Jeotermalde verimlilik artacak

İZMİR Jeotermal, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) destekli "Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik" projesini hayata geçiriyor.

GENEL 22.06.2016, 12:19 22.06.2016, 14:26
Jeotermalde verimlilik artacak

Türkiye'nin en büyük, dünyanın da sayılı büyüklükte bölgesel ısıtma sistemlerinden birisi olan Balçova Narlıdere Jeotermal sahasındaki faaliyetleriyle Balçova ve Narlıdere ilçelerinde ısıtma ve sıcak su hizmeti sunan İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanarak İZKA 2015 Yılı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan "Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik" projesine ilişkin sözleşme, İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İZKA yetkililerince imzalandı.

Jeotermal kuyulardan sağlanan verimliliği yedi kat artırmayı hedefleyen sistem ile ısıtma sisteminde kullanılan elektrik maliyetlerinin düşürülmesi yoluyla enerji verimliliği sağlanması, aynı zamanda yeni teknolojinin kullanımı ile elde edilen enerji fazlası ile verilen hizmet sayısı ve çeşitliliğinin artırılması hedefleniyor.

12 ay süreli ve yaklaşık 850 bin TL bütçeli proje maliyetinin yüzde 50'lik kısmı İZKA tarafından karşılanacak. İzmir Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Sinan Arslan, İzmir jeotermal ısıtma bölgesini Balçova'dan Basın Sitesi'ne kadar genişletmeyi hedeflendiklerini ve proje ile sağlanacak enerji verimliliğinin bu hedefe önemli katkı sağlayacağını düşündüklerini belirtti. İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban da, ülkemizin en büyük bölgesel ısıtma sistemlerinden birisi olan Balçova Narlıdere Jeotermal sahasındaki yatırımların artması ile İzmir'de önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiden daha fazla yararlanma imkânı elde edilmesini ümit ettiklerini söyledi.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?