı durdurmadan kurallara uyarak devam edeceğiz. Buradaki denetimlerde de Balçova esnafının kurallara uyduğunu gördük. İzmirlilere teşekkür ediyorum” dedi.

ZABITA'DAN MASKE DENETİMİ

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün yaptığı ‘Türkiye çapında en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz’ açıklamasından sonra İzmir’de zabıta ekipleri kentin kalabalık yerlerinde vatandaşları durdurup maske denetimi yapıyor. Ekipler maskesi olmayanlara ise cezai işlem uyguluyor.

Dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; ‘’ "Yarın, Tüm Türkiye’de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz. Pazarlar İşyerleri Marketler Toplu taşıma Yollar Alışveriş alanları Lokantalar Kafeteryalar Ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarında Hepimiz sahada olacağız Valiler Kaymakamlar Belediye Başkanları Esnaf ve Ticaret Odaları Kurum Müdürleri Kolluk Zabıta" sözlerini kullanmıştı.

(DHA-Haber Merkezi)

Yorumlar (2)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
adıvar 13 ay önce
salgın olsa merak etmeyin ilk önce siyasetçiler kaçar,acun onları sota yerlere taşır.
Nesrin Celebi 13 ay önce
Ücyola gelin,butun esnaf maskesiz
Günün Karikatürü Tümü
banner96
32°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?