TKH Gençliği'nden açıklama: 'Tesadüf ya da kader olarak açıklanamaz'

Ege Üniversitesi TKH Gençliği, kampüs içerisinde yurt inşaatında 18 yaşında iş cinayetine kurban giden Caner Mızrak için basın açıklaması gerçekleştirdi.

GENEL 18.02.2020, 19:30
TKH Gençliği'nden açıklama: 'Tesadüf ya da kader olarak açıklanamaz'

İZ GAZETE- 17 Şubat Pazartesi günü Ege Üniversitesi kampüs içerisinde yurt inşaatında çalışan 18 yaşındaki Caner Mızrak hayatını kaybetmişti. TKH Gençliği, Küçükpark meydanda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında,  "Türkiye sermaye sınıfı ve gericiliğin kol kola girerek yarattığı bu tablo gençlik içerisinde umutsuzluğun, bağımlılığın, psikolojik hastalıkların ve intiharların artmasının en temel nedeni olarak görülmelidir. Her geçen gün ölüm ve intihar haberleri alıyoruz. İş cinayetleri, iş bulamadığı için kendini ateşe verenler… Sömürü, işsizlik ve yoksulluk en yakıcı halleriyle emekçileri ve gençliği kuşatmış bulunuyor. Bu düzenin ekonomik kriziyle de beraber yarattığı tablo tüm toplumu bir felakete doğru sürüklüyor. 18 Yaşındaki Caner arkadaşımız, bu ülkede köle gibi görülen inşaat işçilerinden yalnızca bir tanesi. Bizlerle aynı sıraları paylaşmak yerine okulumuzda yapılan KYK yurdunun inşaatının onuncu katından düşerek can verdi" denildi.

'İNSANCA BİR DÜZEN İÇİN MÜCADELEYİ YÜKSELTMELİ'

Açıklamada ayrıca, "AKP rejiminde 2019 yılında 1736, sadece 2020 Ocak ayında 112 işçinin iş cinayetlerine kurban edilmesi tesadüf ya da kader olarak açıklanamaz. Tersine işçi ve emekçilerin yaşamak için ölümle burun buruna çalışmak zorunda kaldıklarını bir kez daha göstermiştir. Bu düzenin kar hırsı yüzünden yoğun sömürü işçi ve emekçilere dayatılmakta, işçi sağlığı ve iş güvenliği hiçe sayılmaktadır. Üniversite yönetimi ve cinayetin sorumluları hesap vermelidir! Bu düzenin gençliğe vaadettiği ve sunduğu gelecek budur. Gençlik, geleceğini kendi ellerine almalıdır! Üniversitemizdeki öğrenciler, akademi ve emekçiler bu cinayete sessiz kalmamalı, insanca bir düzen için mücadeleyi yükseltmelidir" ifadeleri kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
19°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?