Üniversite kampüsünde cami açılıyor

Cumhurbaşkanının açılışını yapacağı Ege Üniversitesi kampüsündeki camiye, akademiden eleştiri geldi. Eğitim-Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ulaş Yasa “İhtiyaç değil, siyasi bir proje” değerlendirmesi yaptı.

GENEL 21.11.2019, 14:07
Üniversite kampüsünde cami açılıyor

GÜLSEN CANDEMİR-Ege Üniversitesi kampüsünde 22.Kasım Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açacağı Bilal Saygılı Cami’ne Eğitim-Sen 3 Nolu Şubeden tepki geldi. KESK’e bağlı Üniversite ve Yurtlardan Sorumlu Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ulaş Yasa, üniversite içerisine cami yapmanın ihtiyaçtan değil tamamen siyasi nedenlerle yapıldığını ifade etti. Kampüste çok sayıda mescit bulunmasına rağmen, bir de cami yapılmasının üniversitelerin, laik bilimsel, demokratik yapısına aykırı olduğunu ifade eden Yasa, “Her inançtan insanın gününü geçirdiği bir alanda sadece bir dine ibadet alanı yaratmanın tekçi bir anlayıştır. Ege Üniversitesi kampüsü içinde birçok mescit varken yapılan bu cami, ibadet edilecek alan ihtiyacından çok, üniversiteyi siyasal iktidarın hedeflerine uygun olarak bir zafercilik mantığı ve siyasal bir proje ihtiyacı ile yapılmıştır. Bu camiyi yapmaktaki amaç sadece ibadet ihtiyacı değil demiştik çünkü altında bir de ticarethane var. Amaç sadece ibadet olsaydı içerisinde ticarethane olmazdı.” diye konuştu.

7 BİN KİŞİLİK

Ege Üniversitesi kampüsündeki Bilal Saygılı cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle ibadete açılacak. Yarın cuma namazından sonra açılışı yapılacak cami, iş insanı Bilal Saygılı’nın bağışlarıyla inşa edildi. Cami, açık mekanla birlikte 7 bin kişi kapasiteli olup, içerisinde konferans salonu, mini sinema salonu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?