Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: 'Soylu, ayıplamaktan sorumlu Bakan değil”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Anıttepe yerleşkesinde, Aile içi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme toplantısında “Nerden çıktı bu kadın dövmek, nerden çıktı bu kadın cinayeti?” ifadelerini kullanmıştı. Soylu’nun açıklamasına Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yanıt verdi. Platform'un açıklamasında, “Süleyman Soylu ayıplamaktan sorumlu bakan değil. Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar” ifadeleri kullanıldı.

GENEL 23.11.2020, 21:26 23.11.2020, 21:34
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: 'Soylu, ayıplamaktan sorumlu Bakan değil”

İZ GAZETE- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, sosyal medya hesaplarından Bakan Soylu’nun açıklamalarına karşı “İçişleri Bakanlığı hala erkekleri ayıplamakla yetiniyor. Süleyman Soylu ayıplamaktan sorumlu bakan değil. Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar. Bizler kadın cinayetlerini durdurma mücadelemize tek bir kadın öldürülmeyene kadar devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

'SOYLU ERKEKLERİ AYIPLAMAK YERİNE GÖREVİNİ YAPSIN'

Süleyman Soylu’ya kendisinin kadınların can güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan bakanlığın bakanı olduğunu hatırlatmak istiyoruz diyen  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten, yasayı uygulamaktan sorumlusunuz. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu 2010 yılında kurduk. İçişleri Bakanlığı ise 1 yıl öncesine kadar ‘kadın cinayeti’ kavramını bile kullanmıyordu. Şimdi Bakan ‘Nereden çıktı bu kadın cinayetleri’ diye soruyor. Yıllardır mücadelesini veriyoruz, bir kez daha bu soruya cevap verelim: 

Kapınıza gelen kadınları faillerle barıştırıp evine gönderdiniz. Koruma talep eden kadınlara koruma kararı vermediniz. Koruma kararı olan kadınları korumadınız. 6284'ü uygulamayan kamu görevlilerine yaptırım uygulamadınız. Kadın cinayetleri verilerini tüm şeffaflığı ile toplumla paylaşmadınız. Şüpheli kadın ölümleri olduğunda delilleri toplamadınız. Kadın cinayetlerinin ardından baş sağlığı dilemek dışında hiçbir adım atmadınız. Kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmaya çalıştınız. Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden kadınları hedef aldınız. Bunlar sadece İçişleri Bakanlığı’nın yerine getirmedikleri sorumlulukları. Kadın cinayetlerini durdurmanın onlarca yolu var. Toplum bunun farkında olarak bizimle birlikte öfkesiyle meydanlara döküldü. İçişleri Bakanlığı hala erkekleri ayıplamakla yetiniyor. Süleyman Soylu ayıplamaktan sorumlu bakan değil. Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar. Bizler kadın cinayetlerini durdurma mücadelemize tek bir kadın öldürülmeyene kadar devam edeceğiz” dedi. 

'AYIPTIR!'

Soylu’nun açıklamaları şu şekilde;

“20 Kasım itibariyle 234 kadın cinayete kurban gitti.  Nereden çıktı bu kadın dövmek, nereden çıktı bu kadın cinayeti? Bunun hiçbir eğitimimizle uymadığını söylemek istiyorum. Erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin. Neyi tatmin ediyorsun, hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. 2020’nin ilk altı ayında cinayete kurban giden kadınların, yüzde 90’ının kolluk birimlerimize başvurusunun olmadığı ortaya çıktı. Çok yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum. 2016’da 304, 2019’da 336. Bu yıl 20 Kasım itibariyle 234 kadına yönelik şiddet kapsamındaki cinayetlerde kadınlar hayatını kaybetmiştir. Geçen yılın ilk 10 ayında 308’di, bu yıl 234. Yüzde 24 azalma var ama bizim için bir bile fazla. Biz neden bu rakamları yanlış verelim? Arttığı zaman “Arttı” diyoruz, rakamları veriyoruz, alarm zillerini çalıyoruz. Azalınca arkadaşlarımızı motive ediyoruz. Tüm kadın cinayetlerini biz yapıyormuşuz gibi bizi suçlayanlar bu konuda acaba ne yapıyor? Sadece suçlamak. Siyasal şiddetin yanında acaba ne yapıyorlar? 500 bine yakın kolluk görevlimiz var. Türkiye’nin her yanına uzanan bir teşkilatımız söz konusu. 6284 (Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) çerçevesine giren bu konudaki tüm olayları anı anına takip edebilme kapasitesine sahibiz. Elektronik kelepçe uygulamasını İçişleri Bakanlığı kendi bünyesine aldı. Yeni yerleşkede yaklaşık 1000 kapasiteli, 400’ü ocak ayında devreye girecek, elektronik kelepçe izleme merkezinden bu süreç takip edilecektir. Kadın Destek Uygulaması’nı (KADES) indirin diye yalvarıyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
hafif yağmur
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208