O etkinlik iptal! Büyükşehir'den iddialara sert yanıt!

Geçtiğimiz günlerde, AKP'li ve MHP'li bazı isimler İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 'Uluslararası İzmir Mizah Festivali'ne Türk ve İslam karşıtı karikatüristlerin davet edildiği iddiasında bulunmuş, organizasyonun ilgili bölümünden vazgeçilmesini istemişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bu iddialara yanıt gelirken, 24 Aralık etkinlikleri de yayından çekildi.

GENEL 23.12.2020, 21:23 23.12.2020, 23:05
O etkinlik iptal! Büyükşehir'den iddialara sert yanıt!

Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın da dahil olduğu AKP'li ve MHP'li bazı isimler İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 16-25 Aralık tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası İzmir Mizah Festivali'ne Türk ve İslam karşıtı karikatüristlerin davet edildiği iddiasında bulundu.

AKP'li Dağ da geçtiğimiz günlerde, "Düşmanca tavır içinde olan hiç kimseyi meşrulaştırmak gibi bir vazifemiz yok. 'Onları iyi görelim' gibi bir kompleks içine de girmemize gerek yok. Çünkü bizim abdestimizden şüphemiz yok namazımızdan şüphemiz olsun.  Böyle organizasyonlarla dostluk geliştirdiğini düşünmek bana çok mantıklı gelmiyor, biz kendimizi gayet iyi biliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bu iddialara yönelik yazılı açıklama gelirken 24 Aralık etkinlikleri de iptal edildi.

'İDDİALAR GERÇEK DIŞIDIR'

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili gerçek dışı iddialar üzerine bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır" denildi.

24 ARALIK ETKİNLİKLERİ YAYINDAN ÇEKİLDİ

'Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir' ifadeleri kullanılan açıklamada ayrıca, "Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir. 24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır. Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir" denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?