Tabip Odası duyurdu: Covid-19'un 'meslek hastalığı' kabul edilmesi mücadelesi sonuç verdi!

İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamaya göre Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi noktasında önemli bir karar geldi. İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yaparken geçtiğimiz 2 Nisan tarihinde koronavirüs nedeniyle vefat eden Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına ölüm geliri bağlandı.

GENEL 11.05.2021, 16:25 11.05.2021, 16:30
Tabip Odası duyurdu: Covid-19'un 'meslek hastalığı' kabul edilmesi mücadelesi sonuç verdi!

İZ GAZETE - İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamaya göre Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi noktasında önemli bir karar geldi. İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yaparken geçtiğimiz 2 Nisan tarihinde koronavirüs nedeniyle vefat eden Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına ölüm geliri bağlandı. Gelişmenin ardından İzmir Tabip Odası yaptığı açıklamada kararın emsal olması gerektiği ve tüm sağlık emekçilerinin durumunun aynı çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İzmir Tabip Odası'nın açıklaması şöyle; 

Covid-19’un Meslek Hastalığı Kabul Edilmesi Mücadelemiz Sonuç Verdi, Meslektaşımızın Yakınlarına Ölüm Geliri Bağlandı

Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yapmakta iken, Covid-19 Pandemisinin ilk günlerinde hastalığa yakalanmış ve 02.04.2020 tarihinde vefat etmiştir.

Pandeminin ilk döneminden bu yana, Covid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı kabul edilmesi gerektiğini ifade ettik.

İzmir Tabip Odası olarak, bu konudaki hukuki mücadelemizi, pandeminin ilk günlerinde başlattık ve meslektaşlarımızın yakınları adına Odamızın hukuki desteği ile SGK’na başvuru yaptık. Başvurumuzda, Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabulü ile yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edilmiştir.

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedilmiştir. Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz edilmiştir.

İlgili sağlık kuruluşlarından ve işyerlerinden kayıtlar istenerek başvurumuz tekrar değerlendirilmiştir.

SGK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirmesi ile meslektaşımızın eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirilmiştir.

Covid-19 nedeniyle vefat eden bütün sağlık emekçilerinin durumu aynı çerçevede değerlendirilmelidir. Kamu veya özel sağlık kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir.

Sağlık emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle karşı karşıya kalmamalı, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
20°
hafif yağmur
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?