İzmir'de sağanak; cadde ve sokaklar göle döndü, suya kapılan kadın kurtarıldı

Öğleden sonra, gök gürültülü sağanak aralıklarla etkili olmaya başladı. Göle dönen Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir grup Suriyeli çocuğun suda oynaması dikkat çekti.

GENEL 13.10.2020, 16:41 14.10.2020, 01:08

İzmir'de, öğleden sonra başlayan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü, iş yerlerini su bastı, yolun karşısına geçerken suya kapılan bir kadını çevredekiler kurtardı. Esnaf, kendi imkanlarıyla suları tahliye ederken, her yağmurda aynı durumu yaşadıkları için belediyeye tepki gösterdi.

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü'nün gök gürültülü sağanak uyarısı sonrası beklenen yağmur, saat 16.00 itibariyle İzmir'de başladı. Sağanak özellikle Konak ve Bayraklı gibi kent merkezindeki ilçelerde etkili oldu. Kentteki cadde ve sokaklar yağmur suyuyla dolup, taştı. Özellikle tarihi Kemeraltı Çarşısı gibi kent sakinlerinin uğrak yerleri sağanaktan olumsuz etkilendi. Kemeraltı ve Bayraklı Sevgi Yolu'nda zemin katta kalan birçok iş yerinde su baskınları meydana geldi. Esnaf, kendi imkanlarıyla suları tahliye ederken, her yağmurda aynı durumu yaşadıkları için tepki gösterdi.

SUYA KAPILAN KADINI VATANDAŞLAR KURTARDI

Yağmura hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşların ayakkabılarını ellerine alıp, çıplak ayakla yürüdüğü görüldü. İki Suriyeli çocuğun ise kıyafetlerini çıkarıp, iç çamaşırıyla yağmur sularıyla dolmuş yollarda oynaması dikkat çekti. Sağanakta göle dönen Halil Rıfat Paşa Caddesi'nde yolun karşısına geçerken, suya kapılıp yere düşen bir kadını, vatandaşlar kurtardı.

DUVAR OTOMOBİLİN ÜZERİNE DEVRİLDİ

Kentte yaklaşık 30 dakika etkili olan sağanak yağmur, adeta hayatı felç etti. Zemini yumuşayan bir istinat duvarı, yol kenarındaki bir otomobilin üzerine devrilerek maddi hasara yol açtı. İtfaiye ekipleri olay yerine gelerek, çalışma başlattı. Otomobilinin üzerine duvar devrilen Serkan Turan, "Bir anda aracın üzerine duvar devrildi. Gümbürtü duyduk. Ses üzerine dışarı çıkınca bunu gördüm. Başka bir aracımız daha vardı. Onu 5 dakika önce çekmiştik. Eğer çekmeseydik onun da üzerine devrilecekti" dedi.

Bayraklı ilçesinde dükkan, market ve kafeteryaların yoğunlukta olduğu Sevgi Yolu'nu sağanak yağmur nedeniyle su bastı. Yağmur suları kısa sürede yükseldi. Arabaların zorlukla geçtiği sokakta, vatandaşlar da yürümekte güçlük çekti. Esnaf, her ne kadar yağmur öncesinden önlem alsa da faydası olmadı. Yağmur suları dükkanların girişine kadar yükselerek, kısa süreliğine hayatı durdurdu. Ellerine süpürgeleri alan çarşı esnafı, iş yerlerine dolan suyu tahliye etmek için çalışmalara başladı. Bazı market çalışanları, hortumlarla suları sokağın başına akıttı. Yanına şemsiye almayan vatandaşlar, dükkanların kepenklerinin altına sığındı.

KEMERALTI ÇARŞISI'NI SU BASTI

Sağanak nedeniyle İzmir'deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki birçok iş yerini su bastı. Esnaf, kendi çabalarıyla yağmur sularını tahliye etmeye çalıştı. Çarşıda gelinlik mağazası işleten Mevlüt Uygan, yıllardır aynı dertten muzdarip olduklarını belirterek, "Bu yaz İZSU'nun yetkilileri geldi, buraya bir tane derin kanal kazdılar ve motor koydular. Bütün esnafa da buradaki motorun otomatik olarak çalışacağını ve bütün suyu çekeceğini söylediler. Geçen günlerde yine yağmur yağdı ve yine su bastı. İZSU yetkililerini yağmurdan önce aradım ve dedim ki burada sokaklar su doldu, gitmiyor, gelin ve kanalın motorunu açın. Bütün lağımlar taştı, sokakları ve iş yerlerini yine su bastı. Bir saat sonra çıkıp geldiler, motoru el yordamıyla açtılar. Sonra tekrar bize dedikleri gibi otomatiğe almadılar, çünkü elektrik parası gitsin istemiyorlar. Bugün yine aynı şekilde yağmur yeni başlarken açtım. İZSU yetkililerini telefonla uyardım. Ancak gelip motoru açmadılar ve hiçbir sorun olmaz dediler. Ancak yine durum bu. Buradaki motoru otomatiğe alsalar bütün sorun çözülecek, ancak İZSU elektrik parası peşinde koşuyor" dedi.

GÜNCELLEME: İŞ YERİNİ SU BASMA ANI KAMERADA

İzmir’de öğle saatlerinde başlayan ve etkili olan sağanak nedeniyle birçok noktada su baskınları meydana geldi. Bayraklı Sevgi Yolu’nda da rögar kapaklarının tıkanması sebebiyle esnaf, zor anlar yaşadı. Birçok iş yerini su basarken, bir kafenin içi de suyla doldu. Yağmur sularının kafeye dolduğu anlar ise bir iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, müşterilerin oturduğu kafenin içine suyun dolduğu ve yavaş yavaş yükselmeye başladığı görülüyor. Suların içeriye girmesiyle birlikte masada oturan müşterilerin kalkmak zorunda kaldığı ardından da kafe çalışanlarının suyu tahliye etmeye çalıştığı anlar yer alıyor.

GÜNCELLEME: 'ARABA PERT OLDU'

İzmir'de, sağanak yağmur sonrası istinat duvarının maddi hasara yol açtığı otomobille ilgili konuşan Ahmet Albak, "Yukarıda yazıhanedeydim. Bir anda bir gürültü duyduk. Baktık ki duvar çökmüş. Bu duvara dolgu yapıldığı için çöktü. Duvar çok basit bir şekilde yapılmış. Dolguya yağmur yüklenince arabanın üzerine çöktü. Araba pert oldu şu anda. Daha önce çökme olmamıştı, ara sıra su basıyordu. Duvarda dolgu olmasaydı, böyle olmazdı" dedi.

Esnaf Oğuz Özgür ise, "Saat 15.00 ile 17.00 arası yağan yağmur çok hızlıydı. İşletmelerimizin deniz seviyesinin altında olmasından dolayı her yağmurda bu mağduriyeti yaşıyoruz. İZSU’ya defalarca telefon etmemize rağmen ne yazık ki görevli arkadaşlar yetişemediklerini, sırayla yaptıklarını söylediler. Sanırım ana arterlerdeki devir daimde bir sıkıntı var. Ne yazık ki sürekli mağdur olmak durumunda kalıyoruz. Aşırı yüklenmeden dolayı üstümüze duvar çöktü. Araçlar hasar gördü. Yağmur bu şekilde devam ederse komple bu duvar çökebilir. Şu an maddi hasarla atlatıldı ama arabanın yanında veya içinde olsaydık, can kaybı da olabilirdi. Yetkililerden ilgilenmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

GÜNCELLEME: CADDELER YARIM METRE SU DOLDU

İzmir'de öğleden sonra etkili olan gök gürültülü sağanak nedeniyle göle dönen caddeler yarım metre su ile doldu. cadde üzerinde yolun karşısına geçmeye çalışırken zorlanan vatandaşlar, düşmemek için direklere tutundu. Bu arada, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilen görüntüde, bir kişinin göle dönen caddede yaşadığı zor anlar yer aldı.

KADİR ÖZEN- DAVUT CAN- EDA NANECİ- MELİS KARAKUZULU- TOLGA TAHÇI- MUSTAFA KÖPRÜLÜ- NEVRA UÇKAÇ/ DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
17°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?