Keçe ile kadını yansıttılar

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz, keçeden ürettikleri objelerle kadının ortaya çıkışını, hayat vermesini ve ölümünü sembolize eden eserlerini ilk kez Litvanya'da sergiliyor.

GENEL 25.06.2016, 11:33 25.06.2016, 11:42
Keçe ile kadını yansıttılar

Litvanya Kauno Kolegija Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi Sanat Galerisi'nde sanatseverler, keçenin kadınla buluşan uzun yolculuğuna tanıklık ediyor. İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, kadını keçe üzerinden oluşturdukları objelerle simgelediklerini belirterek, keçeyi aldığı şekiller nedeniyle tercih ettiklerini söyledi. Tarih boyunca farklı isimlerle ana tanrıça/toprak tanrıçası kültü ile karşılaştıklarına değinen Prof. Dr. Adanır, kadının bugün gücünün hiçe sayıldığını kaydetti. Prof. Dr. Adanır, “Ana Tanrıça genellikle analığı, üremeyi, dişiliği, hayatın sürmesini ve dolayısıyla bereket ve bolluğu simgeler. Biz de günümüze yeniden kadının ana tanrıça olduğunu göz önüne sermek istiyoruz" dedi.

'SONSUZ DÖNGÜDEKİ GÜÇLÜ KADINLAR'

Sergiye “Sonsuz Döngü: Ortaya Çıkmak, Hayat Vermek, Ortadan Kaybolmak" adını verdiklerini bildiren Prof. Dr. Adanır, ana tanrıça figürlerinden yola çıkarak üç boyutlu objeler oluşturduklarını anlattı. Ortaya çıkış, hayat verme ve yok olma süreçlerini işlediklerini vurgulayan Prof. Dr. Adanır, “Tarih boyunca kadınlar doğurabilme yeteneğine sahip oldukları için anne olarak erkeklerden üstün tutulur. Kutsal bir varlık olarak kabul edilirken cinsel bir objeye indirgendiklerinde aşağılanan ve şiddet uygulanabilen ikinci sınıf bir varlık muamelesi de görüyor. 20. yüzyıldaki muazzam insani gelişmeler bile ne yazık ki bu konuda büyük bir adım atılmasını sağlayamadı. Bu projede biz binlerce yıldan bu yana değişmeyen bu duruma ve kadının ne kadar güçlü bir varlık olduğuna dikkat çekmek istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?