SES İzmir'den 3 ay tavandan ödenecek ek ödemelere tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık personellerine 3 ay üst tavandan yapılacağı açıklamasının ardından SES İzmir Şubesi yazılı açıklama yaptı.

GENEL 25.03.2020, 11:45 25.03.2020, 19:15
SES İzmir'den 3 ay tavandan ödenecek ek ödemelere tepki

SERAP ATKAN / İZ GAZETE-  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının performans ödemelerinin 3 ay üst tavandan yapılacağı açıklamasının ardından Buca Seyfi Demirsoy devlet hastanesi iş yeri temsilciliği SES İzmir hukuk sekreteri Hava Akcan yazılı açıklama ile alınan karara tepki gösterdi.

SES İzmir hukuk sekreteri Akcan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" ilan edilen yeni tip Coronavirüs (COVİD 19) salgınında Sağlık Personellerinin şimdiye kadar verdikleri hizmeti daha da yoğunlaştırdığını ve doktor, hemşire, sağlık teknisyeni, biyolog, biyokimyacı, laborant, teknik personel, bilgi-işlem personeli, temizlik personeli vd. olarak ekip halinde gece-gündüz en ağır risk altında çalıştıklarını belirtti.

EKİPMAN EKSİKLİKLERİNİN GİDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR

Akcan, koruyucu ekipman eksikliklerinin bir an önce giderilmesini ve sağlık emekçilerinin, hastene yakınlarında konaklanması gerektiğini belirterek, "Sağlık personelinin özverili çalışması takdirle karşılanmakta ve yüksek risk altında koruyucu ekipman eksikliğinin bir an önce giderilmesi, yaygın ve ücretsiz test uygulanması, hastalığı yaymasının önlenmesi ve kendi sağlıklarının da korunabilmesi için sağlık emekçilerine hastanelerin yakınında konaklaması gerektiğini söyledi.

EK ÖDEME, MESLEKİ İTİBAR KAYBIDIR

Sağlık Bakanı Koca'nın pazartesi günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, sağlık emekçilerine adeta “bir kısmınıza biraz daha fazla para verelim, yetinin” denildiğini söyleyen Akcan, " Tavan ek ödemesi sağlık emekçilerinin yüksek riskleri yok etmeyeceği gibi eşitsizliğe neden olacak, emeklerinin değerinin toplumun her kesimi tarafından görülmeye başlandığı bir süreçte, bizler için ödül değil, mesleki açıdan itibar kaybı ve yanlış algılara sebep olabilecek bir durumdur." diye belirtti.

'ÖDEME ÖDÜL GİBİ SUNULMAMALIDIR!'

Sağlık hizmeti bir ekip işi olduğunu ve ekip olarak çalışan, çoğu eşinden, çocuğundan ayrı büyük bir özveri ile en yüksek risk altında olduğunu söyleyen Akcan; "Hizmet veren tüm personele performansa bakılmaksızın en yüksek orandan ek ödeme verilmesi gerekirken, sanki olağan koşullardaymışız gibi personel arasında ayrımcılığa ve eşitsizliğe sebep olacak şekilde ek ödeme uygulanacak olması bir ödül gibi sunulmamalıdır. Biz sahada olan tüm sağlık emekçileri olarak ayrım yapmamanızı ve karşı karşıya olduğumuz riski asgariye indirecek koruyucu ekipman, konaklama, gerektikçe tekrarlanmak üzere risk altındaki sağlık emekçilerine test uygulanması, hizmeti daha iyi sunabilmek için çalışırken dinlenmeyi sağlayabilecek koşulların yaratılmasını, vücut direncimizi ve bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme olanaklarının sağlanmasını istiyoruz." dedi. 

TALEBİMİZ İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ ÜCRET VE HAKLARDIR

Sağlık personellerin içinde bulunduğu ekonomik güçlüklerin ve çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunların aşılmasının da ek ödemenin tavandan ödenmesi ile mümkün olmayacağını belirten Akcan, "Uzun süredir her alanda mücadelesini verdiğimiz, ek ödemenin sağlık alanında çalışanlar arasında ayırt edilmeksizin ödenmesi, 3600 ek gösterge, fiili hizmet zammı,yıpranma payı, sağlıkta şiddet yasasının bir an önce düzenlenmesi, aldığımız ücretlerin emekliliğe yansıması haklarımızın verilmesi ile giderilebileceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Unutulmaması gerekir ki; Sağlık Hizmeti ekip işidir. Ekibin bir bütündür ve her üyesi kıymetlidir. Sağlık Emekçilerinin hedefi sağlıklı bir birey ve toplumdur. Bizim talebimiz de bu süreç ve sonrasında insanca yaşayabileceğimiz ücret ve haklardır." ifadeleri kullandı.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?