İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden 'acil maske' çağrısı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüsle ülkemiz de mücadele ediyor. Vaka sayıları gitgide artarken hastalığa yakalanmamak adına mutlaka maske takmak gerekiyor. Erdoğan'ın açıkladığı maske dağıtımı henüz ülkenin pekçok yerinde gerçekleşmemişken İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri sokağa çıkmak zorunda kalan işçiler ve emekçiler için acil maske çağrısı yaptı.

GENEL 13.04.2020, 21:55
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden 'acil maske' çağrısı

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin açıklamasında, "Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun açıkladığı önlemler arasında herkesin maske takması, özellikle fizik mesafenin korunamayacağı market, kalabalık işyerleri, fabrikalar gibi yerlerde maskesiz bulunulmaması belirtilmektedir. Yine bir hafta önce maskelerin ücretli satışı yasaklanmıştır. PTT’nin vatandaşlık numarasıyla başvuru yapanlara ücretsiz beş adet maske göndereceği söylenmiş, ancak bu da ne yazık ki gerçekleşmemiştir. Çok sayıda PTT kargo emekçisi aşırı çalıştırılmanın yanında Covid-19 ile enfekte olmuştur" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca yerel yönetimlerin daha önce sağlık çalışanları ve belediye çalışanlarına sınırlı olanaklarıyla maske dağıtımı olsa da tüm bir kente maske dağıtılması mümkün olamayacağı ifade edildi. Halkın maskelerini kendilerinin evde üretebilmesi için yöntemler tanımlandığı ama bunların da yeterli olmadığının altı çizildi.

Yapılan açıklamada son olarak, "Hastalığın yayılmasının önlenmesi için dışarı çıkacak olanlara acilen maske gerekmektedir. Bunun daha önce ifade edildiği gibi devlet tarafından tüm vatandaşlara sağlanması gerekmektedir" ifadeleri kullanılırken, koruyucu önlemlerin herkes için eşit ve ücretsiz olmasına çağrı yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?