Metropolis Antik şehri kaderine terk edildi

İzmir’de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde, geçtiğimiz yıla oranla ziyaretçi sayılarında artış gözleniyor.

GENEL 04.12.2018, 13:00 04.12.2018, 13:17
Metropolis Antik şehri kaderine terk edildi

Bu artış da oransal olarak Yamaç Evleri müzesi ön plana çıkarken, ziyaretçi sayısında Efes müzesi ise yılın ilk 10 ayında 1 milyon sınırını aşarak zirvedeki yerini koruyor. UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti'ni 2018 yılının 11 ayında 1 milyonu aşkın kişi ziyaret etti. Efes'in dünya mirası listesine dahil edilmesi antik kentin tanıtımına katkı sağlarken, 1 milyon 310 bin 91 ziyaretçinin çoğunun yabancı olması dikkat çekiyor.  2018'de zirve Efes'in Yamaç Evleri Müzesi de verilere göre dikkat çeken yerler arasında yer alıyor. 221 bin 810 kişi ziyaretçi ağırlayarak ikinci sırada yer alan müzeyi ise Bergama'da bulunan Asklepios'un kenti olarak da bilinen Akrapol Kenti takip etti. Bu tarihi alan ise 138 bin 852 kişi ziyaretçi ağırlayarak üçüncü sırada yer aldı. 2018 yılının ilk 10 aylık döneminde ise İzmir'de bulunan müze ve ören yerlerini 2 milyon 300 bin 964 kişinin ziyaret ettiği gözlendi. Bakanlığın verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre İzmir'de bulunan müze ve ören yerlerindeki ziyaretçi sayılarında yüzde 56'lık oranla artış olduğu görülürken, bu artış da oransal olarak Yamaç Evleri Müzesi ön plana çıkıyor.

EFES’E AKIN VARKEN METROPOLİS‘E GELEN YOK

Selçuk’ta Efes Antik şehrine 1 milyon ziyaretçi gelirken hemen yanıbaşındaki Torbalı’da bulunan Metropolis antik şehri ise adeta unutulmuş durumda. Metropolis’e gelen ziyaretçi sayısı resmi verilerde bile yok. Bu konuda bir sayı tutulup tutulmadığı bile bilinmiyor. Metropolis antik şehri Türkiye gündemine sadece Belediyenin meydandan kaldırdığı ikiz kızlar heykeli ve yerine koyduğu tuğra figürüyle gelmişti. Torbalı Belediyesinin yeterli tanıtım yapmadığı, sadece birkaç etkinlik düzenlediği antik şehir adeta kaderine terk edilmiş durumda. Efes’in bu kadar ziyaretçi çekmesi Metropolis’in ise kaderine terk edilmesi Torbalı’da birçok kişinin içini sızlatmaya devam ediyor.

BİZİM TORBALI

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?