İzmir Barosu'ndan "İstinaf" semineri

İzmir Barosu Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemeleri göreve başlamadan önce üyelerine yönelik bilgilendirme semineri düzenledi. Hukuk, İdare ve Ceza başlıklarında üç oturum halinde düzenlenen çalışmaya avukatlar yoğun ilgi gösterdi.

GENEL 11.06.2016, 11:12 11.06.2016, 11:12
İzmir Barosu'ndan "İstinaf" semineri

İzmir Barosu tarafından “Hukukumuzda Yeni Bir Kanun Yolu Olarak Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemeleri” başlıklı bir seminer düzenlendi. Bölge Adliye Mahkemelerinin 20 Temmuz’da göreve başlamasından önce avukatları bilgilendirmek amacıyla Hukuk, İdare ve Ceza başlıklarında üç oturum halinde düzenlenen çalışmaya avukatlar yoğun ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasında Bölge Adliye Mahkemelerinin hem adalet mekanizmasını hızlandıracağını hem de avukatların iş alanlarını genişleteceğini vurgulayan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan uygulamanın iyi yönde gelişmesi için hakim, savcı, avukatların diyalog içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Baro Başkanı Av. Aydın Özcan konuşmasında şunları dile getirdi: “20 Temmuzda istinaf mahkemeleri fiilen göreve başlıyor. Bölge Adliye Mahkemeleri ülkemiz için yeni bir uygulama. Yıllardır istinaf mahkemesi ve adliye mahkemeleri kurulması yönünde çalışmalar yapılıyordu. Birçok söylemler gerçekleşiyordu. Bölge Adliye Mahkemeleri İzmirli meslektaşlarımızın faaliyet alanlarını genişletecek. Daha önce Yargıtay’da seksen ilin davaları toplanıyordu. Ceza alanındaki davaların %91 'i, yine hukuk davalarının %86'sı bölge adliye mahkemelerine dağıtılacak. Yani Yargıtay’ın iş yükünün azalacağı ve yedi bölgede hukuksal anlamda bir hareketlilik yaşanacak. İzmir Barosu’ndaki meslektaşlarımızın da bu anlamda iş alanlarının genişleyeceğini düşünüyorum. İstinaf uygulamasının iyi yönetilmesi halinde çok işlevsiz kalan hukuk sistemimizin de, adalet mekanizmasının da, temel hak ve özgürlüklerin hayata geçirilmesinin de hızlanacağını düşünüyorum.”

Çalışmaya katılan İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Turhan Eğlenoğlu ise, şu anda 17 hukuk, 15 ceza dairesi olduğunu belirterek, yeni binaya taşınıldığında 56 daire öngörülmekte olduğunu söyledi. "Bu mahkemelere hep birlikte sahip çıkmak zorundayız, bu mahkemeleri daha iyi işletmek zorundayız diyen Eğlenoğlu, mahkeme başkanı olarak siz değerli meslektaşlarımın herhangi bir problemi olursa, kapımız her zaman, herkese açıktır" dedi.

Açılış konuşmasının ardından başlayan Hukuk oturumuna Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez,  Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Özekes, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkan Ercan Turan, İdare başlığı altında gerçekleşen ikinci oturuma 2. İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, Ceza başlığı altında gerçekleşen oturuma ise Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey,  Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veli Özer Özbek, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Erhan Atlı katıldılar.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?