TMMOB'dan Soyer ve Oran'a Çeşme Projesi çıkışı: Sözlerini unutmadık, karşı duruş bekliyoruz!

İzmir Kent Konseyleri Birliği’nin ‘Yarımadaya Sahip Çık’ Çalıştayının sonuç bildirgesinin açıklandığı basın toplantısında konuşan TMMOB İKK Sekreteri Akdemir, Çeşme Projesi hakkında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a sert çıktı. Akdemir, Soyer ve Oran’a projeye karşı duruş sergilemeleri noktasında çağrı yaptı. 

GENEL 24.06.2021, 12:48 24.06.2021, 12:56
TMMOB'dan Soyer ve Oran'a Çeşme Projesi çıkışı: Sözlerini unutmadık, karşı duruş bekliyoruz!

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Geçtiğimiz haftalarda İzmir Kent Konseyleri Birliği’nin çağrısıyla, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve sivil toplum işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Yarımada’ya Sahip Çık’ Çalıştayı’nın sonuç bildirisi ve raporu paylaşıldı. İzmir Mimarlık Merkezi’nde, İzmir Kent Konseyleri Birliği tarafından yapılan basın açıklamasında Yarımadanın korunması için başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere, kentin tüm yöneticilerine, milletvekillerine ve İzmir halkına çağrıda bulunuldu. Çalıştayın sonuç bildirgesini İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Özlem Duvan Temizel okudu. Toplantıda konuşan TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, Çeşme Projesi hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a yüklenerek projeye karşı duruş sergilemeleri noktasında mesaj verdi. 

‘YARIMADAYI KORUYALIM’
Çalıştayın sonuç bildirgesini okuyan İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Özlem Duvan Temizel, “Çeşme Turizm Planı olarak sunulan proje bilimsel dayanaktan yoksun, kamu ve doğa yararına aykırıdır. Kalkınma ve turizmin gelişmesi adı altında bize sunulan proje, İzmir halkını yoksullaştıracak, nefes alma alanlarını elinden alacak, sermaye sahiplerinin elinde köleleştirecektir. Bu sadece bir doğa yıkımı değil aynı zamanda kentimizin ve tüm ülkenin doğal zenginliklerini bir avuç sermaye sahibine kurban eden; sosyal adalet, çevresel adalet gibi temel yaşam ilkelerine aykırı bir turizm planı olarak, kamunun alanlarını ve kaynaklarını kısa vadeli rant politikalarının hizmetine sunmaktır. Ülkemizin her köşesinde yürütülen ekolojik tapan projelerinin en büyüklerinden birisi Çeşme Projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşme Projesi İzmir’in Kanal İstanbul’udur. İzmir için, Yaşam Hakkımız, Geleceğimiz, Yaşam Alanlarımız için, Çeşme Projesine dur diyeceğiz. Başta çalıştayımıza katılarak; Kenti Korumakla sorumlu olduğunu ve bu mücadeleye devam edeceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere, kentin tüm yöneticileri, milletvekillerini, İzmir halkını Yarımada’yı korumaya, mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 

‘KİM DİK DURURSA YANINDA OLURUZ’
Çeşme Projesi’ni, ‘hırstan çıldırmış olanların projesi’ olarak tanımlayan TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, “Biz TMMOB olarak o çıldırmışlara karşı durmaya devam edeceğiz. Her türlü talan siyasetine karşı dik durmaya, her kim dik duruyorsa yanında olmaya devam edeceğiz. Her kim ki bu politikalara direnirse onunla yol yürürüz. Kamudan halktan yana her türlü politikayı desteklemek, bunun aksine olan tüm politikalara karşı durmak gibi bir görevimiz var. Her kim ki onurlu durur, her kim ki hırsızlara hırsız der katillere katil der onun yanında dururuz” dedi.

 

‘RAPORLARLA KONUŞUYORUZ’
Yarımadanın İzmir halkı için ne kadar değerli olduğunun altını çizen Akdemir, “Biz raporlarla konuşuyoruz. Çeşme’ye dair yıllar önce hazırlanmış olan bir stratejik plan var, bizim TMMOB İKK olarak hazırladığımız bir rapor var, bir de bugün bu çalıştayın sonuç raporu var. Bunun dışında bu alana dair, bu duruşa dair ne Büyükşehir Belediyesi ne İlçe Belediyesi ne de Bakanlık tarafından hazırlanmış bir belge yok. Belge üretmek siyasetin birinci koşulu. Belge üretmek dirayetin birinci koşulu. Yasa üzerinden yürümek gerekiyor, bunun hukuki süreci de devam ediyor. Bilimsel anlamda, Yarımadanın İzmir halkı için ne kadar değerli olduğu çalıştayda da sonuçlandı” diye konuştu. 

YEREL İKTİDARA UYARI MESAJI
CHP’li belediye başkanlarına uyarı niteliğinde mesaj veren Akdemir, “İzmir’de 20 yıldır yürüyen bir iktidar süreci var ama İzmir farklı bir kent. Yüzde 50’lerle iktidar olan bir partiye rağmen İzmir’de farklı bir parti yerelde iktidar.  Bunun nedenini yerelde iktidar olan partinin de anlaması gerekiyor. Bunun tek nedeni; bu kentin kendi yaşam alanlarını, kendi yaşam biçimini savunmasıydı. Bugün gecenin 12’sinde müziğin kesilmesin ilk tepki koyan yer İzmir ise bu kentin demokratik yapısıyla, bu kente göçle gelen, kentteki tüm insanların bu alanlara sahip çıkmasıyla gerçekleşmiştir. Bugün bu projeyle talan etmek istenen bu alanlar emekçilerin hafta sonlarını tatil günlerini geçirdiği alanlardır. Bu proje gerçekleşirse eğer İzmir’de hafta sonu günü birlik piknik yapılan alanların çalındığı bir projedir. O yüzden TMMOB, bu projeye kim itiraz ediyorsa onunla yan yana durur. Bunu bu kentte iktidar olan partinin de anlaması gerekiyor. Oy aldığını kitlenin kim olduğunu bilerek ona göre söz söylemesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.  

‘SÖZLERİNİ UNUTMADIK’
Kentte iktidar olan belediye başkanlarına seslenen Akdemir, “Karaburun, Çeşme, Urla, Seferihisar, Selçuk, Yarımadanın bileşeni olan ilçelerin belediye başkanlarına sesleniyoruz; kentlerinde ve bölgede her türlü imara açılması muhtemel olan alanlarda emekten ve halktan yana duruşlarını bekliyoruz.  Seçilirken söyledikleri sözlerini unutmadık, hepsini kaydettik. Tunç başkanın da diğer belediye başkanlarının da sözlerini hatırlıyoruz. Yarımadayı korumak adına iktidarın da Tunç başkanın da takipçisiyiz. Yarımadanın sonuç bildirgesi bizim açımızdan siyaset belgesidir” dedi. 

SOYER’E SESLENDİ: TAVIR KOYAMAYACAKLARSA…
İzmir Büyükşehir Belediyen Başkanı Tunç Soyer’e seslenen Akdemir, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı da şimdiye kadar ‘Çeşme’de bir proje yok, neye itiraz edeceğiz?’ demişti. Ama çalıştaya gelirken elinde raporla geldi, elindeki rapor Yarımadayla ilgili yapılmış ilk resmi çalışmaydı, İZKA’nın hazırladığı stratejik plandı. Elinde o raporla geldi, hafızasını tazelediğini söyledi. İZKA’nın hazırladığı stratejik plan var, İKK’nın hazırladığı rapor var, çalıştayın sonuç bildirgesi var. Şimdi bu kentte siyaset yapanlar, bu doğruyu göremeyecek bu noktada tavır koyamayacak durumdalarsa eğer demek ki başka bir konuda bir çalıştay daha yapmamız gerekiyor. Beklediğimiz net duruş budur. Bu kentin tüm siyasetçilerine net duruşuna ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

ORAN’A SERT ÇIKIŞ: VATAN HAİNLERİNİN…
Bir internet sitesine verdiği bir röportajda Çeşme Projesi’ne yönelik ‘Karşı çıkmak vatana ihanettir’ ifadeleri yer alan, ardından röportajda sözlerinin bağlamından koparıldığını açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a da atıfta bulunan Akdemir, “Bu projeler çılgın projeler değil, hırstan çıldırmış olanların projeleri. Çıldırmış insanların projelerine karşı dik durmanın tek yöntemi de birlikte dayanışma içinde olmaktır. Vatanseverler olarak tüm vatanseverleri bu projeye itiraz etmeye çağırıyoruz. Vatan hainlerinin de nerede olduğunu biliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
28°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?