Tutuklanan Banu Özdemir'den ilk açıklama!

CHP'li Banu Özdemir, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Özdemir hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından Barış Yarkadaş'a konuştu.

GENEL 22.05.2020, 13:43 22.05.2020, 16:05
Tutuklanan Banu Özdemir'den ilk açıklama!

İZ GAZETE - İzmir’in farklı noktalarında buluknan camilerde Çav Bella çalınması sonrasında sosyal medya paylaşımları öne sürülerek göz altına alınan eski Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’e ilişkin dikkat çeken bir gelişme yaşandı.İz Gazete'nin edindiği son dakika bilgisine göre CHP'li Özdemir, tutuklandı.

‘HABERLER ASILSIZDIR’
Özdemir'in tutuklanmasından önce haberi geldi. Bazı haber sitelerinde Özdemir'in tutuklandığına ilişkin haberler yer almış, Özdemir de yaptığı açıklama ile “Adliyedeyim henüz ifade vermedim. Savcılık önünde bekliyorum. Tutukluluğa sevk edildiğim yönündeki haberler asılsızdır” ifadesini kullanarak söz konusu iddiaların doğru olmadığını söylemişti. Banu Özdemir yaptığı kısa açıklamanın ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklama haberini Özdemir'in avukatı Süleyman Karadağ duyurdu.

GÜNCELLEME: ÖZDEMİR TUTUKLANDI!

İz Gazete'nin edindiği bilgiye göre eski Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, sosyal medya paylaşımı öne sürülerek dini değerleri alenen suçlamak (5237 sayılı TCK’nın 216/3) gerekçesiyle tutuklandı.

Hakkında tutuklama kararı çıkmasından sonra Barış Yarkadaş'a açıklamalarda bulunan Özdemir

Özdemir'in, Yarkadaş'a yaptığı açıklama şöyle: "O görüntüler, çeşitli internet sitelerinde yayınlandı. Ben de görüntüleri o sitelerden tam iki saat sonra indirdim ve paylaştım. Paylaşımlarımda bir hakaret, küfür, aşağılama yok. Ben inançlı bir insanım. Bunu zaten yapmam. Ancak ne yazık ki; benim paylaşımlarım sonrası bir grup trol önce beni hedef gösterdi. Ardından hesabımı ele geçirmeye çalıştılar. Sabaha kadar bununla uğraştım. Sabah saatlerinde ise emniyetten arandım ve ifadeye davet edildim. Avukatım Süleyman Karadağ ile polise geldik ve ifade verdik. İfademizi tamamladıktan sonra, görevli polisler gözaltı işlemi uygulayacaklarını söyledi. Savcılık bu yönde talimat vermiş. Ve kendi ayağımla geldiğim karakolda gözaltına alındım. Geceyi de nezarette geçirdim. Polisler gayet nazik ve kibardı. Bir sorun yaşamadım. Zaten onlar da durumun saçmalığının farkındaydı. Cuma sabahı ise polis, avukatımın evine giderek, ona emanet ettiğim telefonumu almış. Telefonum incelenmiş. Polisin raporuna göre, camiden çalınan Çav Bella marşını, ifademde de anlattığım üzere, haber sitelerinde yayınlanmasından tam iki saat sonra indirdiğim yazıyor.

"TUTUKLANMA TALEBİNİ MEDYADAN ÖĞRENDİM" 
Polis, görüntüleri hangi sitelerden saat kaçta aldığımı da raporlanmış. Orada da görüldüğü üzere, ben iki saat sonra paylaştım. Ancak ne yazık ki; savcı bunları dikkate almadı. Üstelik, adliyeye getirildikten sonra ifademe başvurmayacağını söyledi. Ardından da ifademi bile almadan tutuklamaya sevk etti. Tutuklamaya sevk edildiğimi de medyadan öğrendim.

TUTUKLAMA GEREKÇESİ: TOPLUMDA OLUŞAN TEPKİ
Hakim karşısına çıktım. Tüm bunları anlattım. Trollerin hedef göstermesi yüzünden gözaltına alındığımı, bir suç işlemediğimi, sevk maddesi olan TCK 216'daki kıstasların hiç birinin oluşmadığını ifade ettim. Hakim 'Bu paylaşımı yaptığında tepki alacağını düşünmedin mi?' diye sordu. Ortada bir suçun olmadığını, tepki gösterenlerin trolller olduğunu bir daha söyledim. Hakim, bana tepki twiti yazan bir kişiyi ismini vererek sordu. Tanıyıp tanımadığımı, trol olup olmadığını sordu. Tanımadığımı söyledim. Avukatım Süleyman da gerekli savunmayı yaptı. Hakim 10 dakika ara verdi. Ardından ise "Toplumda oluşan tepki"yi gerekçe göstererek tutuklanmama karar verdi. Ailemle görüşmeme izin de verdi. Hukuksuz bir karar bu." 

Yorumlar (5)
işgal altında iken 9 ay önce
olabilecek tüm olaylar bir,bir gerçekleşiyor.uykusu agır gibi olanlar,uyanmak zorunda kalıcaklar aniden..
Ayşe Alpsü Tosuner 9 ay önce
Ne hakla tutukluyorsunuz, Allah belanızı versin. Gerekçe iz paylaşım. Sizin ak troller bizi öldürmekle tecavüzle tehdit ediyorlar. Utanmıyor musunuz
ali gürler 9 ay önce
eskiden masa saatleri elle kurulurdu,fazla kurma zemberek kırılır derlerdi,sende 20 yıldır halkın zemberigini fesat,nifak ile kuruyorsun bakalım ne zaman kırılacak zemberek..yunanlılar işgal ettiginde 3150 tl sokaga adım attın cezası uygulamıyordu.1000 tl maske cezası,köprüden geçtin,geçmedin parası..kaybedicek hiçbir şeyi kalmamış kişilerin korkucagı ,korku kalmamış demektir.
İzmirli 9 ay önce
Çirkin provakosyonu yapanı bulup tutuklayın. Sizin safınızdandır emin olun. Ayıp be
Ali tüzün 9 ay önce
Banu asla yanlız değildir.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?